“Хайтарма. Повернення”: у Вінниці відкрили меморіальний проект до роковин депортації кримських татар. ФОТОРЕПОРТАЖ

18:25
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Сьогодні, 17 травня, у Вінниці презентували меморіальний проект “Хайтарма. Повернення”, приурочений до 75-х роковин депортації кримськотатарського народу. Дві виставки в рамках проекту можна буде побачити і завтра. 

Близько 16:00 на площі Героїв Небесної сотні зібралися представники кримськотатарського народу та активісти, щоб привернути увагу вінничан та нагадати про страшні події, що відбувались давно та ті, що тривають зараз.

 

 

Організатори – громадська організація “ВЕТАН” та Вінницька міська рада – розташували на площі відразу дві виставки. Перша, “Символи депортації”, розповідає про те, що довелося пережити кримським татарам 75 років тому, а друга – про сьогоднішніх бранців Кремля. Поруч зі стендами розташовано предмети, які кримські татари брали з собою в дорогу: передусім Коран та землю.

    

– Останній стенд – це теперішня окупація, яка є в Криму, бо у 89-му вони тільки почали повертатися до Криму, але вони не повернули його собі, бо тільки почали будуватися, і прийшов страшний 2014 рік. Друга виставка – “Бранці Кремля” – це ті люди, які виступають проти окупаційної влади в Криму тепер. Зображено не всіх, додалося ще 13 осіб. Цей проект спільний з кримськотатарським ресурсним центром, це представники Меджилісу, – розповіла заступниця керівника громадської організації “ВЕТАН”, що опікується переселенцями з Криму та кримськотатарським населенням, Юлія Піскунова.

Після нетривалої промови зазвучав кримськотатарський гімн, а згодом Юлія Піскунова розповіла про проект та основну інформацію про трагедію кримськотатарського народу.

У вагонах, призначених для вивезення худоби, всього за два дні, з 18 по 20 травня 1944 року було примусово вивезено 200 тисяч кримських татар.

Останній потяг було розвантажено 8 червня. Більшу частину кримських татар, а це переважно жінки, діти та люди похилого віку, було вивезено до Узбекистану, Казахстану, Таджикистану. І тільки у 1989 році радянська влада цю депортацію визнає незаконною і злочинною.

В рамках проекту “Хайтарма. Повернення” (від Qaytarma – «повернення» – авт.) заплановано читання віршів, запрошено лідера кримськотатарської громади на Вінниччині, комбата добровольчого батальйону “Крим” та радника міністра у міністерстві ветеранів Ісу Акаєва, а також Ескандера Анафієва, керівника ГО “ВЕТАН” та Араба Халіла, історика.

Іса Акаєв

 

 

За словами Юлії Піскунової, сьогодні, до 18:00 на площі виступатимуть представники кримськотатарського народу, які розказуватимуть про те, що вони знають про депортацію. Також для всіх бажаючих влаштовується інтерактив з перевіркою знань щодо порушень прав людини, передусім на прикладі кримськотатарського народу.

 

   

– Це не концерт, це більше День пам’яті. Цього року – 75-ті роковини депортації кримських татар, про яких більш близько вінницький регіон дізнався 2014 року, коли вони сюди переїхали після окупації Криму, – говорить Юлія Піскунова. – Ми хочемо нагадати людям про такий трагічний день, що стався у травні 44-го, про фактично геноцид з боку радянської влади. І це не тільки відносно кримськотатарського народу, а й українців та інших націй – Голодомор, репресії.

Проект “Хайтарма. Повернення” триватиме сьогодні і завтра. 18 травня, о 12:00 відбудеться всеукраїнська хвилина мовчання.

Фото Ольги Мірошниченко

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.