Чи готові вінничани робити щеплення від коронавірусу та якій вакцині довіряють. ОПИТУВАННЯ

15:14
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Вже у лютому в Україні очікується надходження перших доз вакцини від COVID-19. Проте, як показують дослідження, більшість українців не готові робити щеплення від коронавірусу навіть безкоштовно.

Так, за результатами опитування соціологічної групи “Рейтинг”, лише 39% опитаних громадян готові вакцинуватись від коронавірусу, якщо вакцина буде продаватися в аптеках, а ось 56% – не готові робити щеплення за будь-яких умов.

За умови, що щеплення буде безкоштовним, ці показники становлять 43% і 52% відповідно.

Фото з Фейсбук-сторінки “TVBOY

Ми вирішили запитати у вінничан, чи погодяться вони на вакцинацію, чи готові за це платити та якій вакцині довіряють. А ще: яка їхня думка щодо позиції людей, які категорично відмовляються від щеплення.

В результаті з 19 опитаних восьмеро людей сказали, що точно готові вакцинуватись, а троє – категорично проти. Інші вінничани зазначили, що для вакцинації мають бути певні умови або ж поки вони ще сумніваються у доцільності щеплення від коронавірусу.

Детальніше – читайте нижче.

Чи готові Ви вакцинуватися від коронавірусу?

Світлана Чорна: Ні. Я – онкохвора і думаю, що мені це не потрібно. Не впевнена, що мені ці ліки (вакцина – авт.) не нашкодять. (Авт.: При цьому жінка не виключає, що вже перехворіла на коронавірусну хворобу (були симптоми), але до лікарні вона не зверталася)

На фото: Світлана Чорна. Не готова вакцинуватись через стан здоров’я.

Наталя, 32 роки: В принципі – так, але не в перших рядах. По-перше, я не належу до групи ризику, по-друге – хочеться трохи побачити дію вакцини й тоді я б пробувала (її) робити своїй родині та дитині.

На фото: Наталя, 32 роки

Артур Константинов, 30 років: Ні. Вважаю, що мають бути свої антитіла й воно саме має пройти. – Саме набуття природного імунітету? – Звичайно. Я хворів і, слава богу, пройшло в легкій формі. У кожного своя думка. Якщо людина захоче – вона це зробить. Я, наприклад, поки не хочу. Можливо, виникне якась ідея, тоді  вакцинуюсь.

На фото: Артур Константинов, 30 років. Не готовий, “за природний імунітет”.

Ольга, 45 років: На сьогоднішній день – ні. Довго думала над цим, але не можу пояснити, чому саме. Інтуїтивно. Багато читаю на цю тему і поки що я не знайшла для себе якихось аргументів “за”, більше – “проти”. Вакцина ще не вивчена, немає тестування, невідомо які побічні дії будуть.

На фото: Ольга, 45 років. 

Іван, 22 роки: Ні. Тому що немає вакцини з доведеною ефективністю. – А якби така була? – Думаю, що ні. Я не певен на 100% хворів я чи ні, може, вже перехворів, але без симптомів… Тому я думаю, що я ще молода людина і в мене є імунітет, який сам може боротися з вірусом.

На фото: Іван, 22 роки. Не готовий, бо не впевнений в ефективності вакцини.

– А як щодо людей старшого віку? – Якщо ефективність доведена, то вакцинація обов’язково потрібна, й щоб держава оплатила її своїм коштом, тому що в людей і так немає грошей на це.

Геннадій, 42 роки: Ні. Тому що вакцина ця не доскональна й від вірусу вакцинуватися – це практично неможливо, тому що він мутує і вакцинація буде (дійсна) пару місяців, а далі вірус мутує і немає 100%-ї гарантії, що вакцина мене вбереже. Вакцинація не доцільна – скажу Вам як лікар. – А який саме лікар? – Ветеринарний. Від вірусу вакцинуватись неможливо, вірус мутує.. Поки вакцину зробили, він вже змутував і ця вакцина недійсна. Від вірусу грипу немає надійної вакцини, щоб 100%-во допомагала – скажу Вам чесно, як воно є насправді.

