Груди «покажуть» всі пережиті жінкою стреси – лікар-мамолог у Вінниці

10:34
Автор: Vежа
Become a Patron!

Реклама

Груди «покажуть» всі пережиті жінкою стреси – лікар-мамолог у Вінниці

Зміни в структурах тканин молочних залоз можуть з’явитись через фізичне травмування, тісну та незручну білизну, а також через емоційні коливання та часті стресові стани.

Лікар-мамолог Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Вячеслав Доленко, наголошує на важливості самообстежень молочних залоз.

За його словами, самообстеження грудей та профілактичні огляди в мамолога зараз, в умовах війни та постійних стресових ситуацій, ще більш актуальні.

Яких профілактичних методів/дій варто дотримуватись жінкам, що уникнути онкології молочних залоз? Чи ефективні КТ, МРТ, УЗД для виявлення злоякісних та доброякісних пухлин у грудях? До чого треба бути готовим жінкам на прийомі в лікаря-мамолога?

Відповіді на ці та інші питання, читайте в інтерв’ю з фахівцем.

Як відбувається прийом у мамолога? Чи потрібна якась спеціальна підготовка перед прийомом?

Прийом відбувається тет-а-тет, або на проханням пацієнтки, на прийомі можуть бути присутні її найближчі родичі, це залежить чи то від віку пацієнтки, чи то від її психоемоційного стану, чи то від її віросповідання. Спочатку відбувається опитування жінки, щоб зрозуміти, що її турбує та що саме спонукало її звернутись до лікаря: чи має вона больові відчуття та дискомфорт, чи має вона інші скарги, чи виявила вона щось під час самообстеження, або ж це просто профілактичний прийом.

Далі відбувається сам огляд роздягнутої по пояс пацієнтки: обстежується її спина для виявлення можливого викривлення хребта, що може впливати на симетричність молочних залоз; потім пальпуються груди та надключичні/підключичні/підпахвинні лімфатичні вузли.

Груди пальпаторно оглядаються по годинниковому колу, це допомагає виявити ущільнення чи певні больові відчуття, яких раніше не помічала жінка. Обов’язково перевіряється наявність виділень із сосків.

В залежності від індивідуальних випадків, пацієнти можуть обстежуватись сидячи, лежачи чи стоячи. Якщо я знаходжу якесь утворення в грудях, я обов’язково ще огляну пацієнтку в положенні лежачи, щоб зрозуміти, як зміститься пухлина, в момент, коли жінка перебуватиме на операційному столі. Далі вона ще раз оглядається стоячи, – це дає можливість лікарю зрозуміти, як краще робити розріз, аби він був малопомітним.

Зауважу, що бажано приходити на обстеження вже з результатами обстеження або мамографії, якщо жінка старше 40 років, або УЗД, якщо пацієнтка молодша за 40 років.

За результатами консультації, пацієнтка може бути направлена на дообстеження.

Які причини звернень трапляються найчастіше? Які скарги приводять до Вас пацієнтів?

На щастя, найбільше проводиться саме профілактичних оглядів. Пацієнти з кожним роком стають свідомішими і це дуже тішить. Популяризація методів самообстеження спрацювала і працює далі.

Друге найчастіше звернення – самовиявлене жінкою ущільнення в грудях, або, наприклад, нетипово збільшення лімфатичні вузли.

Не менше пацієнти звертаються через виявлення проблематичної ситуації під час дообстеження в інших лікарів – гінекологів, ендокринологів.

Дуже рідко, і це дуже добре, приходять на прийом жінки із занедбаними стадіями захворювання.

Нагадаю, що до мамолога треба звертатись один раз на рік усім жінкам, починаючи з 16-річного віку.

Мамолог – це лише про жіноче здоров’я?

Категорично ні. Грудні залози є не лише у жінок, а й у чоловіків, хоч і рудементовані (не розвинені). Захворювання чоловічих грудних залоз називається гінекомастією, але це окрема тема для статті.

Звісно, основна категорія пацієнтів мамолога – жінки та звернень від чоловіків теж вистачає. Чоловіків ми теж лікуємо, в тому числі ми лікуємо у них рак молочних залоз, який трапляється хоч і рідко, та все ж, на жаль, трапляється.

Які методи діагностики використовує мамолог? Чи ефективні також КТ, МРТ, УЗД для виявлення злоякісних та доброякісних пухлин у грудях?

Найперше, обстеження проводиться пальцями лікаря-мамолога. Для цього потрібен досвід, фахівець має вміти буквально «відчувати» тканини молочної залози, аби виявити в них навіть мінімальні відхилення від норми.

Звісно, сьогодні одних рук мамолога для встановлення діагнозу не достатньо, а іноді стан залоз не дозволяє адекватно їх оцінити, то ж ми підтверджуємо чи спростовуємо свої припущення за допомогою цифрової мамографії (підходить для жінок, віком від 40 років – це пов’язано із щільністю молочної залози і її зміною в жінок цього віку).

А найчастішим та найпростішим інструментальним методом дослідження грудей залишається ультразвукова діагностика.

Найкраще УЗД молочних залоз проходити на сучасних апаратах, з можливістю підключення еластографії, що дозволяє якнайкраще візуалізувати ситуацію і в «Меділюкс» є така можливість.

Якщо виявлено утворення, яке має всі ознаки злоякісного, за міжнародними протоколами обстеження, пацієнтка направляється на МРТ грудних залоз з контрастом чи КТ з контрастом трьох зон (грудна клітина, черевна порожнина та органи малого тазу).

Після чого, під контролем УЗД здійснюється товстоголкова трепан-біопсія (CORE biopsy) із забором матеріалу з пухлини для подальшого гістологічного дослідження.

Яких профілактичних методів/дій варто дотримуватись жінкам, що уникнути онкології молочних залоз?

В Іспанії кажуть, що груди – це дзеркало внутрішнього світу жінки. І я погоджуюсь з цим твердженням на 100%. Груди покажуть всі пережиті стреси, хвилювання, нерви, емоційні коливання… Все це відображається негативними змінами в структурі молочної залози.

Тому хочу попросити жінок, аби ті, в умовах війни та постійних стресових ситуацій, частіше займались самообстежень своїх грудей, – хоча б один раз у два тижні. Найкраще це робити під час прийому душу та намилювання. Правило самоогляду молочної залози треба взяти за звичку. Це може врятувати жінку від занедбаної стадії важкого захворювання.

Для здоров’я молочних залоз, треба уникати будь-яких фізичних травмувань в області грудей.

Варто носити зручну та комфортну спідню білизну: натирання від кісточок бюстгальтерів можуть спровокувати появу ущільнень в підпахвинній зоні.

Спочатку здоров’я, а потім краса – з молочною залозою тільки в такому порядку.

Записатись на консультацію до лікаря-мамолога Вячеслава Вікторовича Доленка в Лікувально-діагностичний центр «Меділюкс», можна за телефонами: 0 800 33 01 30 (безкоштовно з мобільного), 067 33 77 697.