Куди піти з дитиною: у Вінниці вирішували, як зробити місто комфортнішим для мам з маленькими дітьми. ФОТО

11:38
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

Цієї суботи у Вінниці відбувся воркшоп для батьків, які мають маленьких дітей. На ньому вони протягом восьми годин шукали рішення, як зробити Вінницю комфортнішою для мам з візочками. Зрештою, таке рішення з’явилося.

Ініціатором цього воркшопу став Костянтин Гладков – lead experience designer, який співпрацює з однією ІТ-компанією у Вінниці. Він 15 років займається проектуванням користувацького досвіду у сферах охорони здоров’я, електронного уряду, телекомунікацій, освітніх та фінансових проектах.

Костянтин вирішив влаштувати “воркшоп для мам з візочками” для того, щоб допомогти батькам, які щодня вирішують, куди піти з маленькою дитиною, але які стикаються з масою проблем. Серед них: неможливість заїхати з візочком у магазин, відсутність пеленальних столиків у громадських туалетах, відсутність дитячого сервісу (меню, автокрісел у таксі тощо), зрештою – відсутність kid-friendly-ставлення у самому суспільстві.

Неодноразово стикаюся з тим, коли їду з візочком по магазину і там якийсь: “Чого ти приперлася? Родила – сиди з дитиною вдома. Нема чо ходити”… Або (просто кричуща ситуація) коли на дверях магазину висить значок з перекресленим дитячим візочком. Тобто це такі стереотипи, які обмежують мам надзвичайно сильно і не дають змогу розвиватися, – розповіла Тетяна Рибак, вінничанка, яка влаштувала першу в місті екскурсію для мам з візочками

Вона була не лише учасницею цього воркшопу, а й запрошеною спікеркою. Тетяна розповіла, що її старшому сину зараз вісім, тому “поки не взяла дитячий візочок вдруге”, не дуже звертала увагу на ці проблеми. Так вона почала вести блог в Інстаграмі з рубрикою #БублікFM (Бубліком вона називає свою однорічну доньку Мію).

Зі слів Тетяни, “про це якось було не прийнято говорити”, але після того, як почала ділитися своїми проблемами, отримала дуже багато подібних відгуків від інших мам, адже з маленькими дітьми постійно сидіти вдома важко.

Однією з найбільших проблем вони називають те, що у Вінниці практично немає місць з пеленальними столиками, де можна було би переодягнути маленьких дітей.

Зазвичай ти мусиш це робити або на лавці, або у візочку, – поділилася Тетяна Рибак. – Навіть у закладах, де є дитячі кімнати, немає пеленалок. Я вже зовсім мовчу про заклади громадського харчування… Ви коли підете, вибачте, в туалет, вам доведеться тримати однією рукою дитину, а іншою – свої штанці, тому що ви просто не будете мати, де і з ким залишити дитину. Печальна ситуація… Тому та проблема, яку Костя підняв, дуже актуальна.

Сам же Костянтин Гладков розповів, що довгий час працював у Львові та Києві, але чотири місяці тому, коли повернувся до Вінниці, разом з дружиною і маленькою донькою відчули ці проблеми на собі.

Дружина Костянтина Світлана Стецюк також була спікеркою на цьому воркшопі. Вона розповіла, що за чотири роки їхньої відсутності, Вінниця дуже змінилася, тож коли повернулися сюди, вирішили шукати приватний садочок, адже “черга в державний залишилася у Києві”.

В її фантазіях це мало виглядати так: вона сидить на зручному дивані, п’є каву, відкриває ноутбук і шукає те саме “місце мрії”. Але як виявилося, не всі садочки Вінниці мають сайт чи хоча би сторінку у соцмережі, а ті, що мають, обмежуються описом: “місце, куди хочеться привести дитину”. До того ж обмаль фото і відео, немає інформації про розпорядок дня, не вказана ціна тощо.

