“Історія з дрону”: у Вінниці презентували проект, який покаже історичні пам’ятки часів Речі Посполитої

19:02
Автор: Дарія Марущак
Become a Patron!

100 відзнятих відеороликів з дрона, найголовніші пам’ятки Вінницької області та історичні об’єкти часів Речі Посполитої на українських землях- В HUB “Місто змістів” презентували проект “Історія з дрону”, який реалізовується спільно з польською молоддю.

 

«Польща і Україна. Слідами історичної спадщини»що це таке?

Міжнародний проект «Польща і Україна. Слідами історичної спадщини» реалізований спільно з Міністерством закордонних справ Республіки Польща та виконується Товариством Інтеграція Європа-Схід, у партнерській співпраці з Польським Інститутом у Києві.

Задокументувати сучасний стан архітектурних об’єктів Речі Посполитої на терені України, показати як виглядають пам’ятки сьогодні- є ключовою метою заходів.

Унікальність проекту полягає у тому, що понад 100 архітектурних пам’яток будуть відзняті за допомогою дрону, який «облетить» українські землі часів Речі Посполитої. Вже у листопаді двохвилинні відео можна буде віднайти на сторінці проекту на Facebook або побачити на YouTube.

«Ми хочемо показати як це виглядає зараз, можливо, цим зацікавиться хтось, можливо, ці об’єкти  з’являться у інформаційному просторі і почнеться рух навколо цих місць, їх відновлення»- про пам’ятки українських земель розповідає організаторка проекту з української сторони Ірина Вітюк.

Як з’явилась ідея проекту?

Автором проекту став директор громадської організації Товариство Інтеґрація Європа-Схід  Кшиштоф Каліта, який активно співпрацює з Україною близько дев’яти років. Проект був поданий до Міністерства закордонних справ у 2016 році, але не отримав відповідної дотації для представлення історичної спадщини, сприянню промоції та збереження пам’яток України.

Від моменту їдеї, після внесення деяких змін через два роки, Міністерство закордонних справ все ж підтримало проект та надало фінансування.

«Ми не здавались, хотіли дійти до кінця, адже вважали, що це дуже важливо, як і для Польщі, так і для України. Варто продовжувати і варто шукати фінансування»- доповнює Ірина Вітюк.

 На якій стадії проект зараз?

Серія зйомок з дрону завершена. Наразі триває монтаж відео та його опис. Цифра у 100 відзнятих роликів є дуже символічною, адже цьогоріч Республіка Польща святкує 100 років незалежності.

Учасники проекту побували у Львові, Жовкві, Тернополі, Збаражі, Кам’янці-Подільському та Вінниці. Кінцевою точкою активістів є Київ.

Промо-ролик містить матеріали, які  вдалось відзняти ще на початку проекту, але за словами організаторів, відео будуть виглядати значно інакше, адже кожному місцю, кожній пам’ятці буде присвячений окремий ролик з історичною довідкою.

 

Інший бік проекту. Який він?

Друга частина проекту розрахована на виїзд польської молоді на архітектурні об’єкти та створення репортажів про історичні місця.

Студенти та випускники шкіл міста Кельце, які долучились до ініціативи, протягом чотирьох днів мандрують Україною та збирають матеріали для репортажу. Репортаж можна буде переглянути на сторінці проекту у  мережі Facebook або побачити на YouTube.

Польські гості цілий день провели у Вінниці та відвідали основні пам’ятки міста разом з істориком Олександром Федоришеним.

«Мені дуже подобається Вінниця. Це маленьке, але затишне і європейське місто.»- ділиться враженнями один з учасників заходу Адам.

«Я не очікувала що Вінниця настільки сподобається, в порівнянні з іншими містами, тому що у Львові, наприклад, значно більше пам’яток, значно більше з точки зору архітектури Речі Посполитої, але сучасність і інфраструктура все таки виграє»- розповідає Ірина Вітюк.

Організатори зазначають, що 10-15% відзнятого матеріалу- пам’ятки Вінницької області. Серед них- санктуарій Летичівської Богородиці, історичні пам’ятки села Іванів (Калинівський район) та інші споруди.