Оновлено: 6 Серпня 2020, в 16:41
На сайті МОЗ опублікували дві постанови Головного державного санітарного лікаря України, які затверджують тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів у закладах освіти та в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку.
Постанови, серед іншого, стосуються температурного скринінгу, правил носіння масок в закладах освіти, спеціальної розмітки на підлозі та тимчасової ізоляції потенційно хворих на коронавірус.
Ми обрали найцікавіші норми двох документів, аби наші читачі могли ознайомитись зі змінами.
Рекомендації щодо навчання в закладах освіти
Рекомендації чи обов’язкові правила?
Постанова Головного державного санітарного лікаря України №42 від 30.07.2020 “Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів у закладах освіти в період карантину в зв’язку поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)” затвердила відповідні “Тимчасові рекомендації”.
Згідно з текстом документу, суб’єкти, що відповідальні за влаштування, утримання закладів позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (далі – заклади освіти), мають здійснювати свою діяльність з урахуванням цих тимчасових рекомендацій.
Разом з тим, відповідальність за виконання Тимчасових “рекомендацій” покладається на засновника (власника) та керівника закладу освіти. До того ж, встановлюється чіткий порядок реалізації “рекомендацій”, зокрема, має здійснюватись щоденний контроль за їхнім виконанням.
Підкреслимо, що рекомендаційні норми зазвичай мають необов’язковий характер та не передбачають відповідальності за невиконання. Цікаво також, що в постанові №42 не вказується період, на який діють “Тимчасові рекомендації”.
Персонал
– Допуск до роботи персоналу закладів освіти здійснюється за умови використання респіратора або захисної маски та після проведення термометрії безконтактним термометром.
– Працівники з ознаками гострого респіраторного захворювання або підвищеною температурою тіла понад 37.2 °С не допускаються на робоче місце.
– Усі працівники закладу забезпечуються засобами індивідуального захисту (далі – ЗІЗ) із розрахунку 1 захисна маска на 3 години роботи. ЗІЗ мають бути в наявності із розрахунку на 5 робочих днів, у тому числі на 1 робочу зміну – безпосередньо на робочому місці працівника.
– Після кожного зняття ЗІЗ та перед одяганням чистих ЗІЗ, працівник має ретельно вимити руки з милом або обробити антисептичним засобом.
Навчальні заклади та їхнє наповнення
– має бути організований централізований збір використаних ЗІЗ, паперових серветок в окремі контейнери (урни) з кришками та поліетиленовими пакетами;
– У санітарних кімнатах потрібно забезпечити наявність рідкого мила, антисептичних засобів для рук та паперових рушників (або електросушарок для рук). Використання багаторазових рушників заборонено.
– обмеження проведення масових заходів (нарад, зборів тощо) в закритих приміщеннях (окрім заходів необхідних для забезпечення функціонування закладів освіти проведення педагогічних рад, засідань ректоратів, конкурсних комісій, конференцій трудового колективу тощо);
– керівник закладу освіти має розробити такі маршрути руху здобувачів освіти, де задіюються всі можливі входи в приміщення закладу, та складає графік, за яким відбувається допуск здобувачів освіти до закладу. Графік допуску повинен формуватися таким чином, щоб запобігати утворенню скупчення учасників освітнього процесу.
– в закладах освіти має бути відведений “ізолятор”: “В разі виявлення ознак гострої респіраторної хвороби, за відсутності батьків, здобувачі освіти тимчасово ізолюються в спеціально відведеному приміщенні закладу, інформуються батьки (інші законні представники) та приймається узгоджене рішення щодо направлення до закладу охорони здоров’я”
Вхід до закладів освіти
– Забороняється допуск до закладу освіти батьків або супроводжуючих осіб, крім осіб, які супроводжують осіб з інвалідністю.
– Вхід до приміщень закладу дозволяється при наявності захисної маски або респіратора. Захисні маски можуть не використовуватися під час занять у навчальних приміщеннях. Однак під час пересування приміщеннями закладу освіти використання захисних масок є обов’язковим.
