Чи були на Вінниччині кобзарі: лекція від історика-колекціонера

14:04
Автор: Валерія Жовтун
Become a Patron!

Завтра, 12 травня, у креативному просторі «Артинов» розкажуть про кобзарів – унікальних мандрівних співців. Це були переважно старці-сліпці. Схожі традиції можна побачити  лише в Туреччині та на Балканах.

Лекція про кобзарство допоможе розібратися хто є хто в українській пісенній історії. Дізнатися різницю між бандурою, кобзою та лірою. У яких регіонах були бандуристи, а в яких – лірники.

За словами організатора лекції Дмитра Кобельського, правильніше казати бандуристи, а не кобзарі. Адже інструмент кобза зник ще в середині XIX століття. Але й до сьогодні бандуристів називають кобзарями, зберігаючи архаїчність та прив’язку до козацьких часів.

  • У нас на Вінниччині не зафіксовано жодної згадки про бандуристів. А лірники були. Їх до речі, частіше запрошували на весілля, адже ліру серед гамору було краще чути, – каже Дмитро Кобельський.

Лектор-історик кобзарством зацікавився з дитинства, почувши вороновицького бандуриста Володимира Перепелюка. Відтоді Дмитро Кобельський колекціонує репертуар мандрівник співців. У його колекції близько 20 тисяч пісень, частину з яких Дмитро сам збирав та записував.

І сьогодні є бандуристи, які продовжують традиції кобзарства. Вони переважно збираються на дні пам’яті імені відомих бандуристів.  У Вінниці це ім’я відомого земляка-бандуриства Володимира Переплюка (помер у 2000 році). Він самостійно опанував гру на інструментів та зіграв чимало ролей кобзарів у відомих радянських фільмах.

Нині серед народних виконавців є два табірних напрямки – академічне кобзарство «по нотам»  і традиційне «на слух», які відверто недолюблюють один одного. Це різні школи і вподобання, а чому так сталося Дмитро Кобельський розповість на лекції. Як і про те, як народжувалися міфи про кобзарство, про що і як співали бандуристи.

Під час лекції буде унікальна нагода послухати записи бандуристів 1909-1912 років, а також переглянути старі фотографії співців.

Крім того, лектор розкриє таємницю – чи був розстріляний з’їзд кобзарів у кінці XIX – початку XX століття, що було показано у фільмі «Поводир».

Початок лекції – 19:00.  Вхід на захід – за звичайним тарифом простору.

Фото art-ur.com.ua