“Інтимне” світло та лофт-дизайн: у новому вінницькому центрі “Квадрат” триває перша конференція

15:30
Автор: Андрій Качор

Лише у червні минулого під час випадкової розмови кількох активних молодих вінничан виникла ідея: “а давайте відкриємо Молодіжний центр: десь в центрі, хоч у підвалі?”.

Вже за місяць ці молоді люди вийшли зі своєю ідеєю на депутатські комісії, а вже в серпні отримали погодження від влади: беріть підвал та облаштовуйте Молодіжний центр.

Так виглядав “Квадрат” ще в листопаді:

Так він виглядає сьогодні:

Для того, аби просто поприбирати в підвалі “Вінтери”, активістам знадобилося три сотні волонтерів, 600 пар господарських рукавичок і понад тисячу респіраторів. Як наслідок – з приміщення вивезли чотири з половиною вантажівки будівельного сміття, аби в підвал можна було просто… зайти.

Так починалося створення Молодіжного центру, сьогодні відомого під назвою “Квадрат”. Детально про його народження можна почитати в нашому матеріалі “Чотири сторони одного «Квадрату»: як у Вінниці створюють «третє місце» для молоді”

 Як виглядатиме “Квадрат” і чим він займатиметься?

Сьогодні в “Квадраті” – один з перших власних великих заходів: конференція «РОЗВИТОК МОЛОДІЖНИХ ЦЕНТРІВ: ПІДСУМКИ ТА ДОРОГОВКАЗИ». У ці хвилини в колишньому заваленому підвалі – а тепер симпатичному просторі з “ремонтом” у стилі лофт – десятки молодіжних лідерів Вінниці, керівники міста та області, заступник міністра та представники міжнародних організацій.

Без тривалих вступів, на самому початку заходу, координаторка створення “Квадрату” – наймолодша депутатка Вінницької міськради Світлана Ярова – розповіла про те, навіщо цей “Квадрат” і що тут буде відбуватися вже після закінчення усіх ремонтних робіт.

Читайте також: «Відкрита ніч» у вільному просторі: як зустрічали світанок у Вінниці після ночі кіно у підвалі 

  • Чому “Квадрат”? Тому що це – чотири сторони: у нашому випадку йдеться про взаємодію влади, бізнесу, громади та молоді. Ось саме завдяки цим чотирьом сторонам і вдалося створити те, де ми з вами сьогодні перебуваємо і де скоро має з’явитися великий та потужний молодіжний центр, – говорить Світлана Ярова на імпровізованій сцені біля однієї зі стін “Квадрату”.

П’ять основних функцій “Квадрату”:

  1. Проведення заходів: музичних, літературних, розважальних, розвиваючих, вечірок і т.п. Головна мета – створити прогресивне молодіжне середовище у Вінниці.
  2. Освіта: онлайн-навчання, підготовка фахівців під конкретних роботодавців, проведення тренінгів, курсів та семінарів. Основна мета: спонукати молодь залишатися в регіоні та не виїжджати в Київ чи за кордон.
  3. Наука: лабораторія для старшокласників та студентів, організація проведення наукових дослідження, виготовлення прототипів власних ідей.
  4. Бізнес: створення бізнес-інкубатору,  здійснення рекрутингу молоді на посади в органи влади та в місцевий бізнес. “У Вінниці сьогодні з одного боку існує проблема недостатньої кількості кваліфікованих фахівців для місцевих підприємств, а з іншого – є таке поняття як “молодіжне безробіття”. Завдання цього напрямку – подолати цю параlоксальну прірву між молоддю та роботодавцем”, – пояснює Світлана Ярова.  
  5. Медіа: створення онлайн-радіо та телебачення, а також студії звукозапису.

 

На іншій стіні у цей час змінюють одне за іншим зображення-візуалізації майбутнього вигляду молодіжного центру. Це мрії Ярової та Максима Студілка: ще одного натхненника “Квадрату”,  заступник начальника управління молодіжної політики та оздоровлення ОДА

Як видно на зображеннях, в майбутньому тут має з’явитися коворкінг-зона із сучасними комп’ютерами, простора зала для проведення різноманітних заходів, невелика кухня, зони відпочинку, прозорі перфоровані стіни та локальне освітлення кожної зони: усе, як у сучасних open space-закладах. Проте для того, щоб мрії втілилися в реальність, засновникам простору ще потрібно знайти кошти.

Де братимуть кошти і як допомогти “Квадрату”?

За словами Ярової, гроші на завершення ремонтних робіт та закупівлю техніки Молодіжний центр планує залучати відразу з кількох джерел:

  • Ми подавалися на пітчинг проектів від Британської ради та ВМР, але програли. Проте потім ми взяли участь в конкурсі проектів Бюджету громадських ініціатив, залучили всі свої людські та інфоресурси і таки виграли, отримавши фінансування на базові потреби для функціонування простору. Нам також допомогли з УВКБ ООН, котрі надали для “Квадрату” частину меблів і техніки, аби ми змогли на гідному рівні провести, зокрема і сьогоднішній захід. Проте ми далі шукаємо фінансування для завершення ремонту, облаштування потужної витяжки, придбання техніки: для цього ми подали заявку в Деравний фонд регіонального розвитку, братимемо участь в наступному конкурсі Бюджету громадських ініціатив, а також хочемо залучати кошти бізнесу та всіх вінничан через краудфандинг. Тому якщо хтось бажає допомогти нам реалізувати цю ідею – звертайтеся до нас!

Розраховують “квадратівці” і на підтримку місцевої та обласної влади: зі слів Ярової, в ОДА вже є проектно-кошторисна документація на приведення приміщення до належного стану. Присутні на заході голова ОДА Валерій Коровій та представниця міської ради Галина Якубович висловили Молодіжному центру свою підтримку, однак наразі про конкретні заходи в цьому напрямку поки не говорили.

 

Наприкінці вступної частини конференції заступник міністра молоді та спорту Олександр Ярема пригадав, як позаминулого літа, під час форуму української молоді діаспори, що відбувся у Вінниці, теж піднімали питання створення в місті Молодіжного центру:

– Ми тоді прийшли в цей підвал і… просто не могли сюди зайти – все було настільки захаращено. Важко повірити, що за такий короткий час силами просто небайдужих людей таки вдалося створити цей “Квадрат”, – говорить Ярема. І додає, що насправді створення подібних центрів – це загальноєвропейський та національний тренд: лише за минулий рік і лише в Донецькій (!) області було створено 85 таких центрів.

Наступного року координатори “Квадрату” планують продовжити шукати кошти на його облаштування, аби центр працював не просто як локація для проведення заходів, але і як класичний коворкінг. Для тих, хто бажає долучитися до цього процесу – зв’язуйтеся з “Квадратом” через їхню сторінку на Фейсбуці.

Фото Ольги Мірошниченко

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.