Без води у середмісті: пенсіонерка у Вінниці три роки живе без водопостачання

15:59
Автор: Олеся Яненко
Become a Patron!

Оновлено: 28 Січня 2022, в 12:59

Вже понад три роки 81-річна вінничанка Валентина Зойтро живе без води у кранах. Сусіди знизу, які вже двадцять років не живуть в орендованій у міста квартирі, однієї весни вирішили відрізати трубу водопостачання, чим позбавили пані Валентину однієї з основних комунальних послуг. 

Підлога заставлена бутлями та почергова система використання води, коли спершу вмиваєшся, а потім цією водою миєш посуд – в таких побутових умовах живе Валентина Зайтро у своїй квартирі на Єрусалимці. Саме її ґанок та сходи розглядають туристів, які шукають відголоски старої Вінниці в середмісті.

 

Пані Валентина розповідає, що проблеми з водою у неї були завжди, особливо взимку, адже будинок доволі старий та потребує капітального ремонту. Але в березні 2018 року постачання води зупинилося повністю. Пані Валентина каже, це сталося після того, як сусіди обрізали трубу у своїй квартирі, бо та їх нібито затоплювала.

Після цього водоканал опломбував її трубу, відтак жінка з того часу за воду не платить.

Жінка каже, що ще до карантину міська рада, у власності якої є квартира, де перерізали трубу, планували подати до суду, аби розв’язати питання з водою. Але після початку епідемії ситуація затихла.

Увесь цей час жінка користується водою з бутлів, які їй приносить сусідка напроти. Каже, що спочатку водою вмивається, а потім миє нею посуд. Для деяких побутових потреб користується також дощовою водою.

– Я просто без води. Якщо ніхто не хоче робити ремонт, то дайте мені хоч доступ до труби, щоб я це сама зробила, – каже Валентина. – Я просто вже не маю сил ходити розбиратися. Зараз епідемія, я не хочу лишній раз виходити з дому.

Увесь будинок розділений на кілька квартир, лише дві квартири є жилими. Квартира пані Валентини єдина тут в приватній власності. Інші належать ЖЕКу чи міськраді. Як розповіла пані Валентина, квартира, в якій обрізали трубопровід, є муніципальною власністю, але вже багато років перебуває в оренді в інших людей. Близько двадцяти років там ніхто не живе.

Це підтвердили у відповіді на наш запит у Вінницькій міській раді: “За повідомленням Департаменту комунального майна зазначена у запиті квартира належить до комунальної власності Вінницької міської територіальної громади та перебуває на балансовому обліку департаменту житлового господарства міської ради.

Крім того, квартира знаходиться в користуванні фізичних осіб, які зареєстровані там в установленому законом порядку”.

 

 

Як відповів Vежі заступник директора Департаменту житлового господарства Сергій Гречанюк, мешканці квартири знизу справді самовільно вирізали частину трубопроводу, чим позбавили водопостачання мешканку зверху. За словами пана Сергія, квартиру, де обрізали трубу, винаймають, тобто ці люди є квартировинаймачами, а не власниками. “У нього (квартировинаймача) є документи на квартиру, просто вона у нього не у власності, а в користуванні. Він несе повну відповідальність за це”. Каже, що квартира не обслуговується ніякими організаціями, бо будинок належить квартальному комітетові.

За словами заступника директора – самовільно відрізувати трубопровід в будь-якому випадку незаконно: «немає такої причини, щоб самовільно відрізати трубу. Це ж не ЖЕК перекрив, не ми, не сторонні, це люди просто взяли та самі відрізали».

Пан Сергій каже, що мешканці квартири, де обрізали трубу, категорично відмовляються контактувати з будь-ким з цього приводу, відтак департамент не має доступу на проведення робіт у квартирі знизу. Без фізичного доступу до квартири вони не можуть оглянути труби, аби зрозуміти, чи можна просто замінити її частину, чи усю мережу.

– Якби був доступ, то на рівні керівництва можна було б якось розв’язувати це питання. Але за ці роки, навіть якщо відновити ту ділянку, якої немає, треба розуміти, в якому стані та труба, яка три роки була без води.

Також може там були ще до того якісь проблеми з нею.

За словами Сергія Гречанюка, Департамент намагається зв’язатися з прописаними мешканцями, але поки що їм це не вдається. Каже, що якщо сусіди не підуть на контакт, жінка має звернутися до суду, адже інших рішень Департамент запропонувати не може.

Що каже “Вінницяоблводоканал”?

У комунальному підприємстві кажуть, труби в будинку не їхні, а самих власників будинку. Тут теж радять звернутися жінці до суду.

– Водоканал тільки надає послуги, всім іншим займають самі мешканці цього будинку, – розповів Veжі завідувач сектору по роботі з населенням приватною забудовою Володимир Колонюк. – Труба не обслуговується водоканалом. Водоканал тільки проводить воду по вулиці, це наша мережа. Далі люди роблять водопровідний колодязь і підключаються до труби. Все, що йде з дороги до будинку – то є власністю мешканців, зокрема їхні труби.

Якщо немає води – ми фіксуємо це, і нарахування не проводяться. А далі вони вирішують вже між собою, хто там буде платити за ремонт.

Що каже Держпродспоживслужба?

Як розповів Veжі працівник Держпродспоживслужби Вінниччини Юрій Костянтинович, який консультує людей з приводу захисту прав споживачів, саме водоканал має діяти з приводу цього порушення – звернутися в поліцію та суд, перед цим задокументувавши факт не можливості огляду пошкодженої труби. Пан Юрій наголошує, що таке діяння власників квартири з перерізаною трубою – злочин, і не мешканці мають цим займатися та йти в суд.

– Усі споживачі отримують послуги згідно з договорами, від постачальників. Ці послуги вони мають отримувати цілодобово. Якщо вода не поставляється, отримувач послуги має викликати працівників постачальників, наприклад водоканалу, та скласти Акт претензії та зафіксувати цей факт.

Компанія має скласти документ, де зазначить «ми не можемо потрапити», потім подати в суд і міліцію. Або написати відповідь – ми не спроможні нічого зробити.

Не людина повинна йти в поліцію, а це зобов’язання постачальників.

Пані Валентина каже, що міська рада й раніше пропонувала їй звертатися до суду. Каже, що не буде цього робити та наполягає, що цим має займатися міська рада. “Я не розумію, чому міська рада не може виселити їх? Це ж муніципальна квартира. Люди там вже багато років не живуть, мають інше помешкання, до мене приходять їхні платіжки з великими боргами, квартира розвалюється. Ладно вода, але якщо там газова труба лопне?”.

Ми також зателефонували пані Марині, яка за словами пенсіонерки є дружиною чоловіка, який прописаний у квартирі, де обрізали трубу. Але почувши наше представлення, як журналістів, жінка відповіла «що не знає ніяких журналістів» та кинула слухавку.

Фото авторки

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.