Фальсифіковані ліки від раку: у Вінниці розглядають справу продажу медикаментів сумнівної якості онкохворим

18:41
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Сьогодні, 26 жовтня у Вінницькому міському суді відбулось чергове засідання у справі продажу ліків сумнівної якості онкохворим. Наразі відомо, що йдеться про фальсифікацію препарату “Редітукс”, продаж якого нібито здійснювався без дотримання вимог.

Так, минулого судового засідання, 19 жовтня, допитали трьох свідків обвинувачення, які розповіли, що продаж здійснювався без чеків та спеціальної температури зберігання. Сьогодні прокурор почав надавати письмові докази, які, зокрема, можуть вказувати ще й на фальсифікованість ліків.

Суть справи

Нагадаємо, ще восени 2018 року ми писали, що на Вінниччині викрили зловмисників, які постачали у значних обсягах до різних медичних закладів, у тому числі й у Вінницький обласний онкологічний диспансер (Подільський регіональний центр онкології), не дозволені в Україні та фальсифіковані лікарські засоби.

Як повідомляла прокуратура Вінницької області, тоді за цим фактом відкрили кримінальне провадження. Було відомо, що постачання контрабандних лікарських засобів відбувалося з Туреччини, країн Азії та Російської Федерації на митну територію України.

 

Група зловмисників збувала “товар” за готівкові кошти для лікування онкологічно хворих, зокрема, тим, хто перебуває на лікуванні у Вінницькому обласному онкологічному диспансері.

У межах розслідування 9 листопада, одночасно були проведені обшуки у зазначеному медичному закладі, за місцями роботи та проживання осіб з числа медичного персоналу диспансеру та групи постачальників, які створили та налагодили мережу постачання так званих “ліків”.

Зокрема, як повідомляли на фейсбук-сторінці СБУ, ділки налагодили постачання з країни-агресора великих партій незареєстрованих в Україні медичних препаратів для реалізації онкохворим у Києві, Дніпрі, Харкові, Хмельницькому та Вінниці.

Товар, що надходив міжнародними поштовими відправленнями, «розповсюджувався» за сприяння лікарів регіональних онкологічних диспансерів. Співробітники СБ України встановили, що фальсифіковані ліки для потреб онкохворих також завозились зловмисниками з Туреччини та Індії.

Перевезення препаратів здійснювалось із грубим порушенням умов зберігання, що призводило до втрати медикаментозного ефекту. За висновком профільних експертів, ввезення та збут в Україні цих лікарських засобів сумнівної якості становив загрозу життю та здоров’ю громадян – повідомляли в СБУ.

У вінницькій справі (про можливі інші справи в інших містах нам наразі невідомо) лише одна обвинувачена, Алла Олійниченко, якій інкримінують причетність до вищеописаних схем збуту фальсифікованих ліків. Згідно з ч.2 ст. 321-1 (за якою й відбувається обвинувачення) за це, зокрема, передбачено до 10 років позбавлення волі.

Також у справі є три потерпілих (В’ячеслав Місяць, Володимир Петришен та Володимир Бабич), один з яких уже помер, так і не дочекавшись рішення суду.

Про що розповіли свідки?

На минулому судовому засіданні нам вдалося заслухати покази трьох свідків, які фактично були учасниками купівлі ліків у обвинуваченої Олійниченко та родичі яких хворіли раком. До цього в справі заслухали 15 свідків.

За показами останніх свідків, вони купували в обвинуваченої різні ліки, в тому числі такі, які не можна було дістати в аптеках. Однак, за словами прокурора Сопруна, в межах кримінального провадження йдеться про препарат “Редітукс”, який використовувався для хіміотерапії.

Один курс препарату купували за 15 000 гривень.

Так, свідок Валентина Петришина розповіла, що в закладі лікувався її чоловік Володимир Петришин, який наразі вже помер. З її слів, лікар виписав ліки, які зрештою у Вінниці знайшлися лише у обвинуваченої Алли Олійниченко. Точну назву ліків свідок не згадала.

Продаж ліків здійснювався без чеків, а обвинувачена сама приносила ліки до палати. Ліки обвинувачена приносила в звичайній червоній сумці та вказувала на необхідність їх зберігання у холодильнику.

Краще від ліків хворому не стало, а спеціалісти у Києві зазначили, що хворому призначили неправильне лікування.

Адвокат Іоаніді запитав, чим може підтвердитись купівля ліків у обвинуваченої за відсутності чеків, на що пані Валентина відповіла, що два свідки з різних міст України, які бачили, як Алла Олійниченко приносила ліки, вже померли.

Свідок Андрій Кудла, у якого на рак хворіла мама, розповів, що замовляв телефоном та забирав у обвинуваченої, зокрема, “авастин” або “алтузан”. Передача відбувалась у Подільському регіональному онкологічному центрі. Розрахунок відбувався готівкою.

 

Третім свідком стала Вікторія Сокур, яка розповіла, що  у 2018 році замовляла за номером телефону обвинуваченої ліки (митомицин) для батька, однак саму її не особисто не зустрічала. При цьому номер телефону Алли Олійниченко, з її слів дав безпосередньо лікар.

Наразі її батько помер.

Про що йдеться в письмових доказах?

Згідно з письмовими доказами, в обвинуваченої під час обшуку, зокрема, вилучили 14 флаконів “Редитуксімаб Редітукс” по 100 мг, зошит із прізвищами пацієнтів та діагнозами їх лікування, а також гроші.

Разом з тим, обвинувачена додала до протоколу обшуку зауваження, що всі препарати, “які вона добровільно видала, є оригінальними лікарськими засобами”.

Правоохоронці також звернулись до ТОВ «Др. Редді’с Лабораторіз» (яка виробляла легальний “Редітукс”) із проханням надати інформацію щодо препаратів з партії, які вилучили в Олійниченко.

Там відповіли, що компанія не виготовляла “Редітукс” з такими ж номерами партій, які були й на вилучених засобах обвинуваченої та відповідно не були поставлені у будь-яку країну світу.

Разом з тим, адвокат обвинуваченої Іоаніді зазначив, що на його думку серед цих та інших письмових доказів немає таких, які прямо доводять винуватість Олійниченко.

На цьому в суді завершили першу частину надання письмових доказів до суду. Наступне засідання у справі має відбутись 13 листопада, о 10:30.

Фото автора