Дослідники оприлюднили унікальне фото зустрічі Пілсудського та Петлюри у Вінниці

13:48
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Дослідники в мережі оприлюднили унікальну світлину зустрічі очільників України та Польщі Симона Петлюри та Юзефа Пілсудського у Вінниці. Йдеться про зустріч політиків 16 травня 1920 р. на залізничному вокзалі нашого міста.

Як повідомляє Центр історії Вінниці, світлину віднайшов та оприлюднив дослідник з міста Кам’янець-Подільський Дмитро Бабюк.

– Фото опубліковане у книзі польського генерала Тадеуша Кутшеби «Wyprawa kijowska 1920 roku» (з пол. «Київська операція 1920 року»), виданій у Кракові у 1937 році. Під ним міститься текст «Naczelny Wódz J. Piłsudski i ataman Petlura na dworcu kolejowym w Winnicy (Maj 1920)». Далі у підписі перелічені польські військові, які оточують обох керівників держав.

У верхньому лівому куті світлини ідентифікується вокзальна водонапірна вежа і фрагмент споруди вінницького вокзалу. Бачимо, що Пілсудський і Петлюра одягнені у брезентові дощовики, що також опосередковано підтверджує факт коректності книжного підпису до світлини, адже Здзіслав Ґрохольський у своїх спогадах згадує про погодні умови того дня: «… 16 травня 1920 року – для Вінниці та Поділля історичний день – був хмарним і дощовим…», – йдеться в повідомленні.

Вказується, що згідно з протоколом, на зустрічі на вокзалі була організована почесна військова варта, оркестр урочисто виконав український та польський гімни, прозвучали вітальні промови від міського голови та представників національних громад міста.

Залізничний вокзал м. Вінниці у 1920 р.
Джерело: книга “Вінниця у спогадах, том ІІ” Вінницького обласного краєзнавчого музею

Надалі на переговорах глав держав у Вінниці, тодішній Тимчасовій столиці України, йшлось про унормування взаємовідносин між українською і польською владою на теренах Правобережжя, обговорювались питання узгодження кандидатів на керівників міністерствами та звільнення інтернованих поляками вояків Галицької Армії.

Також у Центрі історії Вінниці нагадують, що відомі фото та відео, на яких Петлюра та Пілсудський вітають публіку з потягу, насправді були зняті не у Вінниці.

Таблиця на фасаді залізничного вокзалу Вінниці, відкрита 11 листопада 2014 р.

– Популярні фотографія та кінохроніка, де Симон Петлюра та Юзеф Пілсудський вітають публіку з вікна залізничного вагону, були зняті на початку липня 1920 р. на пероні вокзалу міста Станіславів (нині Івано-Франківськ) під час церемонії освячення панцирного потягу «Кармелюк».

Але ще у 1920-х польські документалісти помилково ідентифікували цю зустріч як вінницьку. Згадане «станіславівське» фото використане для меморіальної дошки, відкритої у Вінниці 11 листопада 2014 р. на фасаді сучасного залізничного вокзалу ліворуч головного входу до приміщення, – йдеться в повідомленні.

Фото з фейсбук-сторінки ЦІВ