Децентралізація відступає: бюджет Вінниччини цьогоріч не доотримає 25% екоподатку

12:07
Автор: Валерія Жовтун
Become a Patron!

У зв’язку із законодавчими змінами бюджет області цього року втрачає 25% надходжень від екологічного податку. Відтак місцеві та регіональні екологічні програми підпадають під скорочення фінансування.

Принаймні про таку небезпеку попереджають в облраді, на сайті якої розміщено відповідний проект звернення депутатів обласної ради до Верховної Ради та Кабміну. У зверненні ідеться про відміну змін в перерозподілі коштів екологічного податку.

Раніше міські бюджети отримували 80% надходжень від екоподатку (55% обласний і 25% міські, сільські, ОТГ), тоді як державний – 20%. З новими змінами, які почали діяти з 1 січня 2018 року, тепер надходження до міського та державного бюджетів розподілятимуть за принципом майже 50 на 50.

Так забрали 25% надходжень до обласного бюджету та додали 25% до державного. Збільшено також на 11,2%, порівняно з діючими у 2017 році, ставки екологічного податку.

Відзначимо, що кошти, які надходять від екоподатку використовують на вирішення екологічних проблем у громадах.

Однак, як зазначено у зверненні, внесені зміни «ставлять під загрозу виконання регіональних і місцевих програм охорони навколишнього природного середовища».

  • «Звертаємось із проханням напрацювати та внести на розгляд сесії Верховної Ради України законопроект щодо внесення змін до Бюджетного кодексу України в частині повернення до пропорцій зарахування екологічного податку, які діяли до 1 січня 2018 року, а саме: 55% – до обласного бюджету, 25% – до місцевих бюджетів базового рівня; 20% – до державного бюджету», – ідеться у проекті звернення депутатів, розміщеного на сайті облради.

За інформацією директора депараменту фінансів ОДА Миколи Копачевського, Вінницька область у 2017 році отримала 129,3 млн грн екологічного податку. Ці кошти були направлені на реалізацію 98 проектів, зокрема:

  • будівництво та оснащення полігонів твердих побутових відходів;
  • будівництво мереж каналізацій;
  • проведення берегоукріплювальних робіт та очищення внутрішніх водойм;
  • придбання обладнання для збору та транспортування твердих побутових відходів;
  • перезатарення пестицидів.

То в 2018-му році екологічний податок для регіону буде вже на рівні 76 млн грн.

Відзначимо, що минулого року Вінницька область виділила з екологічного податку 20 млн грн на модернізацію Ладижинської ТЕС, яка є топ-забруднювачем довкілля в регіоні.

А також за екокошти було придбано за 3,2 млн грн земснаряд. За його допомогою вже навесні планують почати розчищати водойми області, в тому числі Південний Буг.

Як повідомили Vежі в департаменті фінансів міськради, у 2017 році до міського Фонду охорони навколишнього природнього середовища надійшло 1 068 073,08 гривень екологічного податку. Ще 2 826, 97 грн – це збір за забруднення навколишнього природнього середовища та 43 906, 23 грн – грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону довкілля внаслідок господарської та іншої діяльності.

Від вищезазначених надходжень 594 798 грн було направлено на проведення конкурсів, акцій екологічної тематики, але найбільша сума – 533 100 грн – виділено на продовження робіт по інвентаризації та паспортизації зелених насаджень міста.

Станом на початок 2018-го року у Фонді навколишнього середовища Вінниці залишалося 1 189 633,70 грн. А у доходах бюджету на 2018-й передбачено уже 691 тис. грн екологічного податку. Та 706 тис. грн видатків на продовження робіт по інвентаризації та паспортизації зелених насаджень міста, розробку локальної схеми екомережі міста, впорядкування вивозу та знешкодження господарсько-побутових стоків, а також на проведення акцій та конкурсів екологічної діяльності.

Читайте також: «Вимикайте світло – будемо економити!»: у Вінниці потемки провели Всеукраїнський з’їзд екологів

Фото rada.info