У Вінниці біля підніжжя “Замкової гори” планують збудувати торгівельно-сервісний комплекс. У Департаменті архітектурно-будівельного контролю зазначили, що забудовник має на це усі дозвільні документи, тож саме будівництво є законним. Однак зараз його призупинили.
Про це у коментарі Vежі розповів директор Департаменту Олександр Чернега. Він зазначив, що в рамках перевірки щодо законності будівництва, було встановлено, що забудовник виконує будівельні роботи на підставі всіх дозвільних документів, які він у свій час отримав, і на підставі проектної документації.
Водночас зі слів Олександра Чернеги, все, що стосується землі, політики, пам’ятки охорони культурної спадщини, не є юрисдикцією Департаменту архітектурно-будівельного контролю. Відтак, вони надіслали лист до сектору охорони культурної спадщини Управління культури і туризму Вінницької ОДА, які й займаються контролем і наглядом за пам’ятками культурної спадщини.
Тим часом забудовник призупинив усі роботи.
Історія питання
Нагадаємо, що 20 серпня у мережі з’явилося фото, на якому екскаватор “розкопує” верхню частину Замкової гори. Світлину опублікував Микола Понятовський, чим викликав досить жваве обговорення у користувачів, зокрема, й щодо можливої руйнації археологічної пам’ятки.
Станом на 16:15 наступного дня роботи біля та на Замковій горі не велись, однак було добре помітно, чого вони торкнулись: частина гори опинилась внизу після роботи екскаватора, а “гола” земля вказувала на інші місця “розкопок”. Також на місці проведення робіт не було жодних інформаційних щитів про те, які роботи там ведуться.
Після розголосу у ЗМІ, на сайті міських петицій навіть з’явилося звернення до Вінницької міськради з проханням розірвати договір оренди з фірмою “Укрпромтех” і зберегти історичну пам’ятку для міста. Ця петиція уже набрала достатню кількість голосів, тож у міській раді повинні на неї відповісти.
Забігаючи наперед зазначимо, що питання щодо розірвання чи нерозірвання договору на оренду цієї ділянки має вирішувати Департамент земельних ресурсів та депутати Вінницької міської ради. Однак, зі слів Олександра Чернеги, наразі для цього немає юридичних підстав.
Позиція забудовника
Сам забудовник – Вадим Брояка, керівник ПП “Укрпромтех” – стверджує, що орендована ним земельна ділянка лише прибиралася від сміття, і що культурний шар ґрунту, який потрібно досліджувати, не пошкодив. В одному з коментарів місцевим журналістам він зазначив, що “з території вивозили сміття, яке збирали з нижньої частини території (близько 50 кубічних метрів), а те, що згори збирали, взагалі нікуди не вивозилося”, і цей ґрунт перебуває на території.
Однак археолог Дмитро Ленчук іншої думки, адже знаходив артефакти просто прогулюючись місцями, де орудував екскаватор.
– Було пошкоджено культурний шар 17 століття. А саме поховання. Я нарахував 7 поховань, які були пошкоджені. […] Ми просто йдемо і можемо знайти фрагмент кераміки. Це гончарка, десь кінець 17 століття. На кожному кроці можемо щось знайти, – зазначив Дмитро Ленчук у коментарі журналістам “ТСН”
Що будують біля “Замкової гори” та чи законно це?
Директор Департаменту архітектурно-будівельного контролю розповів, що згідно з документами, біля “Замкової гори” мають збудувати торгівельно -сервісний комплекс, у якому будуть торгівельні приміщення, сервісні приміщення по обслуговуванню автомобілів (СТО) та офісні приміщення.
– Це, по суті, будівля, де функціонально мають продавати транспортні засоби, їх ремонтувати, і частина будівлі – це адміністративні та офісні приміщення, – пояснив Олександр Чернега.
Але наразі, з його слів, там триває не будівництво, а підготовчі роботи. І згідно з проектом, в рамках цих робіт там передбачалося влаштування споруди інженерного захисту (підпорної стіни), щоб ґрунтові породи не сходили і щоб, відповідно, не руйнувалася сама пам’ятка.
– Наші повноваження стосуються виключно будівництва. Тобто, ми маємо перевірити на якість і на достовірність документи, які є на початок виконання будівельних робіт: дозволи, містобудівні умови і обмеження, архітектурно-планувальне завдання, які на той час видавалися (тому що на той час, коли забудовник отримував дозвільні документи, було зовсім інше законодавство). І ми перевіряємо проєктно-кошторисну документацію на відповідність державним будівельним нормам, стандартам і правилам. Що стосується документів на будівельні роботи, ще раз підкреслюю, вони в нього всі є, і вони в нормах закону, – розповів Олександр Чернега, директор Департаменту архітектурно-будівельного контролю.
– Декларація про початок виконання будівельних робіт, якщо не помиляюся, зареєстрована у 2012 році Державною архітектурно-будівельною інспекцією на будівництво торгівельно-сервісного комплексу. Безумовно якщо є дозвіл, є архітектурно-планувальне завдання (тобто архітектура і архітектори погоджували архітектурне рішення, безумовно є погодження з органами охорони архітектурної спадщини).
– Щодо пам’ятки археології “Замкова гора”, її якихось ушкоджень, або все, що пов’язано з нею, цим має займатися Управління охорони культурної спадщини. В них законом передбачена відповідальність за порушення в цій сфері, і є, якщо не помиляюся, згідно з Адмінкодексом, відповідні штрафні санкції, адміністративні стягнення за порушення тих чи інших норм.
