Чотири російські фейки про Вінницю у зв’язку з проведенням Собору

18:36
Автор: Андрій Качор
Become a Patron!

Від ранку 15 грудня фейки про “захоплення церков” у Вінниці та “акції протесту працівників вінницької мерії”, яку нібито мали влаштувати в Києві, активно розповсюджується проросійськими інтернет-ресурсами по всій країні та в Росії.

 

Фейк №1: “захоплення собору молодиками”

У день проведення об’єднавчого Собору в Києві, який мав обрати предстоятеля української автокефальної церкви, першим таким фейком стало повідомлення про нібито захоплення Спасо-Преображенського собору в центрі Вінниці, в якому наразі проводять служби представники УПЦ МП. Так, “Союз православних журналістів”, який згідно з багатьма повідомленнями контролюється ФСБ РФ, поширив “новину”, що 15 грудня собор нібито захопило 20 молодиків. За повідомленнями “Союзу православних журналістів” (СПЖ), невідомі наказали охороні культової споруди віддати ключі від усіх приміщень собору, забрати речі з храму та покинути приміщення.

 

Попри те, що в самій єпархії оперативно спростували фейк, новину синхронно підхопили як російські ЗМІ, так і проросійські українські ресурси.

 

 

Фейк №2: “Протест працівників вінницької мерії”

Наступним фейком, випущеним тим самим СПЖ стала інформація про те, що  «…працівників вінницької мерії збирають 16 грудня на 7:00 на акцію в підтримку кандидатури митрополита Симеона. Частині людей, можливо, доведеться з тією ж метою їхати до Києва. Тим, хто не виконає вказівку, обіцяють санкції…».

Цю інформацію також оперативно спростували на офіційному сайті ВМР. Хоча й саме повідомлення СПЖ виглядало абсурдно, адже складно зрозуміти, навіщо збирати акцію протесту вже після Собору, на якому вже обрали митрополита автокефальної української церкви – Епіфанія?

 

Тим не менше цей фейк також оперативно піхопила Strana.ua, а за тим – російські ресурси.

Фейк №3: “всенічне бдєніє в соборі”

Минуло ще кілька годин і “Союз православних журналістів” видає черговий фейк про Вінницю: нібито 15 грудня в Свято-Преображенському кафедральному соборі Вінниці пройде всенічне бдіння, на яке збереться духовенство на підтримку пішов у розкол митрополита Вінницького і Барського Симеона (Шостацький). Цей фейк був опублікований о 17:30 і на нього поки немає реакції від Вінницької єпархії УПЦ.

 

Фейк №4: “викрадення митрополита”

Але й це ще не все: за день до об’єднавчого Собору вже саме УПЦ МП розповcюдило інформацію про нібито викрадення митрополита Могилів-Подільського і Шаргородського Агапіта працівниками СБУ. Цю інформацію мусив спростовувати вже сам Агапіт, який в коментарі журналістам заявив, що добровільно їде в Київ на зустріч з митрополитом Симеоном”.

 

Нагадаємо, що 14 грудня на черговому засіданні Ради оборони Вінницької області було розглянуто питання про те, що деякі ЗМІ розповсюджують неперевірену, недостовірну інформацію, яка стосується процесів створення помісної церкви в Україні. Вона може дестабілізувати ситуацію.

“Враховуючи те, що на території Вінницької області діє правовий режим воєнного стану, застерігаємо громадян від будь-яких протиправних дій на релігійному підґрунті.

Слід зазначити, що частина храмів, зокрема будівля Спасо-Преображенського Кафедрального собору, знаходиться саме у державній власності. Храми передані релігійним громадам, як юридичним особам, в управління, а земля – у постійне користування. Намагання інших осіб заявити про свої права на об’єкти, всупереч діючих правових норм, можуть розцінюватися як порушення законодавства України”, – йдеться в повідомленні на сайті Вінницької ОДА.