До ювілею Івана Богуна у Вінниці пропонують встановити пам’ятник грозі “крилатих гусарів”

11:13
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Встановити пам’ятник українському полководцю Івану Богуну, 400-річчя від дня народження якого відзначатиметься наступного року, пропонує вінничанин у своїй петиції.

Як зазначає автор петиції Ігор Чепугов про Івана Богуна, «він був полковником Подільським, соратником Богдана Хмельницького. Він був грозою своїх ворогів і найулюбленішим захисником українців. Став при житті символом перемог і героїзму».

Битва під Вінницею

В 1651 році Богун вів бої на Брацлавщині проти загонів М. Калиновського та С. Лянцкоронського. У боях під Вінницею в березні 1651 року Богун вперше найбільш масштабно проявив свої здібності воєначальника. Залишивши частину свого війська у місті, Богун з рештою вирушив назустріч польському магнатові Лянцкоронському з добірною шляхетською кіннотою. Після нетривалої сутички козаки в удаваній паніці почали відступати до укріпленого по той бік Бугу монастиря, таким чином заманивши в ході бою польську кінноту на Південний Буг, де крилаті гусари потрапили до завчасно підготованої пастки (козаки перед боєм прорубали в кризі ополонки, притрусивши їх сіном та прикрили снігом, щоб не було видно). Сам Лянцкоронський ледве врятувався від такої смерті.

Незабаром надійшов і польський гетьман Калиновський. Він обложив Вінницю та почав штурм. Проте великого успіху це не принесло. Сучасник (польський шляхтич) з сумом говорив про повну безпорадність і безсилля шляхетського війська перед козаками Івана Богуна:

“Наші оточили їхні укріплення волами і постійно вартували, але не могли відрізати їх від води; громили в обложених пушками та кидали в їх стан бомби, але бомби козаки встигали гасити і по суті ми нічого не могли їм зробити. Між тим військо коли вибилося з сил, тоді як весь час солдати і коней не розсідлували, і самі не залишали зброї”

Окрім того, автор зауважує, що встановити пам’ятник Івану Богуну планували ще у 60-х роках минулого століття.

«У цьому сторіччі був проект вінницької влади створити і пам’ятник, і музей козацької слави, і перейменувати площу… Знову не сталося …
Пропоную не дивлячись ні на що, спорудити пам’ятник Видатному Захиснику України до дня його ювілею у Вінниці.
Що це дасть місту? Це буде перший пам’ятник Івану Богуну в світі, не бюст, не табличка, ні камінь незрозуміло де встановлений. Пам’ятник! Це буде символом всім хто захищав Вінницю, Батьківщину, Україну», – пише Ігор Чепугов.

Петиція була подана 26 травня і за цей час її підписали 30 вінничан. До кінця збору підписів залишилося ще 11 днів.