“Коник апокаліпсису”, близько 50 мішків сміття і Концепція розвитку малих річок: у Вінниці відбулась Дьогтянецька толока

19:21
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Сьогодні у Вінниці відбулась толока на річці Дьогтянець, що протікає, зокрема, Вишенським парком. Крім прибирання, в учасників події була можливість взяти участь в обговоренні розвитку малих річок нашого міста.

Так, протягом близько двох годин до толоки долучились до 20 вінничан – різного віку та професій. За цей час вони прибрали кілька сотень метрів берега річки та, подекуди, території навколо неї.

 

 

 

Серед сміття, яке одні жителі міста роками викидали біля річки, а інші добровільно викликались зібрати – старі шини, шматки меблів, пляшки від найрізноманітніших напоїв, “класичні” пластикові пакети і навіть чудернацька величезна іграшка, яку дехто з активістів жартома охрестив “коником апокаліпсису”(хоч ми й не впевнені, що вона зроблена за образом коня).

Фото Дар’ї Гоц

 

 

Загалом такого сміття вдалось назбирати близько 50 мішків.

Разом з тим, жителі міста, які завітали на толоку, не настільки активно долучились до обговорення Концепції розвитку малих річок. Так, ще до початку прибирання організатори заходу розклали стенд з найважливішими аспектами проекту Концепції, однак присутні учасники не ініціювали попунктове обговорення передбачених концепцією заходів, а зупинились на якнайшвидшому очищенні території Дьогтянця.

 

 

 

 

 

Разом з тим, ми поспілкувались з Янною Чайковською, керівницею відділу інфраструктурних проєктів Інституту розвитку міст та розпитали її про плани на розвиток малих річок Вінниці.

З її слів, найважливішим етапом наразі є затвердження Концепції розвитку малих річок, яка має стати дороговказом щодо того, як покращувати малі річки та власне де (загалом Концепція наразі вказує про існування 64 малих річок у Вінниці).

– Ми виділили три основних аспекти, які необхідно враховувати в ході роботи з малими річками – різні екологічні поліпшення стану води річок та території навколо них; робота з людьми, які живуть навколо і які можуть приходити “в гості” до малих річок…; робота з просторами, адже найкраще впливають на людей гарні простори – і коли людина опиняється в такому просторі, вона починає його цінувати.

Тому створення таких місць, де можна прийти відпочити і побути з природою – це один з акцентів Концепції. І власне покращення розуміння тих стейкхолдерів, які роблять це все руками – міських департаментів, підприємців, інвесторів тощо, – розповідає Чайковська.

 

 

 

 

 

Очікується, що Концепцію можуть затвердити під час однієї з сесій міської ради. Наразі ж відбувається обговорення розвитку малих річок Вінниці та їхніх просторів.

Крім концепції, в Інституті розвитку міст планують встановити тестово встановити навігаційні вказівники на малі річки, зокрема, біля Дьогтянця – від парку Вишенського до вулиці Василенка. В подальшому такі вказівники можуть з’явитись й біля інших подібних водойм. Передбачається, що це може зменшити засмічення території біля річки.

Також в планах Інституту ще до повномасштабного вторгнення було облаштування простору на Дьогтянці (на вулиці Келецькій), однак через війну ці плани поки довелось відкласти.

 

 

 

 

У випадку, якщо жителі якоїсь частини міста хочуть створити певний рекреаційний простір біля якоїсь малої річки, Янна Чайковська радить взяти участь у Бюджеті громадських ініціатив та запропонувати свій проєкт.

Разом з тим, для тих, хто хоче просто зробити річку чистою, є варіант звернутись до комунальних служб, (Янна радить жителям самим долучатись до таких прибирань) або, якщо вінничани виявили, що хтось забруднив річку, можна звернутись до “Муніципальної варти”. Крім того, аби зменшити забруднення річок від вигрібних ям, можна скористатись програмою співфінансування по підключення до централізованої каналізаційної системи.

Ознайомитись з короткою версією Концепції та схемою малих річок міста з перспективними просторами, яка містить в собі основні висновки та рекомендації, можна за ЦИМ посиланням. Водночас, залишити свої думки та відгуки у формі зворотнього зв’язку можна до 24 квітня ТУТ.

Фото автора
Графіка – з короткої версії Концепції розвитку малих річок