Костюм вінницького війта й історії про міські рекорди і джекпоти: історична виставка до Дня міста. ФОТО

15:21
Автор: Микола Геркалюк
Become a Patron!

Сьогодні, під час святкування Дня міста, вінницькі історики розповідають гостям свята про першого в місті таксиста, перший футбольний матч, а також багато всього іншого, що сталось вперше в історії Вінниці. 

Локація Центру історії Вінниці розташована на вулиці Соборній, прямо навпроти міської ради. Проект “Вперше у Вінниці” було започатковано минулого року, втім, тоді він діяв тільки в рамках оголошень в громадському транспорті. Цьогоріч він представлений у вигляді вуличної виставки, що складається з 30 стендів. 

– Проект розповідає про рекорди і джекпоти міста різних епох. Розповідаємо про найцікавіші моменти, які охоплюють різні сфери з життя. Йдеться і про релігійні споруди, перші навчальні заклади тощо, – описує проект співробітниця Центру історії Вінниці Олеся Коваль.  

Так тут можна довідатись про:

  • перший герб Вінниці;
  • першу згадку про вінницьких вогнеборців, яка датується 1814 роком;
  • перший міський парк;
  • перше вуличне освітлення;
  • зародження жіночого руху на початку ХХ століття;
  • та багато іншого.

Всі охочі також можуть безкоштовно отримати примірник путівника “Вперше у Вінниці”. Порівняно з виставкою, він розширений і більш детально розповідає про міські “вперше”. 

 Окрім проекту “Вперше у Вінниці” історики також презентують костюми вінничан XVIII – початку ХХ століття в рамках “Галереї історичного костюму”

– Хронологічно найбільш давній стрій це той в який я одягнений. Йдеться про 30-40 роки XVII століття. Це одяг багатого міського жителя. Можливо так виглядав тогочасний вінницький війт, – розповідає історик одягу та реконструктор Сергій Шаменков

Наступний костюм показує вбрання офіцера гвардії гетьмана Івана Виговського (50-60 роки XVII століття). Його роль грає співробітник Центру історії Вінниці Сергій Гула. 

Директор Центру Олександр Федоришен одягнений в стрій початку XVIIІ століття. Так міг одягатись заможний вінничанин тих часів або заїжджий іноземець. 

Олеся Коваль одягнена як представниця медичного корпусу Української Галицької Армії (осінь 1919 року). 

Також вінничани та гості міста можуть ознайомитись із виставкою “Вінниця – генеалогія самоврядності”. Вона розповідає про боротьбу вінничан різних епох за здобуття права на самостійне управління містом, а також про те як це право відстоювали, втрачали і знову відновлювали. Серед іншого, тут можна дізнатись про здобуття Вінницею Магдебурзького права в 1640 році, а також про міський статут, відомий як “Ординація Вінниці” 1790 року. 

Локація діятиме до 18-ої години. 

Фото Марини Сербінович та Ольги Мірошниченко

 

Читайте також: Перші демократичні вибори у Вінниці: як у 1917 році обирали міську владу

Читайте також: Перші удари по м’ячу та протистояння зі Жмеринкою: історія вінницького футболу

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.