Коли МРТ незамінна? Лікар-невропатолог розповіла, у яких випадках неможливо обійтись без магнітно-резонансної томографії

10:09
Автор: Vежа
Become a Patron!

На правах реклами

Магнітно-резонансна томографія – незамінний помічник у постановці правильного діагнозу для багатьох лікарів вузьких спеціалізацій: травматологів, кардіологів, офтальмологів, онкологів, а ще сімейних лікарів та терапевтів.

Але чи не найбільше МРТ  для діагностики тих чи інших патологій використовують лікарі-невропатологи. Адже просканувати центральну нервову систему настільки точно, як це зробить МРТ, неможливо ні за допомогою УЗД, ні за допомогою КТ чи рентгенографії.

Як же раніше лікарі обходились без МРТ? Чи часто сьогодні пацієнти направляються на МР-діагностику? Які симптоми є показами до проходження МР-обстеження? Які хвороби можна виявити за допомогою МРТ? Що таке МР-трактографія і у яких випадках вона застосовується?

Відповіді на ці та інші питання нам надала лікар-невропатолог Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Марина Рачкован.

Чи часто Вам доводиться направляти пацієнтів на МРТ?

Так, МРТ в неврології – це доволі часте обстеження. Воно є ведучим неінвазивним методом візуалізації структур головного і спинного мозку з використанням фізичного явища ядерно-магнітного резонансу.

Практично щодня є пацієнти, які потребують обстеження на МРТ.

Які симптоми є показами до проходження МР-обстеження?

Таким симптомів є чимало. Нерідко – це часті головні болі або головні болі незвичного характеру, часті запаморочення, порушення координації рухів, судоми, втрати свідомості, порушення мови, оніміння кінцівок, погіршення пам’яті, болі в шийному, грудному, попереково-крижовому відділах хребта, слабкість в ногах та руках.

При виникненні таких симптомів саме МРТ допомагає лікарю-практику встановити діагноз і призначити правильне лікування.

Які патології нервової системи можна діагностувати за допомогою МРТ? У яких випадках потрібне МРТ з контрастуванням?

Метод МРТ надзвичайно інформативний для виявлення таких патологій нервової системи:

– Підозра на інсульт

– Приступи судом

– Травми голови і спини

– Нейродегенеративні захворювання (вороби Альцгеймера, Паркінсона, Гантінгтона, бічний аміотрофічний склероз)

– при патології судин головного мозку (артеріо-венозна мальформація, кавернозні ангіоми, аневризми)

– Патологія турецького сідла (насамперед новоутворень гіпофіза)

– Патологічні процеси в області внутрішнього слухового проходу (наприклад, невринома слухового нерву)

– Ураження скроневих долей (при епілепсії) і білої речовини головного мозку (наприклад, при множинному склерозі)

– діагностика вроджених аномалій (наприклад, аномалія Арнольда-Кіарі або аномалії мозолистого тіла)

Також МРТ відводиться важлива роль в обстеженні хворих з деменцією.

МРТ стала методом вибору при дослідженні хребта та спинного мозку, особливо при підозрі на новоутворення (пухлини), в тому числі метастатичне ураження, сирінгомієлію, спінальний інсульт, стеноз спинномозкового каналу. При патології шийних і поперекових міжхребцевих дисків МРТ успішно витісняє мієлографію та комп’ютерну томографію.

Діагностичний потенціал МРТ підвищується у випадку контрастування. Контрастне підсилення досягається внутрішньовенним введенням нетоксичних парамагнітних речовин.

МРТ з внутрішньовенним контрастуванням призначається в тому випадку, коли на МРТ у звичайному режимі виявлено зміни, які потребують уточнення локалізації, форми та структури.

За допомогою контрастування покращується діагностика новоутворень (пухлин) і абсцесів головного мозку, демієлінізуючих захворювань, метастатичного ураження та інших захворювань нервової системи.

Розкажіть, будь ласка, у яких випадках помічною для лікаря-невропатолога буде МР- трактографія?

МР-трактографія – діагностичний метод, що дозволяє візуалізувати провідні шляхи, тобто тракти білої речовини головного мозку, їх напрямок та цілісність. Провідні шляхи головного і спинного мозку – системи мозку спеціалізованих нервових закінчень (нейронів) та їх відростків (аксонів), за допомогою яких здійснюється взаємозв’язок між структурами мозку і координація його діяльності.

МР-трактографія призначається невропатологом при пухлинах головного мозку (для виявлення пошкоджень або зміщення провідних шляхів білої речовини); при важких черепно-мозкових травмах  з метою виявлення зміщення нервових трактів; при підозрі на ішемічний інсульт; при нейродегенеративних захворюваннях.

МР-трактографія особливо важлива при плануванні оперативного втручання, коли лікар-нейрохірург до операції може визначити розташування провідних шляхів, ступінь їх ураження. Це допомагає визначити ступінь операційного доступу та обсяг хірургічного втручання.

Трактографія – це доповнення до класичної МРТ, тривалість дослідження збільшується всього на 5-7 хвилин.

Чи існує сьогодні якісна альтернатива МРТ центральної нервової системи?

МРТ – це «золотий стандарт» в діагностиці захворювань нервової системи. Це сучасний, високоінформативний і безпечний метод дослідження. Альтернативи на сьогодні йому не існує.

МРТ надає нам ту інформацію, яку ми не зможемо отримати при використанні інших методів обстеження, наприклад рентген, УЗД або комп’ютерна томографія.

Часто пацієнти самостійно собі призначають МРТ головного чи спинного мозку. Але тут важливо наголосити: спочатку огляд лікаря, а потім – МРТ! Тому, що лікар, враховуючи скарги та об’єктивні дані, точно визначить область дослідження. В іншому випадку пацієнт просто витратить кошти, а чи буде це обстеження результативним – далеко не факт.

Як лікарі-невропатологи раніше справлялись без МРТ?

Раніше, коли не було МРТ, лікарі-невропатологи встановлювали точний діагноз клінічно, за допомогою неврологічного огляду. В арсенал інструментів для огляду входили лише молоточок, яким невролог перевіряє рефлекси, голка для визначення чутливих розладів, камертон для визначення вібраційної чутливості, ліхтарик, за допомогою якого перевіряється реакція зіниць на світло.

Але в сучасному світі таких методів діагностики недостатньо.

Сучасний невропатолог не уявляє своєї роботи без МРТ. З появою цього методу якість надання неврологічної допомоги стала значно вищою.

Чи всі види потрібних МР-обстежень нервової системи можна пройти в «Меділюкс»?

Так, звісно. В Лікувально-діагностичному центрі «Меділюкс» функціонує апарат з високоточними характеристиками — Siemens MAGNETOM Avanto 1,5 T. На сайті клініки можна дізнатись усю необхідну інформацію щодо ТТХ сканера, його можливостей, алгоритму запису на обстеження, вартості та асортименту послуг.

 

Записатись на консультацію до лікаря-невропатолога Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Марини Василівни Рачкован можна за телефонами: 0800 33 01 30 (безкоштовно з мобільного), 067 337 76 97.