Оновлено: 25 Травня 2018, в 12:38
Міжнародний фестиваль «Острів Європа» розпочнеться у Вінниці з червня, а організатори почали активно знайомити українців із одним з головних «патронів» фестивалю – Ігорем Костецьким.
За місяць до початку фестивалю, а саме 15 травня о 18.30 у Києві в Музеї Книги і друкарства України, розпочнеться виставка, присвячена постаті відомого письменника, перекладача, літературна критика, режисера та видавця Ігоря Костецького «На горі». Триватиме вона до 7 червня, а вже 14 червня – напередодні відкриття фестивалю «Острів Європа», «примандрує» до Вінниці у Музей Коцюбинського. Виставка присвячена 105-річчю з дня народження Ігоря Костецького. Під час відкриття виставки у Вінниці буде присутній найавторитетніший дослідник творчості Костецького з Торонтського університету Марко Роберт Стех.
Сім локацій і день на Кемпі: чим здивує новий вінницький фестиваль «Острів Європа»
Організатори фестивалю «Острів Європа» пропонують поринути у мистецький світ однієї з найзагадковіших постатей української літератури ХХ століття – рятівника Гребінчиного перекладу «Гамлета», творця дражливих «камбрбумів», сюрреаліста й експресіоніста європейського масштабу, людини, котра легко знаходила мову зі Станіславом Єжи Лецом, Казиміром Едшмідом чи Езрою Павндом, і яка досі залишається невідомою для багатьох із нас.
– Саме історія Ігоря Костецького доводить повноцінне існування «мистецького безвізу» для українців, можливостями якого, однак, зуміли скористатися лише одиниці. Сьогодні, в часи нового розквіту перекладацтва і видання світового канону ХХ століття, легко впізнати той запал, з яким не-класик Костецький насичував застоєну і штучно задушену в повоєнні роки українську культуру, – говорять організатори.
Голова ГО «Культурний Кампус» та співкуратор виставки Олександр Вешелені розповідає, що Костецький насправді є таким самим культурним брендом Вінниці (а особливо Старого міста), як і Коцюбинський чи Альтман, проте його ім’я довший час залишалося у забутті через авангардність та численні протиріччя в біографії.
– Це першокласний письменник і перекладач, рівних якому в нашій літературі годі й знайти. Що ж до його драматургії – то вона взагалі унікальна для 1940-х років, адже ще до Семюела Беккета і Ежена Йонеско втілювала риси “театру абсурду”.
Він не просто експериментував у кожному своєму творі з мовою і формою, але й зумів втілити дуже глибокі грані людської особистості, побудованої на експресії й парадоксах. Коли вчитатися в його тексти, бачиш надзвичайно багатий світ людини, уважної до деталей, і здатної вирватися за межі власного замкненого простору в іншу, але дуже відчутну реальність. Фактично, коли читаєш Костецького, відчуваєш себе наче у виразному сні, де мозок фіксує кожне емоційне переживання на рівні вибуху, – ділиться враженнями про Костецького Олександр.
Ідея виставки в організаторів з’явилася в кінці січня в рамках підготовки Фестивалю “Острів Європа”. Її подала контент-менеджерка Катерина Рудик. Команда відразу заручилася підтримкою ініціативи Олега Стукана і В’ячеслава Заремби “Я люблю Старе місто”.
– Можете уявити собі їхнє здивування, коли вони дізналися про масштаб особистості людини, яка усе своє життя вважала Вінницю місцем свого духовного коріння. Неймовірну підтримку отримали від Наукової бібліотеки Києво-Могилянської академії та Інституту літератури імені Т. Шевченка НАНУ, а справжнім мотором проекту стали директорка і працівники київського Музею книги і друкарства України – саме вони вишукували в архівах кількох установ цінні листи, світлини та книжки, і їхні досвідчені художники зараз готують неймовірно цікаві об’єкти для експозиції, – розповідає Олександр Вешелені.
Найбільшою приємністю для команди було долучення в якості консультанта виставки справжнього гуру «Костецькіани» – канадсько-українського дослідника і популяризатора культури Марка Роберта Стеха.
– Він сконтактував нас із сином Ігоря Костецького Андреасом, який був щиро вражений і приємно подивований нашою ініціативою щодо надання в рамках декомунізації одній зі староміських вулиць імені його батька. Він допоміг нам вийти на Архів Бременського університету, де зберігається майже весь особистий архів Ігоря Костецького, матеріали з якого будуть вперше продемонстровані широкій публіці. Процес підготовки виставки став справжньою пригодою, за час якої ми майже фізично відчували біля себе постать Костецького.
На виставці будуть представлені раритетні видання «На горі» у контексті імен та ідей, що пов’язані з ними, унікальні архівні документи, світлини, мистецькі твори, а також образи, що супроводжували Костецького упродовж життя. Музейний проект супроводжуватиметься лекціями і читаннями, покликаними відкрити широкий мистецький кругозір чи не найбільш європейського за духом українця ХХ століття.
За словами Олександра, виставка не просто демонструє нам Костецького, вона запрошує у мандрівку лабіринтами його біографії та творчості.
-Коли думати про нього як про авангардного письменника, то може здатися, що його тексти складні для сприйняття – але коли зазираєш у його внутрішній світ через його листи і спогади, розумієш, якими тонкими сенсами він жив і як водночас умів радіти щоденним миттєвостям, навіть суто побутовим (одяг, подорожі, зустрічі).
Організатори намагалися зробити виставку доступною навіть для тих, хто взагалі нічого не знав раніше про Костецького.
– Бо зачіпок для нас (особливо вінничан) тут насправді багато – ідилічне дитинство, зростання в богемному середовищі рядянських Києва, Ленінграда й Москви (саме там він здружився з легендарним Єфимом Копеляном), важкі випробування під час нацистської окупації, стрімкий творчий злет в еміграції і прагнення підняти українську культуру на один щабель зі світовою. У його історії є драма, детектив, шпигунські інтриги, комедія, фарс, трагедія і навіть скандали. Кому ж сьогодні не кортить про таке дізнатися?, – додає Олександр та запрошує на виставку, яка триватиме у Вінниці до 26 червня.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.