hex

array(0) { } ID вашего меню 'Головне' равен 5.
Меню

Епідемія “к”: як безпечно та цікаво “прожити” карантин

20:17
Автор: Олеся Яненко

Оновлено: 28 Травня 2020, в 02:07

Від потоку новин про невідомий вірус наша тривога росте, як на дріжджах, і це природно.

Хоча ми не можемо зупинити епідемію, але в наших силах полегшити її перебіг. Де б ви не були зараз – глибоко вдихніть носом та повільно видихніть. Так, це можна зробити непомітно, не хвилюйтеся.

Одразу почнемо з хорошого – більшість людей, які захворіють на коронавірус, перенесуть хворобу без ускладнень, у формі, що схожа на звичайну застуду чи грип. Тобто новий COVID-19 – не апріорі смертельна хвороба.

Попри це, від вашої обережності залежить життя інших, більш вразливих до хвороби людей. Дотримання правил карантину – лакмусовий папірець вашої цивілізованості.

Нижче ми зібрали для наших читачів декілька порад та “лайфхаків”, які допоможуть мінімізувати зараження та зберегти психічне здоров’я під час карантину.

Але спершу – “ворога треба знати в лице”. Що таке коронавірус або COVID-19?

Коронавіруси – це не один конкретний вірус, а велика їх група. Вони складаються із ядра з генетичним матеріалом, яке оточене оболонкою з білкових шипів, що утворюють форму корони. Саме тому віруси мають таку назву. Існують різні типи коронавірусів – вони викликають респіраторні та іноді шлунково-кишкові симптоми.

Новий коронавірус вперше був виявлений у Китаї у 2019 році після низки випадків пневмонії, спричинений невідомим раніше вірусом. Зараз йому присвоєно ім’я SARS-CoV-2, а хвороба, яку він викликає, відома як COVID-19 (COrona VIrus Disease 2019).

Виглядає вірус ось так:

Справа – електронна мікрофотографія частинок вірусу SARS-CoV-2, виділених від пацієнта. Зображення було розфарбоване для наочності. (Джерело – Flickr, авторство – NIAID)

“ВиЖити” на карантині

Спеціальних ліків та вакцини від COVID-19 поки що не існує, але науковці уже працюють над цим. Поки що, в наших силах лише одне – намагатися уникнути зараження.

Основні заходи гігієни та міри обережності при епідемії COVID-19 залишаються незмінні – чисті руки (вимиті з милом), дотримання дистанції до інших людей та самоізоляція за потреби. Окрім цього:

Влаштовуйте вдома регулярне вологе прибирання – дезінфікуйте підлогу та поверхні, особливо ті, до яких часто торкаєтеся – дверні ручки, вимикачі, столи тощо. Для дезінфекції використовуйте розведені відбілювальні та спиртові розчини (70% спирту) або побутові дезінфікуючі засоби, якими ви зазвичай користуєтесь (перевіряйте термін придатності).

Якщо йдете на вулицю – продумайте маршрут наперед, обираючи найменш залюднені вулиці. Відтепер можна з чистою совістю переходити дорогу на інший бік, аби уникнути зустріч з людиною, яку ви не хочете бачити! Також перевіряйте піковий час відвідувань закладів на Гугл-мапах та вирушайте в магазин тоді, коли людей там прогнозовано найменше.

Не вітайтеся за руку (в патріархальній Україні дівчатам це не загрожує) або поцілунками в щоки – замініть таку звичку на стильне вітання на кшталт дотику ліктями, ногами (“footshake”), жестом “намасте”, склавши дві долоні на рівні грудей. Поверніть в моду “повітряні” поцілунки!

В ліфті з іншими стійте спиною до стінки, а не до людей. А краще йдіть сходами – здивуйте легені. Натискайте кнопки ліфта кінчиком ключа або ліктем – таким чином ризик занести собі вірус на обличчя дещо менший.

Якщо користуєтесь телефоном на вулиці – після повернення додому обережно протріть його спиртовим розчином (60-95%) або теплою мильною водою. Стежте, аби волога не потрапила в отвори на телефоні. Аналогічно можна доглядати за іншими гаджетами. Не використовуйте для дезінфекції хлор та вибілювач, вони можуть пошкодити гаджети.

Розраховуйтеся карткою та налаштуйте PayPass на телефоні – уникайте контакту з грошима.

