Кабмін підтримав законопроєкт щодо легалізації медичного канабісу – чому це важливо

16:35
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Днями Кабінет Міністрів України підтримав законопроєкт щодо легалізації медичного канабісу. Проєкт передбачає, зокрема, ліцензування господарської діяльності з культивування сортів рослин роду коноплі та регулює простежуваність обігу медичного канабісу.

Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко та йдеться на сайті Міністерства.

Що передбачає законопроєкт?

Як зазначають на сайті Кабміну, законопроєкт “Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів отриманих внаслідок війни” регулюватиме обіг рослин роду коноплі в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності.

Цей законопроект розширить доступ пацієнтів до необхідного лікування низки хвороб, зокрема онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни.

“Документом передбачено встановлення жорсткого контролю над вирощуванням, виробництвом та реалізацією препаратів, зокрема:

Ліцензування господарської діяльності з культивування сортів рослин роду коноплі (Cannabis) для медичних цілей.
– Дозвіл діяльності з культивування сортів рослин роду коноплі (Cannabis) для медичних, промислових цілей, в науковій та науково-технічній діяльності.
– Простежуваність обігу сортів рослин роду коноплі (Cannabis) для медичних цілей, продуктів їх переробки чи вироблених (виготовлених) із них лікарських засобів шляхом:
а) маркування кожної партії та одиниці фасованої продукції унікальним штрих-кодом;
б) ведення електронного реєстру обліку переміщення сортів рослин роду коноплі (Cannabis) для медичних цілей чи вироблених (виготовлених) із них лікарських засобів на всіх етапах обігу;
в) забезпечення відпуску особам лікарських засобів, виготовлених із сортів рослин роду коноплі (Cannabis) для медичних цілей, виключно за призначенням лікаря відповідно до медичних показань за електронним рецептом”.

Разом з тим, самого тексту законопроєкту поки немає на сайті Кабміну. Також нагадаємо, що минулого року Верховна Рада України не змогла легалізувати медичний канабіс. Відповідний законопроєкт підтримали лише 184 депутати з мінімально необхідних 226.

Чому це важливо?

МОЗ очікує, що надалі Верховна Рада України підтримає проект закону, оскільки медичний канабіс здатен запобігати стражданням пацієнтів та покращити їхнє лікування. Зокрема, він полегшує перебіг понад 50 патологічних станів, зокрема:

– Посттравматичних стресових розладів, зокрема таких, що отримані внаслідок воєнних дій.
– Неврологічних захворювань. За попередніми висновками медичний канабіс може мати позитивний вплив на лікування хвороби Альцгеймера, хвороби Гантінгтона і синдрому Туретта.
– Захворювань травного тракту.
– Хронічного болю невропатичного походження.

Також препарати на основі канабісу застосовуються у паліативній допомозі для полегшення комплексу симптомів у онкохворих, включаючи полегшення болю, розладів харчування, налагодження сну.

Крім того, за попередніми доказами ефективним є використання лікарських засобів на основі медичного канабісу у випадку психічних патологій, що виникають внаслідок вживання психоактивних речовин зі стимулюючою дією на організм людини, а також для подолання тривоги, посттравматичних стресових розладів та порушення сну.

– Ми розуміємо негативні наслідки війни на стан психічного здоров’я. Ми розуміємо кількості людей, які будуть потребувати медикаментозного лікування внаслідок цього впливу. І ми розуміємо, що немає часу чекати.

Тому вже зараз ми підготували законодавче підґрунтя для забезпечення повного циклу виробництва препаратів на основі канабісу в Україні: від вирощування та переробки до повноцінного виробництва.

Комунікаційні кампанії проти виробництва препаратів канабісу свідомо ототожнюють ліки на його основі та канабіс, що перебуває в незаконному обігу, з метою нівелювати цінність його як лікарського засобу та дискредитувати саму ідею його використання в медичних цілях.

Насправді ж препарати канабісу не є «конкурентами» наркотичним засобам, і заходи регулювання їх обігу зовсім різні. «Медичний» канабіс містить канабідіол, який не має вираженої психоактивної дії, тому він не цікавий для рекреаційного вживання, – зазначає Ляшко.

Для реалізації норм, “за” законопроєкт ще має проголосувати Верховна Рада України, а згодом його має підписати Президент.

Зазначимо також, що, як повідомляє Слово і Діло, вживання канабісу з медичною метою станом на 2020 рік було дозволено в деяких європейських країнах – Данії, Австрії, Італії, Швейцарії, Польщі, Фінляндії, Північній Македонії. Крім того, медична марихуана дозволена в Туреччині, Ізраїлі, Замбії, Зімбабве, Перу, Таїланді, Вануату та Панамі. 

Ілюстративне фото – newsinstact.com