Мені хотілося подивитися, скільки який садочок коштує, за що я плачу і порівняти, щоб зробити вибір. Це не надкритерії. У Києві та Львові з цим немає проблем. Це просто зменшує час і ти можеш зробити вибір, – поділилася Світлана Стецюк. – Я не жила постійно у Вінниці і не маю тисячу і одну знайому маму, яка може порадити садочок. Я людина, яка переїхала у нове місто, і все, чим могла користуватися – це інтернет-ресурсом.

Світлана зазначила, що садочки все ж ідуть назустріч і туди можна прийти з довідкою від лікаря та подивитися на умови безпосередньо. Але її “місія садочок” досі провалена.

Інше питання, яке у неї виникло, – куди піти з дитиною, щоб не сидіти у чотирьох стінах. Список вийшов таким:
– заходи, що влаштовують приватні садочки (але вони “для своїх”);
– екскурсія для мам (яку проводить Тетяна Рибак);
– майстер-класи у дитячих і сімейних ресторанах (але потрібно бути клієнтом, щоб знати про це, або мати – знайомих, які знають);
– міські заходи та свята;
– дитячі ігрові кімнати та дитячі майданчики на вулиці (там батькам важливі умови: санітарні та безпека).

Світлана розповіла, що на цей пошук витратила дуже багато часу, адже ця інформація розкидана по різних ресурсах і навіть вінничанам важко її знайти. А існуючі сервіси не дають вичерпної інформації.

Як приклад Костянтин Гладков навів інфографіку з сайту Vежа за 2017 рік (тоді ми зробили огляд дитячих кімнат Вінниці, де можна залишити дитину на кілька годин). Очевидно, що деякі заклади з того переліку вже закрили, у деяких інформація може бути не актуальною. Та Костянтин Гладков каже, що попри це матеріал і досі залишається популярним серед батьків.

Ця проблема актуальна не тільки для вінничан, але і гостей міста. Як казала Таня Рибак, згідно з останнім дослідженням, більше 50% туристів, які приїжджають у Вінницю – це молоді люди до 35 років, і це сім’ї з дітьми, – розповів Костянтин Гладков. – Найцікавіший факт, що Вінниця стала п’ятий раз поспіль найкомфортнішим містом для життя.

Вона-то стала, але туристи приїжджають, щоб відчути це на собі. І вони повинні це відчувати, вони повинні розуміти, де можна погодувати дитину, де переодягнути… Бо вони приїжджають і зустрічають ті ж самі проблеми. Тому мені здається, що це питання теж досить актуальне.

Світлана Стецюк зазначила, що вони влаштували воркшоп для того, щоб побачити, “чи це тільки їм потрібно, чи є й інші сім’ї з такими ж проблемами”.

Примітно, що організаторам вдалося зібрати якісну фокус-групу: серед 20 учасників були батьки різного віку (як жінки, так і чоловіки) і які мають від 1 до 3 дітей (від 0 до 3 років і старші). Коли вони працювали в командах і виписували свої проблеми, Костянтин неодноразово наголошував на тому, що це має бути саме їхній досвід, реальний, а не ті проблеми, з якими вони теоретично можуть зіткнутися.

Цей “мозковий штурм” тривав аж вісім годин, з перервами на обід та каву щоб відпочити. Але учасники самі були зацікавлені в тому, щоб знайти реальне рішення, як можна зробити місто комфортнішим і для вінничан, і для туристів з маленькими дітьми.

Більшість учасників воркшопу були з дітьми, і це продемонструвало те, що навіть такі заходи можна організовувати з комфортом для всіх. Наприклад, Костянтин Гладков і Тетяна Рибак під час своїх виступів тримали дітей на руках, і це не створювало жодних проблем. А малечі, яка гралася довкола, взагалі було байдуже на роботу дорослих.