– Тобто юридично на цей час підстави для виконання будівельних робіт у забудовника є. Наразі будівництво і всі роботи призупинені, поки відповідні фахівці з охорони архітектурної спадщини, можливо це буде ще Інститут археології України, [не нададуть свої висновки], тому що Замкова гора це дійсно важлива для Вінниці пам’ятка археології, – зазначив Олександр Чернега.
В сюжеті “Суспільне. Вінниця” також повідомили, що забудовник призупинив роботи і навіть запросив столичну археологиню Ларису Виногродську, яка протягом семи років проводила розкопки на замковій горі. З її слів, жодних робіт без нагляду археологів та відповідних дозволів орендар проводити не може.
– Я повинна отримати відкритого листа для нагляду за будівельними роботами. Плюс вони мають отримати дозвіл Міністерства культури і органів місцевої влади, пояснила – Лариса Виногродська.
Також вона додала, що поки складно говорити про культурний шар саме у тому місці, де зняли ґрунт та сміття, адже раніше розкопок там не проводили через хащі та сміття. Каже, що тепер у цьому місці потрібно зробити розріз і дослідити його. Також Лариса Виногродська запевнила, що забудовник, Вадим Брояка, пообіцяв погодити все з археологами та всіляко допомагати їм під час розкопок.
Наразі ж роботи біля підніжжя “Замкової гори” орендар припинив. Каже: відновить їх, коли отримає всі дозвільні документи.
В чому цінність “Замкової гори”?
Як пояснював раніше директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен, на Замковій горі археологи виявили низку культурних шарів:
– Серед них – трипільське поселення IV-III тис. до н.е., городище VIII-VII ст. до н.е., слов’янське поселення XIII ст. Сам термін “Замкова гора” пов’язаний з будівництвом тут дерев’яно-земляного укріплення у 1512 р. за старостування князя Костянтина Івановича Острозького.
Водночас завідувач сектором охорони культурної спадщини Управління культури і туризму Вінницької ОДА Михайло Потупчик зазначив, що частина Замкової гори є археологічною пам’яткою місцевого значення, однак про факт будівництва він дізнався від журналістів, тож прокоментувати тоді, чи пошкоджують будівельні роботи пам’ятку, він не зміг.
Зазначимо, що ми плануємо надіслати запит в Управління культури і туризму Вінницької ОДА щодо перевірки законності будівельних робіт на території археологічної пам’ятки “Замкова гора”, а також правових наслідків для забудовника, якщо він працював на території “Замкової гори” і порушив культурний шар археологічної пам’ятки.
Можливі ризики від продовження робіт
Як розповів раніше Олександр Федоришен, у 2018 році Центр історії Вінниці спільно з ГО «Креативний простір» та Вінницьким історичним товариством взяли участь у розробці просторової концепції використання Замкової гори для розміщення там однойменного історико-туристичного комплексу. Зазначена концепція розроблялася з умовою максимального збереження культурного шару, рельєфу та залишків православного кладовища ХVIIІ століття.
З фотографій, доступних у мережі, можна припустити, що роботи, які відбуваються наразі на Замковій горі, ставлять під загрозу втілення зазначеної концепції – зазначає Федоришен.
Крім цього, на думку автора, потенційної незворотної шкоди може зазнати й археологічна пам’ятка місцевого значення.
Що було на замковій горі
Як йдеться в публікації Vежі про Старе місто, на початку 16-го століття дерев’яна фортеця на Замковій горі стає головною будівлею міста. Ось як описував Вінницький замок дослідник Микола Білінський:
“Замок займає площу в 24 сажні завдовжки і в 20 з чвертю сажнів завширшки, себто коло 500 кв. саженів. Стіни в замку були подвійні: одна з дубового дерева взруб, друга, на віддаленні від неї на локіть (себто на 3/4 аршина), з лозового плоту, обмащена глиною, між ними було насипано землі з піском. Таку конструкцію стін вважали найбезпечнішою, бо, як каже опис, коли стріляли з гармат, то ядро не могло пробити стіни.
Поверх цих стін було збудовано ще такі самі стіни, покриті дубовим помостом, який в описі називається бланкуванням. В найголовніших місцях на верхніх стінах були вежі і одна башта над воротьми. У вежах і башті пророблено було стрільці-отвори, через які стреляли в нападників на замок. До внутрішніх стін були прироблені прибудування для захисту майна й самого населення, коли нападали татари: кожне село мало свою окрему городню. Крім того, було 20 льохів для міщан і землян, як зауважено в описі, «на заховние». Не відомо, чи в льохах ховали тільки продукти, чи можна було тут ховатися й людям.”
Макет вінницького замку з краєзнавчого музею
Описи вінницького замку 1545 і 1552 років свідчать про те, що вінничани ставились до своєї фортеці досить недбало. Засобів для оборони не вистачало та й сам замок не був вершиною фортифікаційного мистецтва. В 1580 році татарське військо спалило укріплення і після того вже ніхто не намагався його відновити. Саме тому в сучасній Вінниці немає жодних його залишків. Та й навіть Замкова гора дійшла до нас видозміненою, адже її частина зникла на початку ХХ століття, коли там почали видобувати каміння. В наш час гора огороджена парканом і заросла чагарниками. Територія під нею теж загороджена і розчищена, ймовірно, під будівництво.
Фото – з архіву Vежі
Дякуємо!
Тепер редактори знають.