Кадмій, нікель та нафталін: на Вінниччині перевірили якість води Південного Бугу

7:55
Автор: Vежа
Become a Patron!

На Вінниччині перевіряли якість води у Південному Бузі. Результати аналізів виявили, що вміст забруднюючих речовин не перевищує екологічних нормативів. 

Державне агентство водних ресурсів перевірили сім об’єктів басейну Південного Бугу. З них три — на Вінниччині. Зазначають, що саме ці місця стали лідерами за кількістю запитів громадськості, актуальністю та проблематикою.

Відібрані проби води були досліджені у лабораторії моніторингу вод Західного регіону та лабораторії моніторингу вод Східного регіону Держводагентства на вміст забруднюючих хімічних (пріоритетних) та фізико-хімічних речовин за європейськими стандартами.

На Вінниччині якість води у водних об’єктах басейну Південного Бугу перевіряли у:

– р. Південний Буг, с. Маньківка, Бершадського району: у досліджуваних пробах води виявлено кадмій та нікель, які не перевищують екологічних нормативів якості.

Місце відбору проб води

– Кадмій у природі зустрічається в цинкових і свинцевих рудах. У промисловості він використовується у виробництві металокераміки, полімерів, кольорових телевізорів і рентгенівських екранів, штучної шкіри, пігментів для скла, фарфору, гальванічних покриттів. Нікель використовується у хімічній промисловості. Ці метали мають властивість накопичуватись у рослинах і живих організмах, особливо водних. Належать до чотирьох найбільш токсичних важких металів, — вказано у результатах дослідження.

Можливі шляхи надходження цих речових до Південного Бугу — разом з мінеральними добривами та пестицидами. Джерелом надходження нікелю у поверхневі водні об’єкти є спалювання великої кількості кам’яновугільного палива.

р. Сільниця, м. Тульчин: виявлено флуорантен, нафталін, кадмій та нікель. Їхній вміст у воді не перевищує екологічних нормативів якості для пріоритетних речовин, визначених наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 14.01.2019 № 5.

Флуорантен відноситься до ароматичних поліциклічних вуглеводнів. Міститься в донних відкладеннях водойм та свідчить про високий рівень екологічної безпеки. Має канцерогенні властивості. Нафталін — важлива сировина хімічної промисловості. Тривалий вплив нафталіну може викликати ушкодження або руйнування червоних кров’яних тілець. У людському організмі найчастіше концентрується у жировій тканині, де може накопичуватися до тих пір, поки жирова тканина не почне спалюватися й отрута не потрапить у кров, після чого настає отруєння організму, — додають у результатах дослідження.

Основним джерелом забруднення є поверхневий стік з урбанізованої території. Флуорантен використовується у хімічній промисловості для виготовлення флуоресцентних барвників, та як вихідна речовина в синтезі деяких лікарських засобів. Іншим джерелом забруднення є спалювання автотранспортом палива та нафтові забруднення. Похідні нафталіну застосовують для отримання барвників та вибухових речовин, в медицині застосовується як інсектицид.

Потрапляння важких металів у поверхневі води здійснюється внаслідок внесення в ґрунт сільськогосподарських угідь мінеральних добрив, та пестицидів.

р. Південний Буг, Вінниця, парк «Кумбари» поблизу Київського мосту: фахівці також виявили кадмій та нікель у допустимій кількості.

Основним джерелом забруднення вважають поверхневий стік з урбанізованої території.

Результати досліджень по інших басейнах річок та їх аналіз будуть висвітлені на офіційних ресурсах Агентства з відкритим доступом усім громадянам.

Нагадаємо, що «Вінницяоблводоканал» має сплатити 34 643 гривень штрафу за забруднення річки Південний Буг.

Фото: Державне агентство водних ресурсів України

Читайте також: Водоканал сплатить штраф за забруднення Південного Бугу

Читайте також: У Жмеринці міський водоканал скидав неочищені стічні води з каналізації у річку. ФОТО, ВІДЕО

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.