Наприкінці Костянтин попросив усіх учасників не просто уявити, а намалювати рішення проблем. Як виявилося, таким рішенням усі бачать мобільний додаток, що містить:
карту, на якій позначені заклади, куди можна прийти з маленькою дитиною (від садочків і поліклінік до дитячих кімнат і кафе);
опис сервісу у цих закладах: чи є там пандуси, дитячі стільчики, пеленальні місця, персонал в ігрових кімнатах, а також дитяче меню і швидкість приготування страв (щоб дитина не чекала суп 40 хвилин);
– можливість залишати відгуки про заклади, прикріплюючи фото і коротенькі оглядові відео як у TikTok.

Дехто висловив навіть ідею “Тіндеру для мам”, де вони могли б домовлятися про спільні прогулянки, навчання тощо.

Цей воркшоп дав розуміння того, яким може бути рішення для цих проблем (за допомогою мобільного додатку). Але на цьому все не закінчиться. Костянтин Гладков розповів, що вінницькі з дизайнери з “OPEN IT Community” доопрацюють цей варіант, а після нового року організують хакатон, на якому вже програмісти будуть думати, як втілити це все у життя.

Це може бути певний ресурс, на якому будуть різні типи закладів мати свої унікальні характеристики, – розповів Костянтин Гладков. – Наприклад, лікарні: чи є там пандуси, чи є можливість залишити візочок, чи є дитяча кімната, або кімната матері… Ті заклади, де немає подібного сервісу, в пошуку не будуть відображатися. Відповідно, самі ж заклади будуть зацікавлені в тому, щоб потрапляти до цього переліку. Бо, як виявилося, це один з найважливіших запитів: батьки не тільки хочуть бути споживачами, вони хочуть впливати на тих, хто надає послуги. Також для батьків важливим є відповідність цих місць санітарним нормам (для них дуже важлива безпека).

Що цікаво, організаторами як цього воркшопу, так і майбутнього хакатону є “OPEN IT Community”. У Вінниці є багато ІТ-компаній, які підтримують соціальне волонтерство (допомагають дитячим будинкам, організовують еко-ініціативи з висаджуванням дерев тощо), і зараз окремі фахівці вирішили просто об’єднати свої зусилля й разом створювати ініціативи для покращення міського простору.

Це некомерційна організація, і вони не братимуть участі в комерційних ініціативах. Як пояснив Костянтин Гладков, це просто спільнота людей, які хочуть і можуть робити щось корисне для міста. Власне, пошук рішення для батьків з маленькими дітьми – це перша їхня ініціатива.

Фактично, це наша громадська позиція: ми хочемо, щоб місто, в якому живуть наші друзі, наші родичі, наші діти, розвивалося і ставало кращим. Зараз ми хочемо ось цей перший проект запустити, щоб подивитися як воно піде. А далі, якщо все вийде, маємо бажання розробити щось подібне для людей з інвалідністю.

Ми хотіли би взаємодіяти з різними громадськими організаціями, щоб вони приносили якісь ідеї, ми разом придумати якісь рішення і втілювали їх, – розповів Костянтин Гладков. – Наша задача – створити такі сприятливі умови, щоб люди, які хочуть робити щось для міста, могли це робити. Я більш ніж впевнений, що є і юристи, і інженери, і інші вінничани, які можуть також долучитися до цього потоку.

Фото автора

Читайте також: «Мама. Мія. Вінниця»: вінничанка влаштувала першу в місті екскурсію для мам з візочками. ФОТО

Читайте також: Де залишити дитину на кілька годин? Огляд дитячих кімнат у Вінниці, – ІНФОГРАФІКА

Читайте також: Вінницю вп’яте поспіль визнано найкомфортнішим містом України

Читайте також: Замість бенкету: вінницька ІТ-компанія пожертвувала 60 тисяч на потреби дитячого будинку-інтернату. ФОТО

Читайте також: У Вінниці біля Вежі заклали “екологічну” капсулу часу і посадили 10 дерев. ФОТО

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.