Публікації за датами

  • 20 Грудня/ 15:18

    Vinnytsia

    Публікація20.12.1915:18

    Автор:Дар'я Гоц

    «Чорна ялинка»: через ситуацію в МОЗ тисячі ВІЛ-інфікованих можуть опинитися без ліків

Організації, які займаються допомогою ВІЛ-позитивним громадянам забили на сполох: вони переконані, що через бездіяльність МОЗ з наступного року понад 90 тисяч інфікованих осіб можуть залишитись без необхідних препаратів.

Поцікавились у Вінницькому центрі СНІДу наскільки критичною є ситуація і чи дійсно є загроза для ВІЛ-позитивних мешканців Вінниччини.

Як повідомляє благодійна організація «100% життя» — всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ — вчора, 19 грудня, під стіни Офісу Президента пацієнти принесли чорну ялинку, яку «прикрасили» порожніми пляшками від ліків. Вони також передали звернення щодо ситуації з їхнім лікуванням Президенту України.

Пацієнти стверджують, що Міністерство охорони здоров’я вчасно та в повному обсязі не провело закупівлю препаратів антиретровірусної терапії (АРВ-препаратів) для лікування ВІЛ-позитивних людей, а тому наступного року десяткам тисяч пацієнтів з ВІЛ загрожує зрив лікування. Зауважимо, що приймати АРВ-препарати ВІЛ-позитивним людям необхідно безперервно протягом всього життя. Ефективність лікування визначається системним прийомом препаратів щоденно, а навіть незначне переривання сприяє розвитку резистентності вірусу до ліків і робить терапію недієвою, що може призвести до нового загострення хвороби та смерті пацієнта.

У зверненні до Президента України зазначають, що Міністерство охорони здоров’я України запізно розпочало закупівлі АРВ-препаратів за кошти 2019 року — лише у грудні поточного року. Водночас терміни виробництва та доставки необхідних препаратів в Україну становлять від 6 до 9 місяців. Тому існує велика ймовірність того, що навесні українці, що живуть з ВІЛ, опиняться без ліків.

– Ризик переривання міг виникнути вже з 20 січня 2020 року. Завдяки терміновим перемовинам пацієнтських організацій з міжнародними донорами, ми сподіваємось, що БО «100% життя» встигне доставити ліки за кошти міжнародних донорів та перекрити дефіцит, який виникає через некомпетентність та непрофесійність керівництва Міністерства охорони здоров’я України, — йдеться у зверненні.

– За нашими підрахунками близько 92 тисячі пацієнтів з ВІЛ ризикують залишитись без ліків через те, що в Міністерстві понад три місяці не могли підписати документи! — зазначав Дмитро Шерембей, голова БО «100% життя». — Ми знову повертаємось у часи тотальної турбулентності та істерики через страх тисяч людей опинитись без життєво необхідних ліків. Міжнародні донори та громадські організації не повинні виступати «швидкою допомогою» та «пожежниками», коли чиновники не в змозі виконувати своїх обов’язків. Ми, пацієнти, не маємо платити своїм здоров’ям за профільну некомпетенцію держслужбовців.

За інформацією пацієнтських організацій, в Україні закінчуються ліки – Тенофовір/Емтрицитабін/Ефавіренз та Тенофовір/Емтріцитабін для 48 тисяч пацієнтів; Тенофовір/Ламівудин/Долутегравір та Долутегравір для 44 тисяч пацієнтів; Абакавір/Ламівудин для 12 тисяч пацієнтів. Це лікування рятує життя як дорослим, так і дітям з ВІЛ.

Головний лікар Вінницького обласного клінічного Центру профілактики та боротьби зі СНІДом Ігор Матковський прокоментував Vежі, що станом на сьогодні, а саме на 20 грудня, проблеми із забезпеченням препаратів ВІЛ-позитивних мешканців Вінниччини немає, однак певні складнощі дійсно можуть виникнути вже незабаром.

– Насправді, ситуація така є. Якщо говорити про наш регіон, це у нас вперше буде така форс-мажорна ситуація, до якої призвело несвоєчасне постачання антиретровірусних препаратів, — говорить Ігор Матковський. – Проблеми у нас фактично почнуться вже за один місяць, починаючи з 20 січня деякі препарати вже можуть бути відсутні. Якщо центральні органи влади, в першу чергу МОЗ України, щось скоригують, значить перерви у постачанні препаратів не буде. Але ж потім ще через місяць якийсь препарат, і потім ще через місяць…

– Ми зараз говоримо про препарати, які закуповує МОЗ, тому що ми ще отримуємо від донорів — Глобального фонду, але це зовсім інші люди й вони постачають день у день. Тобто, саме до Глобального фонду у нас питань немає. Наскільки мені відомо, у МОЗ вже звернулися до Глобального фонду і, думаю, якесь реагування буде. Однак питання в тому, а що ж раніше робили? Для прикладу, відбувається тендер, визначають переможців та лише після цього починають процес замовлення цих препаратів на виготовлення. Тобто процес насправді кількамісячний від заявок до безпосереднього надходження препаратів в державу.

– Так, сьогодні ми отримали якісь графіки постачання препаратів від Центру громадського здоров’я МОЗ України. Не знаю, чи після вчорашнього (акції з чорною ялинкою – авт.), чи ні. Наш департамент охорони здоров’я Вінницької ОДА тиждень тому звернулися до керівництва Центру громадського здоров’я, тому що вони за цей напрямок відповідають, але поки що відповіді ще не отримали.

– Я не хотів би, звісно, щоб у нас був психологічний тиск на людей, які приймають ці препарати, це для них буде дуже велике хвилювання, — додав Ігор Матковський.

Зазначимо, що нині на Вінниччині близько двох тисяч осіб приймають АРВ-препарати пожиттєво.

Ігор Матковський наголошує, що оскільки є різні схеми АРВ-препаратів, тому навіть у випадку переривання постачання не всі вони завершаться одночасно. Крім того, існує практика між регіональними Центрами СНІДу, коли вони обмінюються необхідними ліками.

– Звісно, будемо робити всі кроки, щоб переривання не відбулось. Це навіть не обговорюється. Якось будемо зв’язуватись з іншими регіонами, якщо по деяким схемам в інших регіонах може бути більше ліків — тоді відбувається офіційний перерозподіл через департаменти та МОЗ. Така практика, звичайно, існує.

В організації «100% життя» додають, що у регіонах відповідні звернення були передані головам облдержадміністрацій з проханням не допустити дефіциту препаратів в області й особисто закликати Президента розібратись в тому, чому життєво необхідне лікування для людей, які живуть з ВІЛ, не закуповують вчасно.

Фото БО «100% життя» та «Пацієнти України»

Читайте також: «Відчуваю, цій країні я непотрібний»: історія ВІЛ-інфікованого Олександра

Читайте також: Супергерої в медичних халатах: як на Вінниччині рятують дитинство ВІЛ-позитивним дітям

Читайте також: Обійми на Європейській площі: у Вінниці перевірили ставлення містян до ВІЛ-позитивних людей. ФОТО

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Дар'я Гоц

Дякуємо!

Тепер редактори знають.