У Вінниці планують спорудити меморіал на честь медиків, котрі загинули в зоні АТО та тих, хто надавав допомогу пораненим під час розстрілу Майдану та продовжує лікувати солдатів уже на передовій. Нині уже готовий проект меморіалу, залишилося отримати підтримку у депутатів обласної ради.
У Вінниці курує проектом Юрій Козак. Він – медик за освітою і під час Революції Гідності також був серед тих, хто міг опинитися під прицілом. На щастя, на Майдані у медиків не стріляли. А от за час проведення неоголошеної війни вже загинуло 64 медики – це і лікарі, і медики, і санітари, й усі ті, хто під обстрілами не побоявся витягувати на собі поранених з поля бою.
- Вивчивши ці дані, я з’ясував, що Вінницька область понесла найбільш вагомі втрати, тобто це були медики із вищою відповідною освітою. Таких було вісім, з них п’ятеро у Вінниці та в області народилися, троє – навчалися. Ще один із загиблих медичних працівників – санітар. Як медик, як людина, котра також бачила цю кров, ці страждання, я подумав, що потрібно віддати шану загиблим лікарям, – розповів журналісту VежА Юрій Козак.
Віддати шану загиблим та не дати зникнути пам’яті про них вирішив киянин Андрій Павленко, заснувавши благодійний фонд «Пам’яті Небесної Сотні». Спільно із подружжям скульпторів Борисом та Олесею Данилюк вони розробили та встановили чимало пам’ятних дошок та меморіалів на честь Героїв Небесної Сотні та АТО. Коли постало питання вшанувати пам’ять загиблих медиків, вінничанин Юрій Козак запропонував встановити меморіал саме у Вінниці.
- Як уже казав – бо втрати у нас вагомі. Та й з Вінницею пов’язані відомі в медицині постаті – Микола Пирогов, Данило Заболотний, Зельман Ваксман (котрий винайшов антибіотики від туберкульозу – авт). І сам керівник фонду Андрій Павленко одразу підтримав цю ідею – він також був на Інститутській у той час, коли загинув його товариш Леонід Полянський (сотник Євромайдану зі Жмеринки Вінницької області – авт.), – пояснює Юрій Козак.
Над проектом меморіалу франківські скульптори Борис та Олеся Данилюк працювали півроку. Це гранітні колони, які стоять на мармурово-гранітному хресті. Вгорі на мармурі – нікелева вставка у вигляді прицілу – «бо на передовій медики буквально перебувають під прицілом» – каже пан Юрій. Приціл накладено на шматок такої ж нікелевої пластини у вигляді кінострічки. А на стрічці – кадри з життя військових медиків: ось вони відтягують солдата, ось перев’язують рани, а далі стрічка обривається – як і життя полеглих лікарів.
- Ці кадри будуть у вигляді силуетів. Планується, що вони будуть напівпрозорі, виготовлені з рідкого мармуру. Проект бачив і підтримав голова облради Анатолій Олійник. Після тривалих перемовин було досягнуто згоди від керівництва Вінницького медичного коледжу імені Заболотного, що меморіал встановлять на їх території. Все, що залишилося – отримати погодження від депутатів обласної ради.
– А з фінансуванням що?
- Рахували, що коштувати все це буде порядка 250 тисяч гривень. Гроші збираємо самостійно. Про надання якихось коштів з бюджету області я не чув поки. Та ми – медики – самі вже почали збір. І на рахунки БФ «Пам’яті Небесної Сотні», і на мою картку навіть приходять кошти. Весь звіт про збір грошей буде розміщено на сайті медичного коледжу, – говорить Юрій Козак.
Усіх, хто бажає долучитися, він запрошує також надсилати гроші. Бо, окрім встановлення пам’ятника, має план видати книгу про загиблих колег. Вже почав упорядковувати їх біографії, збирати фото. А ще хотів би започаткувати якусь відзнаку для лікарів-військових – на кшталт нагороди «Народний герой».
- То все плани, їх багато. Та для початку маємо меморіал завершити. Хотілося би впоратися до дня медика (відзначається у третю неділю червня – авт.). Хто мало знає мене, то в комісії щодо меморіалу є більш відомі люди – це лікар обласної лікарні Василь Паненко, керівник медколеджу Іван Андрієвський та наш вінницький «кіборг» Андрій Грачов.
Бажаєте підтримати проект – надсилайте кошти на такі реквізити:
- Картку ПриватБанку — 4149 4378 5810 3102 ( пр. — Счасливая Є.Ф)
- Київське відділення ЦФ ПАТ «Кредобанк» р/р 2600701472036, МФО 325365, ЄДРПОУ 09807862, Суспільна Служба Києва, призначення платежу – «Пам’ятник медикам».
Прохання після переказу коштів повідомити на електронну адресу [email protected] або за телефонами координатора проекту Юрія Козака 096-86-91-005, 095-78-25-466.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.