“Частинка Маріуполя” у нашому місті: як працює центр “ЯМаріуполь” у Вінниці. ФОТО

19:50
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Матеріал підготовлено за сприяння ГО “Львівський медіафорум”
у межах проєкту “ЛМФ Підтримка мережі журналістів”

Блокада та послідовне знищення Маріуполя на Донеччині стало однією з найтрагічніших сторінок російсько-української війни. Місто, в якому до повномасштабного вторгнення окупантів жили понад 400 тисяч людей, пережило жахливі кілька місяців артобстрілів, авіаударів та тотальної гуманітарної кризи.

“Пережило” – тому що місто – це в першу чергу люди, а не цеглинки. І попри тисячі жертв серед мирного населення, значна кількість жителів все ж змогла вижити.

Частина – виїхала чи була вивезена до росії, частина – лишилась в окупованому Маріуполі, а частина – прорвалась на підконтрольну Україні територію, попри обстріли цивільних автівок.

Так, лише у Вінницькій області зареєструвались до десяти тисяч переселенців з Маріуполя, з яких три з половиною тисячі – у Вінниці. Знаючи це, не надто дивує, що в нашому місті близько двох тижнів тому створили гуманітарний центр “ЯМаріуполь” і послугами якого, станом на 1 червня, вже встигли скористатись майже півтори тисячі людей.

 

 

Що таке “ЯМаріуполь” та чим він може бути корисний 

– Філософія хабу – допомогти маріупольцям, які вимушені були покинути домівки, адаптуватися до нормального життя.

Людина приходить, ми її реєструємо і дізнаємось, яка їй потрібна допомога. Якщо це входить до нашої компетенції, якщо ні – показуємо, куди звертатись. Надаємо ми тут, зокрема, безкоштовно медичну, юридичну, психологічну та гуманітарну допомогу, – розповідає керівник центру Олександр Халявінський.

 

 

 

 

Наразі в Україні відкрили чотири центри “ЯМаріуполь” – крім Вінниці, ще й у Запоріжжі, Києві та Дніпрі. Планується відкрити осередки у Львові, Кропивницькому та Одесі.

У центрі двічі на місяць можна отримати гуманітарну допомогу – продуктові набори, дитячі іграшки, засоби гігієни чи, наприклад, побутову хімію. Допомагають з цим закладу міжнародні донори. Так, загалом лише до 1 червня у центрі зареєструвались 1392 людини, 755 – отримали гуманітарну допомогу.

 

 

 

Також маріупольці можуть залишити в центрі своїх дітей на кілька годин  чи менший проміжок часу – наприклад, допоки бігають у справах по місту чи консультуються в інших відділах закладу. Для цього тут створили дитячу кімнату, де, під наглядом працівників, діти можуть пограти та поспілкуватись між собою.

 

Допомагають в центрі маріупольцям також і з пошуком зниклих близьких. Для цього реєструють звернення переселенців та передають до центрального штабу “ЯМаріуполь” в Запоріжжі. Так уже знаходили людей, яких вивозили на територію росії.

Юридична допомога

Чи не найчастіше переселенці звертаються до центру “ЯМаріуполь” щодо юридичної допомоги (найчастіше – за гуманітарною). Тут можуть усно проконсультувати щодо різних актуальних питань: відновлення документів, компенсації за пошкодження майна, трудових спорів.

Консультує переселенців наразі один спеціаліст. Загалом до 1 червня до центру звернулись вже 150 маріупольців.

 

Медична допомога

Медична допомога у закладі надається в окремо виділеній, відгородженій частині залу. Тут лікар може оглянути пацієнта – здійснити аускультацію (прослухати груди/спину – авт.), поміряти тиск тощо. За необхідності, направити до відповідних медичних закладів міста чи області.

– В центрі функції лікаря комплексні, тому що звертаються різні люди – від маленьких дітей з батьками до людей похилого віку та в яких є хронічні хвороби. Тому необхідно вірно зорієнтуватися, куди людині потрібно звернутися з її захворюванням, як їй стати на облік, де отримувати безкоштовні ліки.

Дуже багато хворих, які перенесли пневмонію в підвалах, таких, які були недоліковані в місті. В багатьох були травми, рани, тож вони хочуть здійснити реконструкцію (шрамів, рубців – авт.) в якомусь закладі. Адже Вінниця для них поки є незнайомим містом, відповідно, структура медзакладів також, – розповідає терапевт Юрій Печенюк.

 

 

 

Також у центрі “ЯМаріуполь” є базові медичні препарати, які, за потреби, безкоштовно видають пацієнтам, а встановити стан пацієнтів допомагають глюкометр та кардіограф. Загалом тут вже встигли отримати медичну допомогу та проконсультуватись 122 людини.

Психологічна допомога

У центрі “ЯМаріуполь” є власний психолог, який займається консультуванням переселенців з однойменного міста. Лише за близько тиждень роботи центру психологічну допомогу отримали 54 людини.

Психотерапевтка Тетяна Конарська зазначає, що це не психотерапія (яка потребує тривалих, регулярних відвідин), а радше кризове втручання (“швидка”, “компактна” психологічна допомога).

 

 

 

– Ми допомагаємо людям адаптуватися і робити хоча б маленькі кроки в майбутнє, а не залишатися в минулому. Для людей важливо почути, що їхня реакція є нормальною, якою б вона не була. Хтось плаче, а хтось взагалі не плаче, хтось не може вивести себе на вулицю…

…Важливо знаходити ресурси та підтримку, аби повертатись до того стану, який був до повномасштабного вторгнення та будувати нове життя, – розповідає Тетяна Конарська, до речі, єдина вінничанка, яка працює в центрі. Решта співробітників – маріупольці.

“Частинка Маріуполя”

Наостанок запитуємо керівника центру, чому все ж маріупольцям варто прийти до хабу, а не шукати альтернативу.

– Чому маріупольцям варто звертатись до центру? Сюди люди приходять побачити своїх друзів та знайомих, тут можна поспілкуватись з маріупольцями, отримати допомогу. Це ніби маленьке містечко у Вінниці, частинка Маріуполя, – розповідає наостанок Олександр Халявінський.

 

Фото Зорини Гаджук