Багаторазова чемпіонка та рекордсменка: історики розповіли про вінницьку плавчиню Марію Гавриш

14:13
Автор: В'ячеслав Луцков

До 90-річчя з Дня народження багаторазової чемпіонки та рекордсменки України та СРСР з плавання, вінничанки Марії Гавриш – у Центрі історії Вінниці розповіли про її здобутки. 

Як повідомляється на фейсбук-сторінці Центру, Гавриш стала першою спортсменкою Вінниччини, яка взяла участь в Олімпійських іграх.

– Марія Гавриш народилася 1 червня 1931 р. у Вінниці (за іншими даними – в м. Бобринець, Кіровоградської обл.). Родина Гавриш проживала у с. П’ятничани, яке у 1938 р. було приєднане до Вінниці. Плаванням почала займатись ще зі шкільних років, встановивши свій перший рекорд області з плавання брасом у 1946 р. З того часу вінницька спортивна станція «Динамо» на Південному Бузі стала для неї другим домом, – йдеться в публікації.

Загалом Марія Гавриш була 11 разів чемпіонкою та 19 разів рекордсменкою України та СРСР. Вказується, що жінка увійшла в історію спорту як перша спортсменка з Вінниччини, яка взяла участь в Олімпійських іграх 1952 р., які проходили у Хельсінкі (Фінляндія).

 

Зазначено, що вона першою з радянських спортсменів-плавців здобула право стартувати у фінальному запливі на 200 м брасом, здобувши заліковий бал для своєї команди. Як наслідок, завдяки принесеному балу радянська команда поділила першість з командою США.

У наш час в пам’ять про відому плавчиню у Вінниці регулярно влаштовують змагання з плавання за підтримки НОК України та міського спорткомітету, які названі на честь чемпіонки-вінничанки. Зазначається, що також у 2015 році її іменем найменовано одну з вулиць Вінниці на П’ятничанах.

Фото – Центр історії Вінниці