Rosanna Tasker – “Misty The Mouse Catcher” / instagram – @rosannatasker.illustration

Аби комфортно почуватися на карантині – попіклуйтеся про свої відчуття та емоції. Ще раз вдихніть та видихніть. Нижче – поради з фейсбук-сторінки Уляни Супрун та рекомендації Veжі стосовно того, як під час карантину “жити”, а не “виживати”.

Відокремте те, що знаходиться під вашим контролем, і те, на що ви вплинути не можете. Ніхто не може одномоментно зупинити епідемію, але ви можете дотримуватися правил карантину, а це вже не абищо! Розуміння, що ви частково впливаєте на ситуацію, полегшить паніку та тривогу.

Спробуйте мислити позитивно. Ні, ми не пропонуємо вам читати погані новини з посмішкою, але принаймні радимо не промовляти фразу “ми всі помремо” публічно (подумки теж). Знайдіть плюси у тих обставинах, в яких вас заскочив карантин – витрачайте вільний час на себе або спробуйте налагодити стосунки зі своїми батьками чи дітьми.

Піклуйтеся про інформаційну гігієну. Якщо ви слідкуєте за новинами у фейсбуці – відпишіться від сторінок, які нагнітають паніку або під час епідемії радять промивати ніс соляним розчином. Так, видаліть з друзів ось цю людину, яка вас бісить взагалі – нервуватися в зайвий раз шкідливо для здоров’я.

Читайте лише перевіренні джерела, а зранку та ввечері уникайте читання новин взагалі.

Ілюстрація – Oleksandr Grekhov

Залишайтеся “тут і зараз”. Не думайте про епідемію та її розвиток– залиште це науковцям. Коли ви занепокоєні чимось, що ще не сталося, виконайте просту вправу. Зверніть увагу на речі, які вас оточують в цей момент – зауважте звуки, кольори, смаки та інші сенсорні відчуття в цю мить і назвіть їх. Залучення в усвідомлену діяльність — це один зі способів заспокоїтися, коли здається, що все існує поза вашим контролем.

Використовуйте соцмережі притомно. Інтернет  – це як і Месія, так й Іуда. Завдяки ньому можна тримати зв’язок з близькими або в безпам’яті дивитися вірусні відео.

Радимо слухати ексклюзивні музичні виступи на онлайн-медіа “СЛУХ”. У прямих ефірах на ютубі різні музиканти влаштовують концерт, а слухачі можуть весело поспамити у коментарях. Окрім цього радимо слідкувати за інстаграм-сторінкою психолога Іллі Полуденного – він влаштовує ефіри, де з гумором та простими словами відповідає на питання, які стосуються різних переживань слухачів.

Слідкуйте за фейсбук-сторінкою Уляни Супрун – колишньої очільниці МОЗ України. Це осередок корисної інформації та здорового медичного глузду. Окрім цього дотримуйтеся певного розпорядку, добре харчуйтеся та займіться будь-якими фізичними вправами.

Нагадуємо, якщо ви відчуваєте симптоми ГРВІ чи грипу – телефонуйте своїй лікарці/лікарю або в місцеву амбулаторію і в жодному разі не займайтеся самолікуванням. Літні люди та ті, хто має підозру чи підтверджений діагноз COVID-19 повинні самоізолюватися. Так само як і ті, хто нещодавно повернувся з-за кордону.

Використані джерела – МОЗ, Центр громадського здоров’я, фейсбук-сторінка колишньої очільниці МОЗ Уляни Супрун, seattletimes.com, NIAID.

Головне фото – Aïda Amer/Axios

Читайте також: “Ми будемо на межі банкрутства”: як виживають вінницькі ресторатори в умовах карантину

Читайте також: #Язалишаюсявдома: як працювати продуктивно та комфортно в домашніх умовах

Читайте також: Що робити на карантині: поради від Vежі, як провести час вдома цікаво та з користю

Читайте також: Коли несила терпіти: де у Вінниці можна отримати кризову психологічну допомогу

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Опубліковані матеріали в розділі "Блоги" є приватною думкою авторів та не завжди збігаються з позицією редакції. Відповідальності за розміщені публікації в розділі "Блоги" редакція видання "Вежа" та ТОВ "ВЕЖА ВІП" не несе
Вгору

Дякуємо!

Тепер редактори знають.