Асоціація міст України закликала здійснювати компенсації підприємцям з державного, а не місцевих бюджетів

13:08
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Правління Асоціації міст України закликало керівників держави забезпечити належну підтримку підприємців та найманих осіб, які зазнали збитків у зв’язку із COVID-19 коштом державного, а не місцевих бюджетів. 

Зокрема зазначено, що Уряд вийшов з ініціативою додатково здійснювати підприємцям доплати за рахунок місцевих бюджетів на різницю між середньою заробітною платою по області та 8000 гривень. Підкреслюється, що це потребуватиме понад 2 млрд гривень додаткових видатків з бюджетів територіальних громад.

Про це повідомляється у зверненні Правління АМУ до Президента, Кабінету Міністрів та Верховної Ради України від 24 березня, опублікованому на сайті Асоціації міст України.

Так, у зверненні вказується, що попри те, що подолання наслідків коронавірусу “є питанням державної ваги, і аж ніяк не місцевого значення”, місцеве самоврядування не стоїть осторонь.

Зазначається, наприклад, що заклади охорони здоров’я у перші місяці (з березня по червень 2020 року) боротьби з COVID-19 перебували практично без фінансової підтримки з Державного бюджету.

А станом на кінець травня 2020 року, обсяг видатків з місцевих бюджетів на подолання наслідків епідемії перевищував видатки з державного бюджету майже втричі. “Лише у вересні 2020 року придбання товарів та послуг для боротьби з COVID-19 здійснювалося з місцевих та державного бюджету порівну”, – йдеться в повідомленні.

У зверненні також вказують на збиткове перевезення пасажирів комунальним транспортом під час пандемії, значні витрати на охорону здоров’я та доплати медикам, які компенсуються з місцевих бюджетів.

Разом з тим, вказується, що “водночас державне підприємство НАК «Нафтогаз України» арештовує рахунки комунальних підприємств теплопостачання, вилучаючи в них останні кошти, та ставить під загрозу надання послуг з теплопостачання населенню”.

– Загальний обсяг підтримки суб’єктів господарювання за рахунок місцевих бюджетів лише у зв’язку із запровадженням податкових пільг з місцевих податків та зборів склав у 2020 році близько 5 млрд гривень, а у 2021 році вже реалізовані заходи звільнили платників єдиного податку від сплати єдиного податку на суму майже 300 млн гривень.

Внаслідок цих дій місцеві бюджети несуть надзвичайно великі збитки, які не можуть не відображатися на інших важливих сферах життєдіяльності громад.

У цій ситуації Уряд вийшов з ініціативою додатково здійснювати підприємцям доплати за рахунок місцевих бюджетів на різницю між середньою заробітною платою по області та 8000 гривень. Це потребуватиме більше 2 млрд гривень додаткових видатків з бюджетів територіальних громад. Така ініціатива не може бути підтримана органами місцевого самоврядування з наступних підстав:

вирішення питання державного значення – боротьба з наслідками поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, політично перекладається на плечі місцевого самоврядування, яке має вирішувати питання місцевого значення;

європейський та світовий досвід показує, що допомога бізнесу під час коронакризи здійснюється з державного бюджету, адже це питання національної безпеки;

кожна територіальна громада має різну фінансову спроможність. Більш ніж 70% бюджетів територіальних громад є дотаційними, а це, в першу чергу, територіальні громади з чисельністю до 20 тис. осіб. Тобто не всі бюджети територіальних громад здатні забезпечити такі доплати;

запропонований механізм порушить соціальну справедливість, адже підприємці, в першу чергу на сільських територіях та в малих містах, не отримають такі доплати через фінансову неспроможність місцевих бюджетів;

бюджети територіальних громад на 2021 рік вже сформовані, і виділення таких доплат призведе до скорочення видатків на освіту, охорону здоров’я, соціальні послуги, компенсації пільг громадянам з перевезень та зв’язку замість держави.

Відтак, Правління АМУ просить “забезпечити належну підтримку підприємців та найманих осіб, які понесли збитки у зв’язку із поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з державного бюджету”.

Ілюстративне фото – УНІАН