На фото: Геннадій, 42 роки. Вважає, що від вірусу вакцинуватись неможливо.

Ольга, 32 роки: Я вкрай негативно до цього ставлюсь. Вважаю, що імунітет – це серйозно, а штучний імунітет нереально сформувати. Це все казки. Я проти вакцинації загалом: неважливо, це коронавірус чи що… Все. Імунітет має бути природним. Дякую.

На фото: Ольга, 32 роки. “Вкрай негативно” ставиться до вакцинації.

Лідія Яківна, 69 років: Поки ні. Тому що його поки ніхто не вилікував по суті, то яка може бути вакцинація? Тим більше, він вірус мутує, то не знаю… Поживемо – побачимо. Це моя особиста думка. – А які умови мають бути для того, щоб Ви змінили свою думку? – Побачити результати, все. Не тільки те, що нам розказують ці казки, бо я теж не впевнена, що то все правильна інформація.

На фото: Лідія Яківна, 69 років. Не готова, бо вірус мутує і треба бачити результати вакцинації, а не слухати “казки”.

Олена, 28 років: Я не зовсім зараз готова. Мабуть, через те, що все нове для мене – дико і дивно. Я б почекала ще трішки, доки вакцина пройде всі випробування, тестування і тоді – так, залюбки.

На фото: Олена, 28 років. Не зовсім готова, чекатиме, коли вакцина “пройде всі випробування”.

Тамара, 65 років: Ні. Думаю, що я вже такого трохи літнього віку, переживаю, не хочу вкоротити собі віку, боюсь. – А що могло б змінити Вашу думку?  – Впевненість у безпечності вакцини й що вона допоможе. І щоб цей вірус не так постійно мутував, а то кажуть, що через три місяці знову треба вакцинуватись. Так що вакцина має діяти якийсь більш тривалий час.

На фото: Тамара, 65 років. Не готова, оскільки боїться та не впевнена у вакцині.

Дмитро, 50 років: Категорично ні. Не вірю в це і вважаю вакцинацію абсолютно непотрібною справою. Вважаю, що коронавірусна проблема надумана. Так само, як нас змушували вакцинуватись від грипу… Людина з нормальним імунітетом грипом ніколи не хворіє. Чи вірніше, він потрапляє в організм і людина сама по собі одужує, їй не потрібне щеплення.

Вакцинуються від особливо важких інфекцій. Ось мене в дитинстві робили щеплення від віспи – ось це смертельне захворювання. Ризик померти, якщо людина захворіла на чорну віспу – дуже високий. Відсоток ризику померти від коронавірусу – мізерний. Тому жодного сенсу вакцинуватись незрозумілою вакциною немає. Вакциною незрозумілого походження, американською, російською чи іншою…

На фото: Дмитро, 50 років. Категорично проти вакцинації, якщо це “не смертельна хвороба”. 

Тобто за жодних умов не будете вакцинуватись? – В жодному разі. І своїм дітям буду категорично забороняти. Моєму сину 15 років і йому не робили жодної вакцинації від народження. Ще в пологовому будинку я пішов до лікаря і написав відмову від вакцинації і з тих пір – жодних вакцин, а він здоровіше за всіх своїх однокласників.

Олександра, 27 років: Не готова, тому що я перехворіла, в доволі легкій формі. В мене є антитіла, я не вважаю це за потрібне саме мені, але я вважаю, що вакцина потрібна тій категорії населення, яка в групі ризику: люди старшого віку або люди з супутніми захворюваннями. Єдине, що це має бути безпечна перевірена вакцина. Я, чесно, не дуже вірю у китайські чи російські вакцини.

На фото: Олександра, 27 років. Особисто не готова, але загалом за вакцинацію (не примусову). Якби обирала, робила б платну вакцину.

