Цьогоріч 188 проєктів громад Вінниччини здобули перемогу у конкурсі проєктів розвитку територіальних громад та отримають фінансування – від кількох десятків до сотень тисяч гривень. Переможців визначала спеціальна програма.
Як повідомляється на сайті Вінницької обласної ради, загалом на конкурс подавали 552 заявки, однак офіційно зареєстрували 467. Цього року на реалізацію проєктів з обласного бюджету виділили 15 мільйонів гривень.
Так, 123 проєкти громад будуть профінансовані повністю, а 65 – частково. Підкреслюється, що на відміну від минулих років, цьогоріч врахували фінансову спроможність учасників, тобто можливість дофінансувати з власного бюджету чи знайти підтримку у спонсорів.
Функцію адміністратора конкурсу вже четвертий рік поспіль виконує обласна Асоціація органів місцевого самоврядування. Всі результати реєструвалися у спеціальній програмі, яка автоматично визначала переможців. Конкурсній раді залишалось лише погодити ці дані та прийняти рішення щодо певних питань та звернень – зазначається на сайті.
Наразі на сайті Вінницької обласної ради опублікували список назв проектів-переможців, назви населених пунктів, в яких їх подавали та суму фінансування з фонду конкурсу.
Абсолютна більшість проектів-переможців зосереджені в межах двох тем: освітлення вулиць та опалення будинків. Трохи рідше можна зустріти проекти, присвячені створенню чи реконструкціям дитячо-спортивних майданчиків або ж модернізації певних закладів – бібліотек, сільських клубів і т.д.
Разом з тим, зі 188 оголошених переможців ми відібрали 15 проектів, назва яких, на нашу думку, відображає нетипові ідеї вдосконалення територіальних громад Вінниччини.
Нетипові проекти конкурсу
В загальному масиві переможців досить нетривіальними стали проекти з вдосконалення туристичної інфраструктури громад:
Наприклад, переможцем став проект “Астротуризм на Іллінецькому кратері”, який профінансують на 66 000 гривень.
Іллінецький кратер — астроблема у Вінницькій області віком близько 400 млн років. Єдина з астроблем України, що частково виходить на поверхню Землі. Кратер лежить на 8 км на захід від міста Іллінці (40 км на південний схід від м. Вінниці) на межі Липовецького та Іллінецького районів між селами Лугова, Слобідка, Іваньки та Жорнище.
1973 року А. А. Вальтер та В. А. Рябенко за ознаками ударного метаморфізму мінералів визначили метеоритне походження кратера. До також висновку незалежно дійшов В. Л. Масайтіс. Проте метеоритне походження кратера тривалий час залишалося дискусійним.
1975 року було відкрито так звані імпактні алмази, що утворилися з графіту порід мішені (алмаз-лонсдейлітові параморфози графіту) — друге у світі (після Попігайського кратера) відкриття алмазів у корінних породах.
На місці кратера зафіксовано магнітну аномалію розміром 8×9 км (із центром поблизу с. Іваньки) та негативну гравітаційну аномалію діаметром близько 4 км.
Вікіпедія
До речі, на цьому місці був знайдений найбільший у світі агат, який утворився в результаті зіткнення з метеоритом. Зараз він знаходиться в Берлінському музеї.
У селі Сокілець запропонували проект “Відновлення та створення туристичних маршрутів з облаштуванням місць відпочинку (кемпінг). Облаштування на створеному маршруті пункту прокату туристичного спорядження для організації та проведення водних подорожей по річці Південний Буг в межах Немирівського району”. Він отримає 57000 гривень
У селі Берізки-Чечельницькі одразу два туристичних проекти стали переможцями. Перший -“Територія чистих джерел” (облаштування культурної спадщини пам’ятки природи місцевого значення, відкриття туристичного маршруту)”, який отримає фінансування на 100 000 гривень.
Другий – “Веломаршруту – бути!”. Проведення заходів, спрямованих на завершення проекту по створенню туристичного веломаршруту, облаштування сільських велодоріжок, велостоянок, створення умов для відпочинку, розвитку велотуризму, занять велосипедним спортом, комфортного пересування по території села. Покращення якості життя людей в селі Берізки-Чечельницькі Чечельницького району”, який також профінансують на 100 000 гривень.
З смт Дашів переміг проект “Благоустрій паркової (прибережної) зони “Острова кохання”, як продовження розвитку туризму на території Дашівської ОТГ”. Його профінансують на понад 165 186 гривень.
Досить нетиповим виглядає також проект “Сільський будинок культури, як культурно-мистецький осередок по впровадженню та збереженню Жванського традиційного ткацтва“, який створили у селі Жван Мурованокуриловецького району. Він отримає з бюджету 70 000 гривень.
Також зустрічались оригінальні проекти з облаштування зон відпочинку. Так, у Гайсині запропонували проект “Приємний відпочинок – здоров’я та успіх (встановлення креативної зони відпочинку “Сад природніх та рукотворних каменів” у парку культури та відпочинку ім. Б.Хмельницького у м.Гайсин)”. Він отримає 90 000 гривень.
Попри масовість проектів-переможців, спрямованих на вуличне освітлення, також зустрічались оригінальні проекти, очевидно, пов’язані з альтернативною електроенергетикою.
Так, у м.Липовець запропонували проект «Використання альтернативних джерел енергії для освітлення вулиць міста», який профінансують на 78 000 гривень.
У селі Глибочок Тростянецького району подали проект “Енергія сонця – шлях у майбутнє Глибочанської школи”, який профінансують на 50 000 гривень.
А у селі Росоша запропонували “Монтаж сонячної електростанції потужністю 20 кВт в с. Росоша Липовецького району Вінницької області”. Проект отримає з бюджету 62 604 гривні 89 копійок.
Частина проектів-переможців була пов’язана із заняттями дітей:
Так, у Тростянці подали проект “Скелелазіння – сучасний вид фізичної активності для вихованців Тростянецького будинку дитячої творчості смт Тростянець”. Його профінансують на 30000 гривень.
Зі Жмеринки переміг проект “Ресурсна кімната – крок до успішного життя в соціумі дітей з особливими освітніми потребами”. Він отримає 116 950 гривень.
Схожий за сутністю проект (“Створення інклюзивного простору, ресурсної кімнати для дітей з особливими потребами, дітей дошкільного та молодшого шкільного віку “Живи-розвивайся-грай”) запропонували лише в Сутисках (його профінансують на понад 204 049 гривень).
Здається, єдиним у своєму роді став проект-переможець “Створення пожежно-рятувального підрозділу”, поданий у селі Метанівка Теплицького району. Він отримає 40 000 гривень.
Нарешті, лише в одному проекті-переможці запропонували облаштування пам’ятника. Так, у селі Козлівка Шаргородського району запропонували “Встановлення огорожі на місцевому кладовищі та облаштування меморіалу Жертвам Голодомору”. Його профінансують на 36 000 гривень.
Підкреслимо, що (не)типовість визначалась автором виключно виходячи з назви, за відсутності деталей проектів. В частині опублікованих проектів-переможців їхня сутність залишилась не до кінця зрозумілою, виходячи з назви. Наприклад, “Немає недосяжних вершин” села Якушинці тощо.
Ілюстративні фото – з архіву, Eco Technology, vv-hotel.com, go-go.ua
Дякуємо!
Тепер редактори знають.