× Пошук публікацій на Veжa
× Пошук публікацій на Veжa

Гоп, козак! І єврей у ведмежій шкурі: як у Вінниці розпочався фестиваль “Острів Європа”. ФОТО

20:49
Автор: Андрій Качор

Дощова погода в перший день вінницького і міжнародного фестивалю “Острів Європа” – вже, здається, стала традицією. Як і те, що ні дощ, ні вітер, і в принципі будь-яка погода не стає на заваді, аби розпочати цей європейсько-літературний мітинг в самому серці України. 

Офіційно фестиваль відкрили о 18:00 на Майдані незалежності в “нульовий” день його проведення, хоч і ще навіть до відкриття організатори “Острова Європа” примудрилися провести аж три заходи заходи в рамках фестивальної програми. Так, фестивальний день розпочався з відкриття фотопроекту “Хасидський хлопчик з Вінниці”, за тим була дискусія “Українська Гаскала: єврейська література версус євреї в літературі”, а після – ще й презентація роману Наталки Доляк “Де трава зеленіша”.

Але головною подією дня став концерт гурту єврейських наспівів “Knafaim”. Вінницькі хлопці, переважно “айтішники”, вдягнули єврейські головні убори, взяли до рук інтернаціональні музичні інструменти і почали… Ні, почали все ж таки офіційні особи та керівництво фестивалю.

 

“Ми раді, що фестиваль народився у Вінниці і народився Вінницею. “Острів Європи” цього року виріс і це спільна заслуга організаторів з “Культурного кампусу” і Вінницької міської ради”, – сказав один з організаторів Олександр Вешелені та додав, що вже за кілька годин до міста приїдуть учасники фестивалю з різних країн, тож деякі заходи будуть проводиться англійською із синхронним перекладом для слухачів. Окрім того, зі слів організаторів, на фестивалі також будуть представлено багато інших, “малих мов”, Європи.

Директор Департаменту культури ВМР Максим Філанчук також звернув увагу на погоду, та висловив сподівання, що цей “погодний оскал невдовзі перетвориться на посмішку”, і висловив сподівання, що кожен учасник фестивалю відчує “ту частинку Європи у Вінниці”.

Про погоду говорила і мами фестивалю Катерина Калитко та Анна Вовченко, які підкреслили, що і минулого року дощ не завадив запам’ятати “Острів Європа”-2018 як “фантастично атмосферний і дуже теплий фестиваль”.

“Родзинкою цьогорічного фестивалю стане… ще більша присутність родзинкового кольору в оформленні фестивалю”, – жартує організатор Олександр Вешелені. “Ми майже на 100% знаємо, що цього року таки висадимося на острові (Кемпі – ред.). А ще всі заінтриговані однією нашою локацією – прибутковим провулком. Нагадую всім, що йдеться про адресу вул. Соборна, 38, це будинок з атлантами. Я впевнений, що тепер це місто оживе спогадами, враженнями та приколами”.

 

Нарешті після всіх офіційних і напів офіційних промов, музиканти на імпровізованій сцені нарешті змогли на повну силу заграти.

Як пояснив фронтмен гурту Knafaim Юрій Гузєєв, концерт відбувається саме на території старої Єрусалимки, де зараз розташований Майдан Незалежності. “Євреїв завжди звідкись виганяли, вони кудись приходили, у нових містах їм зазвичай дозволяли селитися десь на окраїнах. Але зрештою такі єврейські окраїни ставали центрами міст, тому що там починалася торгівля, туди стікалися люди, виникали різноманітні активності. Тож на цьому концерті ми вирішили підготувати для вас атмосферу такого єврейського містечка тих часів”.

Далі команда музикантів виконала кілька пісень на різних мовах: які, до речі, постійно змішувалися в тогочасних єврейських містечках. Особливо цікаво було послухати пісню в стилі “негун” – коли співак виконує пісню без слів, наспівуючи лише мотив. І першим таким “негуном” стала історія про випадок, який стався на території України давно-давно.

 

Це історія про те, як кілька століть тому в корчму єврея в Україні зайшли козаки. Вони погрожували розгромити корчму і вбити єврея, але зрештою зглянулися та дали корчмарю шанс на життя. Козаки запропонували: ми даруємо тобі життя, якщо ти перетанцюєш наймолодшого з наших козаків. Старенькому єврею важко було це зробити, але для ускладнення завдання козаки вирішили ще більше позбиткуватися й одягнули корчмаря у важку та жарку шкуру ведмедя.

Однак єврей перед танцем попросив у бога дати йому сил, як той колись дав Давиду в битві з Голіафом. І зрештою, молодий козак вже ледь-ледь танцював, а єврей у ведмежій шкурі все спинитися не міг, ще й кпинив козака: “Гоп, козак!”.

Фестиваль “Острів Європа” триватиме у Вінниці ще три повних дні до 16 червня включно. Повну програму фестивалю читайте за цим посиланням. Також на нашому сайті читайте репортажі з найцікавіших заходів цьогорічного “Острова Європа”.

Фото Марини Сербінович

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Інші новини

Вгору

Дякуємо!

Тепер редактори знають.