Година “космічних” звуків: у Вінниці відбувся концерт Антона Стрільця. ФОТО

20:27
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

У Вінниці вчора, 3 червня, у ресторані “Трофей” було чутно … космічні звуки. Щонайменше, таке звучання мав унікальний інструмент під назвою Ханг (HandPan), на якому віртуозно грав музикант Антон Стрілець.

Так, близько 20:00 в одній із зал закладу зібралося чимало людей, охочих послухати незвичайний концерт. Адже, як йшлося в анонсі події, музика, яку створює Ханг, “переносить кудись подалі від повсякденних проблем, кудись у паралельні світи, розвантажує мозок, повертає відчуття спокою та захищеності”.

Насправді, все вийшло саме так. Фактично із самого початку виступу у приміщенні вимкнули все основне світло. Відтак у напівтемряві, без жодних вітальних слів, музикант вийшов на невеличке підвищення, закинув ногу на ногу, заплющив очі та відразу приступив до першої композиції.

 

 

Щоправда, зазначити, що згодом були друга, третя і решта композицій, можна з великою “натяжкою” (на суб’єктивну думку авторки тексту). Все тому, що протягом години, допоки тривав виступ, здавалося, що існує всього одна мелодія, яка просто плавно змінюється в ритмі.

Від самого початку від доторків пальців музиканта до інструменту залунали звуки, що здавалися і незвичними, і дуже знайомими водночас. У приміщенні відразу настала тиша, дехто з глядачів, трохи роздивившись музиканта, за його прикладом заплющив очі, щоб повною мірою насолодитися виступом.

 

 

 

 

Лише інколи цю тишу порушували звуки з коридору ресторану, де дещо гучно спілкувалися між собою діти, яких, вочевидь, взяли з собою хтось з гостей. Втім, це не завадило зосереджено та водночас розслаблено вслуховуватися у мелодію, що, будучи швидшою чи повільнішою, однаково захоплювала та звільняла голову від зайвих думок. Інколи здавалося, що один виконавець з одним музичним інструментом відтворює музику, яку здатні створити хіба кілька інструментів. І водночас – звучання було чистим, без зайвих елементів чи “гострих кутів”.

По завершенню свого виступу, Антон Стрілець запропонував зробити спільне фото та трохи поговорити. Зокрема він розповів про особливості підготовки свого виступу, Ханг та як почати на ньому грати.

– Для виступу в мене підготовлена програма тривалістю дві години. Разом із тим, під час своїх виступів я імпровізую. Це залежить від зали, від настрою, навіть від того, о котрій я прокинувся, – ділиться музикант. – Ось сьогодні я прокинувся о третій ранку, щоб приїхати до вас у Вінницю. Сьогодні в мене було доволі багато імпровізації. Якщо зазвичай це 50/50, то сьогодні її було багато. Не знаю причини… Можливо, тому що десь тут поряд веселились діти, абощо…

Дехто зі слухачів запитував музиканта про те, як почати грати на Хангу. Антон зазначив, що у навчанні грі на цьому інструменті головне – бажання, а ще принагідно розповів, що у Черкасах викладає відповідні уроки.

Музикант також розповів, що почав грати на Хангу після виступу одного з італійських музикантів (який, звісно, грав на Хангу) у Черкасах – рідному місті Антона.

 

 

Антон Стрілець – один з небагатьох у Європі музикантів, що опанував Ханг. Антон Стрілець – професійний музикант, викладач музики, репетитор. Грає на ексклюзивному музичному інструменті Ханг (HandPan), ударній установці, перкусії та Тібетській чаші.

***

Як розповідав музикант журналістам “Суспільне. Черкаси”, з цим інструментом він об’їздив всю Україну, а також виступав у Італії, в Польщі, Туреччині та Саудівській Аравії.

“Ганґ (нім. Hang) — перкусійний інструмент, що складається з двох з’єднаних металевих напівсфер. Інструмент був створений в 2000-му році Феліксом Ронером (Felix Rohner) та Сабіною Шерер (Sabina Schärer) (компанія PANArt) з швейцарського міста Берн в результаті тривалого дослідження сталевого карибського барабана та багатьох інших резонуючих перкусійних інструментів з усього світу: гонгу, традиційного індонезійського оркестру — гамелану, гатаму, барабанів, дзвіночків та музичної пили.

Назва Hang обумовлено грою слів створивших його майстрів, але офіційно вважається, що воно пов’язане зі словом «рука» на бернському діалекті німецької мови. Назва музичного інструменту є зареєстрованою торговою маркою.

Замовити або купити оригінальний “Ганґ” у музичному магазині практично неможливо. Інструмент ніколи не вироблявся масово, станом на 2012 рік його вартість становить 2400 CHF, а процес придбання був досить непростий, через необхідність писати паперові листи творцям і особисто забирати свій музичний інструмент. З 2014 року ідіофони Hang більше не виробляються. Замість нього PANArt пропонує схожий, але інший за конструкцією перкусійний інструмент під назвою Gubal – з додатковим сегментом у резонаторі чаші, який прийняв цільну форму, і з переміщеним на звукову поверхню отвору GU.

Наприкінці 2014 року в світі нараховується близько 80 виробників аналогічних музичних інструментів. Лише невелика частка яких може запропонувати якісне звучання своїх інструментів, та й офіційну ліцензію PANArt на виготовлення мають одиниці. На початку 2016 року подібні мелодійні перкусії від майстрів СНД, в залежності від якості, купуються в середньому діапазоні 10-60 тисяч гривень” – Вікіпедія.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фото Марини Сербінович та авторки

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.