– Але особисто для себе Ви не розглядаєте можливість вакцинації взагалі? – Ще немає 100%-ї доведеності того, чи коронавірусом можна перехворіти вдруге, чи будуть сильні симптоми. Тому не знаю, чи має це сенс в моєму випадку. Але я – за вакцини, дитині роблю всі, які потрібні. Я сама лікар (ендокринологія та гастроентерологія – авт.)  і тому я – за доказову медицину.

Який варіант оберете: платну вакцину в приватній клініці чи безкоштовну – в державній лікарні?

Олександр, 17 років: Платну. В мене немає довіри до нашої безкоштовної медицини, є довіра лише до платної. Не знаю, чому, але відношення таке.

На фото: Олександр, 17 років. Готовий вакцинуватись, “якщо це буде можливо”. Проти обов’язкової вакцинації. 

Наталя, 32 роки: В принципі, я довіряю державним вакцинам, роблю дитині всі державні вакцини. Якщо буде державна гарної якості, то, звичайно, будемо її робити.

Ольга, 45 років: Інтуїтивно – платну. Особисто я, можливо, обрала би безкоштовну, а дітям – платну. Ми онучці робили саме платні вакцини.

На фото: Ольга, 45 років. Зараз “інтуїтивно не готова” вакцинуватись.

Ярослав, 23 роки: Дивлячись на те, які будуть гарантії. Щоб не було так, що ми заплатили гроші, а вакцина виявилась без сенсу, бо люди поспішили й не довели нічого до кінця. Якщо будуть гарантії та 100%-ий результат, то можна і за гроші. Головне – результат.

Ігор, 73 роки: Звичайно, якщо обирати, платити чи не платити, то, звичайно, не платити. Але це залежить від того, яка буде вакцина. Якщо це буде та, що використовується в Європі та якщо вона буде платна, то краще її. Думаю, вакцинація буде через півроку – тоді вже ближче до того часу можна буде вирішувати.

На фото: Ігор, 73 роки. Готовий вакцинуватись.

Вакцині з якої країни-виробника довіряєте більше: американська, китайська, шведсько-британська, французька, російська?

Олександр, 17 років: Шведсько-британській. Лише цій.

Дмитро, 21 рік: Напевно, шведсько-британська. Я не знаю, яка між ними різниця.

Катерина, 22 роки: Російська – точно ні. А стосовно інших… Я найбільше чула про американську, тому що в мене друзі зараз в Америці навчаються і це найбільш поширена вакцина і, напевно, я обрала б її. – А чому не російська, до речі? – Тому що їхні дослідження були абсолютно фейкові, вони “підвели” світ, оголосивши про те, що вакцина дієва, тому я їм більше не довіряю.

На фото: Катерина, 22 роки. Готова вакцинуватись (байдуже, чи платно). За обов’язкову вакцинацію.

Іван, 22 роки: Думаю, обрав би всі, крім російської. Бо це – країна-агресор і платити їм гроші за те, що вони з нами воюють – якось нелогічно.

Анна Іванівна, 74 роки: Moderna це чия? Американська? Оцю б обрала.

Валерій Андрійович, 56 років: А яка краща? Ту й оберу. Тільки не російську. Я Путіна ненавиджу – так і (розкажіть)!

На фото: Валерій Андрійович, 56 років.

Ярослав, 23 роки: Французька або американська.

Ігор, 73 роки: Російську виключимо відразу. Китайська – треба знати, яка її буде дієвість. Поки що – американська або британська.

Олександра, 27 років: Я не прив’язуюсь до країн, а до виробників. Я довіряю Pfizer-у.

Чи має вакцинація бути обов’язковою?

Наталя, 32 роки: За вакцину проти коронавірусу не готова сказати, а ті вакцини, які зараз є обов’язковими з державного переліку, їх потрібно робити. Перелік рекомендованих вакцин, який затверджений МОЗом, я б також радила робити дітям і дорослим.

На фото: Наталя, 32 роки. Готова вакцинуватись, але “не в перших рядах”.

