Клітка для кожного з нас: на “Air ГогольFest” показали перформанс про тиск суспільства на особистість. ФОТОРЕПОРТАЖ

13:09
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Оновлено: 21 Жовтня 2019, в 20:03

Думка, що людина добровільно живе в клітці, з якою рідко хоче розставатись – лише одна з багатьох ідей, що могли виникнути в голові глядачів перформансу “Коло: клітка”.

В рамках виступу вісім дівчат на сцені довжиною кількасот метрів, метафорично показували як для кожного з нас будується соціальна “клітка”.

Мистецьке дійство одразу на трьох основних локаціях “Air ГогольFest” показували актори вінницького театру “Коло світла”. Годинний перформанс змусив глядачів зацікавленою вервечкою йти за однією людиною та спускатись в підземелля. Якщо ви це пропустили, VежА допоможе зрозуміти сутність й розповість про найцікавіші сцени перформансу.

        

Опис сюжету та ідей перформансу базується на інтерпретації автора матеріалу та може відрізнятись від закладених сценаристом ідей. Втім, у театрі “Коло світла” підтримують оригінальне бачення виступів глядачами.

Вісім дівчат, три умовних акти, мінімум слів

Акт 1. Жодного слова на сцені

Питання: Чи може людина стати по-справжньому вільною в суспільстві?

Вулиця. Хтось з гостей фестивалю сидить на сходах та ділиться враженнями від побачених мистецьких подій, хтось відпочиває, а хтось стоїть поряд та палить. На сонці, прямо перед величезною головою Гоголя розстелений шматок чистого лінолеуму, на який час від часу наступають перехожі.

Все зміниться, коли на таку “сцену” вийде Вільна Людина, для якої цей невеличкий простір в десять квадратних метрів стане всім навколишнім світом, а може й цілим життям.

Жодного кроку за межі “сцени” – лише рух по колу. Втім, вже за хвилину на сцені почне з’являтись Суспільство – ще сім Людей, але вже із символами цивілізації – металевими планками.

 

 

 

  

З часом Вільній Людині стає важко ходити, ні з ким не зіштовхуючись: то тут, то там Суспільство займається створенням рамок, матеріальних та поведінокових. Якась хвилина – і Вільна Людина втручається в роботу Суспільства: рамки здригаються від ударів спочатку однієї Людини, а потім і решти Суспільства. Ще мить – і Суспільство разом з рамками виходить за межі та веде всіх за собою, кудись всередину будівлі.

  

 

Акт 2. Клітка для кожного

Питання: Де безпечніше: в клітці чи що поза її межами?

До темної зали малої театральної сцени прийшли вже декілька десятків глядачів. Поки вони шукають собі місце, Суспільство починає створювати з рамок Клітки. Після цього в кожній сцені ключову роль гратиме саме Клітка. Нижче – найяскравіша з таких історій.

               

Кожна людина на сцені після періоду стриманості стає розкутою: веселиться, танцює та “живе на повну”. Втім, одна за одною, ВСІ припиняють бути такими і з нерозумінням та певним осудом дивляться на єдину танцюючу Одиначку.

“Та вгамуйся вже!”, “Веди себе як нормальна людина!”, “Коли вже народжувати будеш?!”, “Перед сусідами за тебе соромно!”,  “Візьмися до розуму!” – лише частина знайомих нам дорікань, які ВСІ почали кидати Одиначці. Поодинокі викрики за мить перетворились на гул натовпу, яку жодна людина самостійно ніколи не перекричить.

              

Втім, навіть після цього танці Одиначкою не припинились і її вирішили запроторити до Клітки. Згодом до неї підійшла дівчина і почала знущатись над “в’язнем”. Але вже за декілька секунд дівчину саму запроторили до іншої Клітки.

Врешті-решт, таким чином усі, одна за одною, потрапили до Кліток, які з часом прийняли, а дехто навіть не хотів полишати.

 

 

 

 

  

 

Акт 3. Вірші та маріонетки

Питання: Тавро раба – це назавжди?

Останній умовний акт перформансу відбувся в “бункері”, до якого від театру довелось йти декілька сотень метрів. Момент, коли декілька десятків людей, буквально крок за кроком йшли за кимось одним, виглядав майже біблійним і символічним. Тим більше це викликало емоцій, коли в процесі довелось спускатись на декілька поверхів під землю, у місце, де ти раніше не був.

  

Підземний бункер для третього акту був обраний невипадково, а через добру акустику. Адже на глядачів чекало театральне виконання віршів, присвячених, зокрема, внутрішньому світу людини, зруйнованим мріям, ієрархії, стереотипам та суспільному осуду. Цікаво, що на сцені в цей час могли демонструвати кардинально протилежне від озвучуваного.

Одна з головних ідей, яка доносилася в рядках: попри неідеальність навколишнього світу, не варто бути маріонеткою – людини з вищим статусом, суспільства чи своїх страхів та самообмежень.

 

 

 

  

Три тижні на сценарій та репетиції

Як виявилось, ідея перформансу у вінницькому театрі “Коло світла” з’явилась близько трьох тижнів тому. Як розповіла Vежі Юлія Свєтлова, режисерка, сценаристка та акторка театру, перелік конкретних ідей, які вони закладали в сцени, часто не співпадає з тим, що зрозумів глядач – він часто “бачить більше”, тож режисерка вважає це позитивом.

Глядачам перед показом “Коло: клітка” не пояснювали жодних метафор, не називали жодних ролей, не розділяли дійство на сцени чи акти. Тож бурхливі оплески акторам після завершення перформансу стали сигналом, що глядачам показане було близьким.

Театр “Коло світла” створили всього два роки тому. За цей час в їх доробку з’явилось вже п’ять перформансів та один спектакль. Завтра, 20 жовтня, на гостей “Air ГогольFest” очікує ще один перформанс від цього театру. “Коло: планета” запланований на 13:30, також на подвір’ї заводу “Кристал” (локація “Вулиця”).

Наразі потрапити на “Air ГогольFest” можна, купивши разовий денний чи нічний квиток. Вони діють в такі періоди:

Субота 19.10 – з 10:00 до 23:00
Ніч 19-20.10 – з 23.00 до 04:20
Неділя 20.10 – з 10:00 до 23:00

Вартість одноразового квитка: 100 гривень. Придбати його можна біля входу на територію заводу, що на вулиці 600-річчя, 21. Пільгові категорії населення (учасники АТО, пенсіонери, інваліди І-ІІ групи) можуть безкоштовно відвідувати фестиваль. Вхід за наявності відповідних документів. Також безкоштовним є вхід для дітей до 12 років (включно) у супроводі батьків.

Детальна ПРОГРАМА фестивалю за посиланням.

Фото Ольги Мірошниченко

Читайте також: Гоголь Night: найкращі фото з першої ночі на Air Гоголь Fest-2019

Читайте також: Мистецький рейв насувається: як на “Кристалі” готуються до Air Гоголь Fest. ФОТОРЕПОРТАЖ 

Читайте також: Препарований рояль та життя Йова: у Вінниці відкрили “Air ГогольFest” оперою-реквієм “IYOV”. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: Метал, джаз-панк і “невугльгарна романтика”: головну сцену “Air ГогольFest” відкрили кращі вінницькі гурти. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: Понад 100 подій за три дні: повна програма “Air ГогольFest” у Вінниці 

                                                                                                                                                                        

                                                                                                                                                                     

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.