Антибіотики: як працюють і коли потрібно приймати

15:27
Автор: admin
Become a Patron!
РЕКЛАМА
Для лікування інфекцій, спричинених бактеріями, використовується певний клас лікарських засобів, відомих як антибіотики. Вони допомагають боротися з патогенними мікроорганізмами, запобігаючи їхньому поширенню та усуваючи збудника захворювання.
Існують різні види:
  • пеніциліни;
  • цефалоспорини:
  • макроліди;
  • фторхінолони;
  • тетрацикліни;
  • аміноглікозиди.
Вони класифікуються за хімічною структурою, механізмом дії та спектром активності. Поряд із монопрепаратами, які містять одну діючу антибактеріальну речовину, випускаються комбіновані засоби, наприклад, Амоксиклав. Він містить амоксицилін (антибіотик групи пеніцилінів) і клавуланову кислоту (інгібітор бактеріальних ферментів), завдяки чому підвищується бактерицидний ефект ліків. Препарат застосовується для лікування інфекцій дихальних і сечових шляхів, шкіри, вуха. Доступний у формі таблеток або суспензії для перорального прийому.

Як антибіотик убиває бактерії

Механізм дії може відрізнятися залежно від класу і типу антибактеріальної речовини:
Пеніциліни та цефалоспорини – блокують утворення нових зв’язків у клітинній стінці, що робить бактерії вразливими і призводить до їх руйнування.
Тетрацикліни, макроліди та аміноглікозиди – зв’язуються з рибосомами, що відповідають за синтез білків у бактеріальних клітинах, і заважають правильній роботі цього процесу, що утруднює ріст і розмноження бактерій.
Фторхінолони – діють на нуклеїнові кислоти всередині бактерій. Вони можуть заважати реплікації ДНК або транскрипції РНК, що призводить до порушення генетичної інформації та зупинки росту патогенів.

Під час призначення препаратів враховується тип інфекції, вид бактерій, їхня чутливість до антибактеріальних речовин, а також індивідуальні особливості пацієнта.

Коли застосовуються антибіотики

Основне завдання цього класу ліків – знищення бактерій, які провокують інфекційний процес. Тому вони не приносять користі в боротьбі з вірусами, а в деяких випадках можуть нашкодити організму в майбутньому, тому що підвищують резистентність патогенів до активної речовини.
Антибактеріальні препарати використовують під час лікування бактеріальних інфекцій:
  • дихальних шляхів – бактеріальний бронхіт, пневмонія, синусит;
  • сечових шляхів – цистит, пієлонефрит;
  • шкіри – імпетиго, стрептодермія;
  • очі та вуха –  кон’юнктивіт, отит;
  • ІПСШ – хламідіоз, гонорея.
Зазвичай тривалість прийому не перевищує 5-7 днів. Але важлива умова ефективного лікування – пройти повністю рекомендований курс, що дасть змогу антибактеріальній речовині повністю знищити патогенні бактерії. З огляду на те, що антибіотики можуть порушити мікрофлору кишківника, одночасно з ними рекомендують приймати пробіотики.