“Богун не достатньо вшанований”: вінничани хочуть встановити пам’ятник козацькому полководцю перед “Росією”

19:51
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Громадські активісти Вінниччини планують створити у Вінниці перший монумент Івану Богуну. Наразі обрали лише місце для пам’ятника, на черзі – домовленності з міською та обласною владою, а також пошук фінансування. 

Близько 20 громадських організацій з усієї Вінниччини сьогодні, 20 липня, зібралися разом, аби вирішити бути чи не бути пам’ятнику козацькому полководцю та державному діячеві XVII століття Івану Богуну у Вінниці.

У Вінниці хочуть встановити перший пам’ятник захиснику міста Івану Богуну

Перш ніж перейти до суті справи, професори Олексій Струкевич і краєзнавці Олександр Коваль та Олександр Роговий провели екскурс в історію особистості та діяльності Івана Богуна, розповівши пристунім про роль полководця в становленні української державності. Доктор історичних наук Олексій Струкевич у своїй доповіді називав Івана Богуна символом української соборності та порятунку козацтва, а тому несправедливо, що питання про встановлення пам’ятника йому у Вінниці підіймається лише тепер.

  • Ми, вінничани, напевне дуже завинили перед особою Івана Богуна, що тему вшанування його пам’яті розглядаємо на 26-му році Незалежності. А він же був одним з тих, хто за неї боровся проти усіх і ніколи не ставав навіть на тимчасові компроміси з ворогами України, – підкреслив професор Струкевич.

У свою чергу Олександр Коваль звернув увагу присутніх на старі назви сучасних топонімів.

  • Нещодавно ми віднайшли документ, де вказано, що в кінці Старого міста продавали хату і є карта 1915 року, де чорним по білому було написано “Богунів байрак”. До того ж є інформація, що там знаходилась “Богунова левада”. А острів Кемпа – це козацька купа, тому цей острів має називатися Козацький, яким він завжди був, а Гавришівка була козацьким станом Гавришин степ. Практично кожне село було козацьким.

Часом доповіді істориків перетворювались на полегшенну версію чи то наукової історичної конференції, чи то іспиту, коли присутні ставили один одному питання стосовно місця народження Івана Богуна, оборонних фортець та його бойового шляху.

Наразі у Вінниці встановлено пам’ятний знак про оборону Вінниці, очолювану Іваном Богуном, який вважають недостатньо величним для вшанування його подвигу. А тому учасники “круглого столу” виступили за створення повноцінного “кінного” пам’ятника полководцю.

  • Цей круглий стіл є фактично початком громадянської кампанії щодо створення пам’ятника Богуну у Вінниці, – розповів депутат облради Володимир Барцьось. – В місті Вінниця є площа Івана Богуна, але ми, на жаль, не бачимо, щоб це було відображено в тих самих вказівних знаках. Хоча рішення про найменування площі приймали у 2008 році.
  • Цим рішенням також передбачалося доручити управлінню місцебудування та архітектури  організувати підготовку документації для встановлення на цій площі монументу Івану Богуну, був цілий проект реконструкції площі, але очевидним є те, що це рішення на фінальному етапі не було виконано. Потім був інший етап, коли намагалися через обласну раду та адміністрацію це рішення втілити, була “комплексна програма підтримки і популяризації архітектурної діяльності у Вінницькій області на 2011-2015 роки”, де це також передбачалося, але розультату знову не було.

Тепер учасники “круглого столу” знову підготували звернення до очільників міста та області з проханням підтримати громадську ініціативу мешканців Вінниці та області щодо створення та встановлення пам’ятника Івану Богуну місцевого значення на однойменній площі перед колишнім кінотеатром “Росія”.

Щоправда, ще не має конкретних напрацювань щодо того, як саме має виглядати монумент чи скільки коштів буде необхідно на його виготовлення. Для того, аби розробити проект, передусім потрібно, щоб винонавчі органи влади підготували усі необхідні документи.

Зокрема, згідно із законодавством, адміністрація повинна оголосити конкурс і усі скульптори та архітектори, які бажатимуть взяти участь на визначених умовах, зможуть до нього долучитися. Вигляд можливого майбутнього пам’ятника стане відомим лише тоді, коли буде визначено переможця конкурсу проектів. Проте, учасники “круглого столу” вже розглядають можливість створення такого пам’ятника на умовах співфінансування з міського та обласного бюджетів.