Гепатит А на Вінниччині: на стаціонарному лікуванні перебуває 144 людини

13:15
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Станом на вечір 30 жовтня відомо про 231 випадок захворювання на гепатит А на Вінниччині, зареєстрований від початку спалаху. За минулу добу виявили 19 нових випадків. На стаціонарному лікуванні перебуває 144 людини. Обласна комісія визнала спалах надзвичайною ситуацією, в області посилюють протиепідемічні заходи.

Так, вчора, 30 жовтня, Перший заступник голови ОВА Наталя Заболотна провела позачергове засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. На засіданні ситуацію з поширенням захворюваності на гепатит А визнали надзвичайною ситуацією природного характеру (раніше цей спалах хвороби визнала НС і міська комісія).

Згідно з рішенням, в області мають забезпечити контроль за прибиранням і дезінфекцією громадського транспорту, посилять контроль за дотриманням санітарно-гігієнічних вимог і протиепідемічних правил на ринках. Також заборонять масові заходи з продажем продукції домашнього виготовлення (ярмарки). Як наголосила Заболотна, наразі вирішили тимчасово обмежити продаж товарів домашнього виробництва на ринках.

В лікарнях розгорнули майже 500 ліжок з можливістю повністю ізолювати хворого. Мобільні бригади оперативно виїжджають на проведення вакцинації. Тривають дослідження питної води з водопроводів, криниць, акваматів, перевіряють харчові продукти з ринків. Лабораторно обстежують хворих та контактних осіб.

У Вінниці триває дистанційне навчання (серед школярів, позашкільне, у спортивних та мистецьких гуртках).

Поширення хвороби

Станом на вечір 30 жовтня відомо про 231 випадок захворювання на гепатит А на Вінниччині (зокрема 32 дитини). Зокрема за минулу добу виявили 19 нових випадків. На стаціонарному лікуванні – 144 людини. Наразі виписано 32 людини, в тому числі десятьох дітей.

Як повідомляє Вінницька обласна військова адміністрація, станом на 30 жовтня повідомлялось про одиничні випадки виявлення гепатиту А у мешканців з Могилів-Подільського, Хмільника, Калинівки, Гайсина та Козятина.

– Проте усі вони так чи інакше пов‘язані з містом: хтось працює, хтось навчається. Пацієнти перебувають в інфекційних відділеннях медичних закладів громад, – зазначила Заболотна.

Можливі джерела спалаху захворювання

Цими вихідними задля встановлення можливих причин спалаху хвороби Вінниччину відвідала команда МОЗ на чолі з головним державним санітарним лікарем Ігорем Кузіним.  “На підставі проведених епідрозслідувань маємо щонайменше 4 можливих фактори, які вказують на джерело інфекції” – зазначив Кузін і додав, що кожен з факторів опрацьовується одночасно паралельними командами з широким лабораторним контролем.

За його словами, обстежують людей, робота яких повʼязана з обслуговуванням населення, продуктами та іншими епідемічно небезпечними сферами, зокрема на ринках та стихійних точках продажу продуктів. Продовжується додатковий лабораторний контроль на об’єктах водопостачання та підприємствах, які забезпечують продаж питної води та її розвезення.

Фахівці “Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” з 17 по 30  жовтня відібрали 273 проби води для лабораторного дослідження (детальніше – ТУТ). Серед іншого, обстежили методом ІФА торгуючих з ринків ТК «Привокзальний-1», ТК «Привокзальний-2», «Вишенька». Всього обстежено 114 осіб, у 1 з яких виявлено антитіла до вірусу гепатиту А, ще у 1 – результат сумнівний.

Для санітарно-вірусологічного дослідження методом ПЛР на ринках відібрано 8 змивів з овочів та фруктів, вірусу гепатиту А не виявлено.

Рекомендації

Для уникнення захворювання у Вінницькій ОВА рекомендують дотримуватися таких правил:

– мити руки так само ретельно, як під час пандемії COVID-19;
– уникати покупки продукції на стихійних ринках. Якщо це харчі без індивідуального пакування, овочі чи фрукти – обов’язково мити їх та бажано “обдавати” окропом перед вживанням;
– будь-яку не бутильовану воду слід обов’язково кип’ятити перш ніж пити;
– не вживати молочні продукти, куплені на ринках без попередньої термічної обробки;
– купувати продукти швидкого харчування лише у відведених для цього місцях, перед вживанням “вуличної їжі” – мити руки та обробляти їх дезінфектантом.

Найпоширеніші симптоми ВГА це: слабкість, підвищена температура, діарея, блювота, жовтяниця. Якщо помітили такі симптоми в себе чи близьких – негайно звертайтеся до свого сімейного лікаря.

Як повідомляє “Суспільне.Вінниця”, безкоштовне тестування (потрібно мати електронне направлення від сімейного лікаря) на гепатит А можна зробити у Вінницькому центрі інфекційних хвороб. За майже два тижні там зробили близько 200 тестів, із них 60% виявилися позитивними.

Відомо, що наразі медичні працівники базових закладів, які приймають пацієнтів з гепатитом А, вже вакцинуються від захворювання. Вінницька область від МОЗ отримала 1 060 доз вакцин для щеплень медиків, лікарів екстреної медичної допомоги та фахівців громадського здоров’я, залучених у ліквідації спалаху вірусного гепатиту А. Ще 1100 доз вакцини доставлено для вакцинації дітей.

Щеплення також передбачені для близького оточення пацієнтів з підтвердженим діагнозом, зокрема сімей, які проживають спільно, або близьких, з ким контактували напередодні захворювання.

Ілюстративне фото – biocor-tech.com

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.