Колоноскопія рятує життя: лікар-ендоскопіст розповів про важливість ендоскопічних обстежень

9:58
Автор: Vежа
Become a Patron!

На правах реклами

Колоноскопію  по праву вважають «золотим стандартом» діагностики раку кишківника. Це ендоскопічне обстеження дозволяє виявити онкологічний процес на ранній стадії та запобігти розвитку небезпечного захворювання.

Вчасно проведене обстеження буквально рятує життя пацієнта.

Лікар-ендоскопіст Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Вадим Собко розповів, чи часто йому доводилось діагностувати рак в пацієнта під час обстеження товстого кишківника.

А також кому показана колоноскопія? Скільки триває процедура та чи потребує вона спеціальної підготовки перед обстеженням? Чи часто вінничани просять провести колоноскопію у медикаментозному сні? Чи безпечно проходити колоноскопію в Лікувально-діагностичному центрі «Меділюкс»?

Відповіді на ці та інші запитання читайте в інтерв’ю з фахівцем.

Що таке колоноскопія? Як проходить обстеження?

Колоноскопія – ендоскопічне обстеження товстої кишки та кінцевого відділу тонкої кишки.

Огляд кишківника відбувається в положенні пацієнта на лівому боці та на спині й може тривати від 20 хвилин до 30-35.

Пацієнт може відчувати дискомфорт через розпирання та больові відчуття, адже щоб розправити складчасту стінку кишки й детально її оцінити, до кишківника нагнітається повітря або вуглекислий газ.

Нерідко під час процедури, лікар-ендоскопіст знаходить патологічні зміни слизової товстої кишки, тоді є необхідність у біопсії – відбору біоматеріалу зі структурно змінених тканин для гістологічного дослідження.

Якщо при обстеженні виявленні поліпи, з використанням додаткового інструментарію та обладнання, їх можна видалити. Це дуже важливо, адже поліп – передраковий стан, а його видалення – чудовий профілактичний метод.

Після видалення поліпів, колоноскопію, з певною періодичністю, варто буде повторити для контролю стану пацієнта.

Які симптоми зазвичай приводять людину на процедуру колоноскопії?

Пацієнт не призначає колоноскопію сам собі, на цю процедуру його, зазвичай, направляє лікуючий лікар-гастроентеролог.

А гастроентеролога можуть спонукати дати направлення своєму пацієнту на колоноскопію такі симптоми, як больові відчуття – біль в животі та в проекції товстої кишки; порушення випорожнення – закрепи, проноси та поява патологічних домішок в фекаліях (кров, слиз); часте і безпричинне блювання.

Також колоноскопія рекомендована пацієнтам із підозрами на пухлини: немотивоване схуднення, анемія (малокрів’я)… Тоді в діагностичних цілях лікар призначає цей вид ендоскопічного обстеження.

Насправді це досить затребувана процедура, щодня є по декілька пацієнтів і це говорить про досить невтішну статистику захворювань товстого кишківника.

Чи потрібна пацієнту підготовка до колоноскопії?

Так. Основна мета підготовки – це очищення кишківника для того, аби ендоскопіст під час колоноскопії міг вільно оцінити слизову оболонку всіх відділів кишки. Для цього пацієнту призначається спеціальні послаблюючі засоби. Також дуже важливо, аби перед процедурою пацієнт кілька днів дотримувався дієти: звести до мінімуму вживання клітковини – овочі, фрукти, навіть сушені, особливо, якщо це овочі та фрукти з насінням та зі шкурками. Не можна їсти мак, гречку, кунжут та все, що має дрібні зернятка. Необхідно також відмовитись від жирних сортів риби та м’яса, чорного хліба, копченостей та солінь, гострих приправ, консерви та, звісно, алкогольних напоїв.

Натомість за день-два до процедури варто ввести в раціон білий рис, білий хліб, куряче філе, філе білої риби без шкірки, яйця, сир, вершкове масло, негазовані напої та ін.

За дві-три години до втручання не можна вживати ні їжі, ні напоїв.

Чому це так важливо? Тому що кишківник має бути повністю очищеним від калу та слизу й тоді ендоскоп покаже мінімальні зміни на слизовій.

Важливо наголосити, що ефективність процедури багато в чому залежить від самого пацієнта. Якщо він дотримається всіх рекомендацій по підготовці, то колоноскопія буде не лише інформативнішою, а й менш тривалішою по часу, відчуття ж будуть не такими болючими та дискомфортними.

