Більшовицький агент і канцелярія Петлюри: у Вінниці влаштували історичний перфоманс. ФОТО

19:36
Автор: Микола Геркалюк
Become a Patron!

В ніч з суботи на неділю після святкування Дня Європи у Вінниці влаштували музейний перфоманс, присвячений періоду, коли місто було столицею УНР. Учасники грали роль урядовців, які щойно приїхали з окупованого Києва. В стінах канцелярії Петлюри на них чекало знайомство з новою столицею та пошуки більшовицького агента.

Перфоманс під назвою “Столична ніч” був частиною проекту Центру історії Вінниці “Ніч музеїв”, запланованого спеціально до Дня Європи. “Столична ніч” передбачала екскурсію садибою Боруха Львовича, розташованою на вулиці Симона Петлюри, 15.

Цей будинок також відомий тим, що протягом короткого періоду часу в 1920 році був канцелярією Головного Отамана. Однією з особливостей події було те, що все відбувалось вночі. Організатори обіцяли багато сюрпризів і, в підсумку, свою обіцянку виконали.    

При вході на територію садиби учасників перфомансу зустрічав козак Армії УНР. За легендою, учасники виконували роль урядовців Української Народної Республіки, які щойно приїхали з окупованого Києва. Їх перевіряли за списками та видавали перепустки до канцелярії Петлюри.

– На подвір’ї садиби стояв панцирник “Петлюра” біля якого порались військовики. Гроза, потужні удари грому та звуки двигуна панцирника створювали неповторну атмосферу, – розповідає співробітниця Центру історії Вінниці Олеся Коваль.

В садибі “урядовці” бачили телефоніста, який приймав та передавав повідомлення. Справа в тому, що Міністерство пошт і телеграфів свого часу розташовувалось в будівлі навпроти садиби Львовича, відомій як “шоколадний будинок”. Враховуючи, що наразі вона далеко не в ідеальному стані, організатори вирішили обіграти цей факт і повідомляли урядовцям, що більшовики обстріляли “шоколадний будинок”, тому телефоніст працює в стінах канцелярії.

Замість Симона Петлюри, який, за легендою, не встиг доїхати до Вінниці, “урядовців” зустрічав хорунжий Микола Чеботарів. Разом з канцеляристкою вони готували повідомлення для преси. Коли Чеботаріва покликали до телефону, канцеляристка розповідала учасникам перфомансу про історію садиби Львовича та влаштувала їм екскурсію.

Повернувшись, хорунжий Чеботарів повідомив, що отримав важливе повідомлення: серед “урядовців” заховався більшовицький агент. Цієї миті “червоний”, розуміючи, що його викрито, бере в заручниці канцеляристку. Лунають постріли, але кулі ні в кого не влучають. Військовики УНР затримують шпигуна, а канцеляристка залишається цілою та неушкодженою.

Після перфомансу учасники мали змогу поспілкуватись з істориками та поставити запитання, які в них виникли. Окрім цього для них грав Тарас Компаніченко з гурту “Хорея Козацька”. На бандурі, виготовленій в 30-х роках, він виконував пісні періоду Визвольних змагань.

Загалом перфоманс “Столична ніч” відвідало 90 чоловік, поділені на шість окремих груп. За словами організаторів, всі місця було зарезервовано протягом декількох днів. Враховуючи такий попит, вони не виключають, що такі перфоманси відбуватимуться і в майбутньому.  

Фото Ольги Мірошниченко

Читайте також: Садиба Львовича, канцелярія Петлюри та обласний радіовузол: сто років історії вінницької будівлі

Читайте також: Вінницький «Шоколадний будинок»,  який ми бачимо, але не помічаємо

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.