Ольга, 45 років: Ні, бо це – про свободу вибору. Якщо в нас немає вибору – це дуже впливає на емоційний стан. Мабуть, люди будуть в депресії. Зараз ми дуже обмежені в більшості можливостей, але все ж обирати має людина.

Анна Іванівна, 74 роки: Вакцинація має бути обов’язковою. Так, як ми всі інші епідемії перебороли, так і тут – після вакцинації. Але хто не хоче – хай не вакцинується. То їхня проблема.  Якщо хтось дуже не хоче, то потім захоче.

На фото: Анна Іванівна, 74 роки. Готова вакцинуватись “хоч сьогодні”, якщо буде “нормальна вакцина”. Обрала б безкоштовну, якби вона була аналогічна платній.

Ярослав, 23 роки: Думаю, вакцинація має бути обов’язковою. Щоб жити комфортно, без масок і цього всього,. Потрібно, щоб вакцинувалися всі. Це не має бути так, що одна половина зробили щеплення, а інша – ні. Як впливати? Не задумувався над цим, але методи впливу мають бути.

На фото: Ярослав, 23 роки. Готовий вакцинуватись.

Ігор, 73 роки: Думаю, не те, що обов’язковою, всіх мають змусити робити потрібну вакцинацію. Але потрібно роз’яснювати, щоб люди все ж таки це за власним бажанням робили. Чим більше зробилять, тим краще. Але ж є люди, які вимушені вакцинуватись. (Пояснює, що без вакцинації, наприклад, не можна поїхати за кордон).

Як впливати на людей, які не бажають вакцинуватися?

Олександр, 17 років: Ніяк не впливати. У нас все ж вільна країна і кожен робить так, як вважає за потрібне.

Наталя, 32 роки: Це їх особистий вибір, але мені здається, що коли вони, не дай боже, стикнуться з такою хворобою, то вони задумаються, чи доцільно робити вакцинацію.

Дмитро, 21 рік: Можливо, штрафувати. Це потрібно, щоб скоріше закінчилася ця епопея з коронавірусом.

На фото: Дмитро, 21 рік. Готовий вакцинуватись (якщо вакцина ідентична, то байдуже, платно чи ні). За обов’язкову вакцинацію. 

Катерина, 22 роки: Пояснювати їм, чому варто це робити.

Валерій Андрійович, 56 років: Треба впливати якось, бо так не може бути. Бо люди вмиратимуть від вірусу цього.

Ігор, 73 роки: Тільки умовляти та роз’яснювати.


Що в Україні з вакцинами?

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль 26 січня повідомив, що Уряд законтрактував необхідну кількість доз вакцини та підготував для цього логістичну інфраструктуру, аби розпочати кампанію з вакцинації вже у лютому.

Національний план вакцинування передбачає 5 етапів, зокрема вакцинацію насамперед медпрацівників, військовослужбовців, осіб у будинках для людей похилого віку, соцпрацівників, учителів тощо. Загальна мета плану, за словами Шмигаля, — охоплення щонайменше 50% населення до кінця 2022 року.

Він додав, що до 1 лютого Україна очікує рішення від COVAX щодо включення до розподілу в межах «першої хвилі»: «У разі позитивного рішення отримаємо у лютому-березні від 100 до 200 тисяч вакцин Pfizer/BioNTech».

Окрім того, Шмигаль сказав, що в межах ініціативи COVAX найбільш імовірно Україна отримає ті вакцини, з якими у COVAX є попередньо підписані угоди про поставки та виробництво, зокрема: Pfizer/BioNTech (китайський виробник Sinovac Biotech + американська компанія Pfizer), AstraZeneca (шведсько-британська фармацевтична компанія), Novavax (Міжнародна біотехнологічна компанія, головний офіс в США)та Sanofi/GSK (Франція та Британія відповідно). Детальніше про це ЧИТАЙТЕ ТУТ.

Читайте також: Дослідження: менше половини українців готові вакцинуватися від коронавірусу навіть безкоштовно

Фото Марини Сербінович

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.