А після колоноскопії? Є якісь обмеження чи щось, що не можна робити пацієнту?

Не варто вживати газовані напої, а також їжу, що може провокувати надмірну газоутвореність в кишківнику, бо це викликатиме дискомфортні відчуття. Ну і якщо колоноскопія проводилась в стані медикаментозного сну, то не можна одразу сідати за кермо, бо ще короткий час відчуватиметься легке запаморочення.

Але це йде можна про обстеження в діагностичних цілях. Якщо колоноскопія призначалась з лікувальною метою, то обмежень буде трохи більше, але це індивідуально для кожного пацієнта.

Колоноскопію відносять до переліку дискомфортних, неприємних, болючих обстежень. Чи часто пацієнти просять провести колоноскопію в медикаментозному сні?

За бажанням пацієнта колоноскопія дійсно може проводитись у стані медикаментозного сну (медична назва – процедурна седація) – безпечний вид наркозу, який дозволено застосовувати навіть до новонароджених малюків.

Для пацієнта колоноскопія у стані сну проходить абсолютно комфортно, без больових та неприємних відчуттів. Для лікаря-ендоскопіста проводити колоноскопію під процедурною седацією набагато зручніше, адже пацієнт розслаблений та знерухомлений. Лікар не буде обмежений його скаргам на здуття чи біль. Тому обстеження триватиме менше часу. А сам наркоз діятиме рівно стільки часу, скільки триватиме саме обстеження.

На сьогодні, можу сказати, пацієнти частіше оглядаються у стані медикаментозного сну. І дуже добре, що є така можливість. В європейських країнах колоноскопія вже давно проводиться під процедурною седацією.

Лікарі наголошують, що після певного віку пацієнта, колоноскопію варто проводити регулярно. Чому це важливо?

По рекомендаціях, якщо пацієнт у віці 45+, якщо у нього немає скарг, колоноскопію в профілактичних цілях варто проводити один раз на п’ять років. Цього буде достатньо. Якщо ж покази є, наприклад, передраковий стан – доброякісні новоутворення, то обстеження варто повторювати з періодичністю у 2-3 роки, а то й частіше. Адже доброякісні новоутворення можуть трансформуватись у злоякісні.

По статистиці, рак кишківника на 4 місці по розповсюдженості серед онкологічних захворювань. Тому самі розумієте усю важливість цієї процедури. Колоноскопія буквально може врятувати життя.

Чи доводилось Вам під час обстеження в діагностичних цілях виявляти рак кишківника? Чи часті такі ситуації?

На жаль, такі випадки не рідкісні. Ендоскопія – дієвий метод скринінгового обстеження, тобто ми маємо змогу виявити рак на ранніх стадіях, або помітити зміни в слизовій кишківника, які завжди передують онкології. А всім зрозуміло, що лікування на ранній стадії – завжди ефективніше та ощадливіше для пацієнта.

Тому дуже шкода, що немає чітких підходів до обов’язкової колоноскопії для людей у віці 45-50 років. Це допомогло б попередити онкозахворювання у більшої кількості пацієнтів.

Які переваги проходження колоноскопії в Лікувально-діагностичному центрі «Меділюкс»?

Насамперед, серед переваг – це сучасне ендоскопічне обладнання. Інноваційна відеоендоскопічна стійка дозволяє провести колоноскопію з використанням сучасних технологій покращеного зображення. Тобто лікар-ендоскопіст може помітити навіть мінімальні структурні зміни в слизовій кишківника, які передують утворенню пухлин. До того ж ми можемо оцінити ямковий та капілярний малюнки, що теж надзвичайно важливо для якісної діагностики усіх можливих захворювань кишківника.

Також Лікувально-діагностичний центр «Меділюкс» – перший приватний медичний заклад на Вінниччині, що має автоматичну мийку ендоскопічного обладнання. І це неабияка перевага, адже автоматичний процес миття та дезінфекції, а потім стерилізації в спеціальній камері з УФ-опроміненням, дозволяє пацієнту уникнути інфікування небезпечними захворюваннями через ендоскоп.

Записатись на ендоскопічні обстеження в Лікувально-діагностичний центр «Меділюкс» можна за телефоном: 0 800 33 01 30.