Сьогодні, в день місцевих виборів, увага спостерігачів, “надзвичайників”, правоохоронців та просто небайдужих громадян по всій країні була прикута до голосування та виборчого процесу в цілому.
Окрім казусів чи кумедних ситуацій, або ж дивним чином обладнаних дільниць, траплялися й серйозні правопорушення.
Ми зібрали для читачів кілька дивних/обурливих/смішних та інших оригінальних подій та фактів, які сталися протягом цього дня в Україні.
Сумщина: фейкова дільниця з вищою явкою, аніж на справжній
У Сумській області виявили фейкову виборчу дільницю. Причому явка там вища, ніж на справжній дільниці. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомила голова правління громадської організації ОПОРА Ольга Айвазовська.
Виборча дільниця розташована в селі Соснівка Конотопського району Попівської ОТГ. Айвазовська зазначила, що незаконна дільниця організовує голосування до сільської ради, громади, яка відмовляється входити до складу ОТГ: її номер ідентичний дійсній дільниці — 590211.
“Бюлетені надрукували самостійно. Виборці йдуть на ту дільницю і голосують. Поліція перебуває під дільницею та опитує людей на виході, отримали вже дозвіл прокуратури на вхід в будівлю приватної форми власності для здійснення слідчих дій”, – написала Айвазовська.
Вона зазначила, що біля фейкової дільниці грає музика, а людей запрошують на голосування. “На справжній дуже низька явка, адже вона в глибині села знаходиться і біля неї нічого не відбувається, люди не знають, що туди насправді потрібно йти“, — додала Айвазовська.
Вона наголосила, що такі дії порушують статті 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України) та 353 (самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи) Кримінального кодексу.
Київ: оголення перед Зеленським
А ось в Оболонському районі Києва активістка Femen оголилася перед президентом Зеленським та його дружиною біля входу до виборчої дільниці. Дівчина вискочила з натовпу, підняла червону спідницю та почала свистіти у свисток.
При цьому спідньої білизни на ній не було. На внутрішній стороні спідниці був напис: “Zexist”, а волосся на інтимній частині тіла було пофарбоване у зелений колір.
Врешті дівчину схопив чоловік, який передав її в руки державної охорони.
Відео користувача buch10_04 (18+)
Других новостей у меня нет:
На Зеленского напала активистка Femen. Когда президент с супругой приехали на участок, выбежала девушка и задрала юбку красного цвета, на изнанке которой было написано Zexist. Волосы на лобке у неё были выкрашены в зелёный цвет. pic.twitter.com/OhYQTTuvVs
— 10 апреля (@buch10_04) October 25, 2020
Бровари: порушення таємниці голосування
В Броварах, що на Київщині, було помічено серйозне порушення. Як пише нардеп Ярослав Железняк, на бюлетенях та на талонах було проставлено ідентичні номери. Причому, це були не номери дільниці, а самого бюлетеня. Таким чином можна легко простежити, хто за кого проголосував, що є порушенням таємниці голосування.
“Зараз наша команда з’ясовує деталі, але є великий ризик, що взагалі через це вибори до міського голови та раду ОТГ будуть скасовані!” – написав Железняк.
Стаття 16. Таємне голосування. 1. Голосування на виборах в Україні є таємним. Контроль за змістом волевиявлення виборців, встановлення або розголошення змісту волевиявлення конкретного виборця будь-яким чином забороняється.
Температура, нижча за 29: як термометри на дільницях показували
В соціальних мережах користувачі викладали фото та дописи й про “обслуговування” на дільницях. Зокрема висловлювалися щодо замірів температури. Люди звертали увагу на подекуди “кумедні” дані безконтактних термометрів.
Наприклад, як пише Комітет виборців України, на дільниці в місті Рівне на дільниці № 560982 термометр показав рекордно низьку температуру виборця – 28,5.
Конфузи з опитуванням “5 питань від президента“
Скандальне (навіть до свого старту) опитування від Зеленського стало предметом бурхливого обговорення відразу з кількох причин. Зокрема по всій країні користувачі повідомляли про зовсім юний вік “опитувальників”, а також те, що вони не можуть дати відповідей на прості запитання: хто вони, яку соціологічну компанію представляють, яким чином будуть опрацьовані відповіді в анкетах тощо.
Омбудсмен Людмила Денісова пояснила, що особи віком від 14 до 18 років можуть здійснювати волонтерську діяльність за згодою батьків або інших законних представників, якщо волонтерська допомога є добровільною та безоплатною.
Окрім того, в мережі публікувалися фото з різними варіаціями “відповідей” на питання від президента (в тому числі – нецензурних).
Користувач Олександр Івашков виклав відео, що демонструє те, що як збираються голоси в рамках опитування – не контролюється.
А ось, наприклад, нардеп Ярослав Железняк оприлюднив фото листка з питаннями, на якому написано “питання, яке насправді турбує українців”: “Хто вбив Еріку?”.
Нагадаємо, раніше телеканал ICTV транслював відеозверення Зеленського й випадково залишив субтитри від фільму, який було перервано цим відеозверненням.
Окрім того, обурені самим фактом опитування та його незаконністю, українці зверталися до правоохоронців. Наприклад, як пише “Чесно”, Подільське управління поліції в Києві отримало понад 10 повідомлень про порушення виборчого процесу представниками “опитування”.
Зокрема, правоохоронців викликали на виборчу дільницю №800680 у школі №93. Там на території дільниці чоловік без жодного бейджика в білій накидці з написом “5 питань від президента” роздавав анкети для так званого опитування від Володимира Зеленського.
Зазначено, що опитувач не зміг пояснити, на підставі чого здійснює свою акцію під час виборчого процесу на території дільниці. Також він не мав жодних документів, які б посвідчували його особу як представника соціологічної служби.
Зазначено, що поліціянти, які забезпечують порядок на дільницях, відмовилися реагувати на порушення, тож його зафіксував екіпаж патрульної поліції. Патрульні встановили особу й попросили опитувальника покинути територію школи, де проводиться голосування, й прийняли заяву про порушення.
“Зауважимо, що відповідно до додатку 26 постанови ЦВК №117 від 25 червня 2020 року, дільницею є не лише приміщення для голосування, але й вулиці, на яких проживають виборці” – пише “Чесно”.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.