Розклад та навчання
– Пересування здобувачів освіти між навчальними кабінетами, аудиторіями повинно бути мінімізованим, зокрема, шляхом проведення занять впродовж дня для одного і того ж класу (групи) в одній і тій самій аудиторії (кабінеті), застосування модульного підходу до організації вивчення дисциплін тощо).
– Необхідно забезпечити раціональне використання запасних виходів із закладу освіти, використання розмітки на підлозі, що полегшує організацію двостороннього руху коридорами, виокремлення зон переміщення для різних вікових категорій здобувачів освіти.
– У розкладі занять необхідно передбачити можливість визначення різного часу перерв для різних класів та груп.
– За можливості забезпечити проведення занять з окремих предметів на відкритому повітрі.
– Після кожного навчального заняття здійснювати провітрювання впродовж не менше 10 хвилин.
Вимоги до організації харчування
– Організація мультипрофільного харчування за типом «шведською столу» та шляхом самообслуговування на період карантину не дозволяється.
– При організації харчування необхідно забезпечити відстань між столами не менше 1,5 м та розміщення за столом не більше 4-х осіб.
– Усі працівники харчоблоку, серед іншого, забезпечуються одноразовими рукавичками, які необхідно змінювати після кожної дії (виробничого процесу на харчоблоці їдальні), не пов’язаних між собою.
Вимоги до транспорту, який перевозить дітей та працівників до закладу освіти
Організатор – перевізник, який здійснює перевезення дітей та працівників до закладу’ освіти забезпечує:
– проведення дезінфекційних заходів у салоні транспортного засобу в кінці робочої зміни;
– перевезення пасажирів здійснювати у межах кількості місць для сидіння.
Нові рекомендації у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку
Згідно з постановою №43, яка затверджує “Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (CovID-19)” (набирає чинності з 1 серпня):
– закладам рекомендують організувати прийом до закладу дітей, які проживають в межах регіону, де розташовано заклад.
– визначаються правила для безпечного перевезення дітей.
– Засновник/суб’єкт господарювання має організувати температурний скринінг персоналу та дітей при прийомі дитини до закладу та щоденний (не менш, ніж тричі на добу), із занесенням результатів до журналу.
– тимчасова ізоляція дітей. “В разі виявлення у дитини, що прибула разом з організованою групою, при прийомі до закладу підвищеної температури тіла понад 37.2°С або ознак респіраторних захворювань така дитина підлягає ізоляції до моменту вирішення питання повернення до місця проживання або госпіталізації на наявності підстав, але не біле ніж на одну добу”. Впродовж доби засновник/суб’єкт господарювання повинен вирішити питання транспортування такої дитини до місця проживання з дотриманням ізоляції.
Якщо дитина прибула з такими ознаками до закладу разом із батьками, її просто не допустять.
Ізоляція дитини має відбуватись, якщо підвищену температуру виявили під час щоденного скринінгу.
– батьки, особи, що їх замінюють та інші особи з метою відвідування до закладу не допускаються.
На період карантину у закладі забороняється:
– використання багаторазових (тканинних) рушників після миття рук;
– використання м’яких іграшок;
– проведення батьківських днів (відвідування дитини);
– проведення масових заходів в закритих приміщеннях та заходів за участі запрошених осіб.
– При наявності у закладі пляжної зони необхідно, за можливості, забезпечити обмеження доступу до неї сторонніх осіб.
– Для організації харчування дітей необхідно розробити адаптивний графік з метою запобігання скупчення дітей.
Рекомендовано:
– обмежити кількість дітей в загонах до 15, виходячи з можливості забезпечити належні протиепідемічні умови перебування в корпусах та контроль за їх виконанням;
– обмежити заняття та ігри, що потребують використання багаторазового додаткового інвентарю дітьми. В разі використання такого інвентарю забезпечити проведення його дезінфекції;
– надавати пріоритет активностям, що проводяться на відкритому повітрі;
– обмежити заняття та ігри, то передбачають безпосередній фізичний контакт між дітьми та персоналом.
Фото – erudyt.net, childcamp.com.ua
Дякуємо!
Тепер редактори знають.