Англійська, французька, німецька та польська: скільки Європи у Вінниці. ФОТОРЕПОРТАЖ

22:20
Автор: Марина Однорог
Become a Patron!

Оновлено: 25 Травня 2018, в 12:35

Прага, Варшава, Франція, Баварія, Марсель, Ліверпуль та Амстердам – все це і навіть більше можна знайти у Вінниці. Скільки всього “європейського” є у нашому місті? Напередодні Дня Європи спеціальний – європейський – огляд на Vежі. 

Вже 19 травня, у Вінниці масштабно святкуватимуть День Європи – вже водинадцяте. До цього дня ми вирішили згадати скільки ж у нашому місті є Європи у різних її проявах. Звісно, закладів, магазинів і компаній з приставкою «євро» можна рахувати на десятки і сотні, тож ми обрали лише декілька найбільш помітних. Тож які європейські «міста», «гори» та«вежі «поселилися» у Вінниці.

Цей матеріал не є історичним чи аналітичним – швидше за все це просто спроба згадати та зібрати різні європейські частини Вінниці.

“Євро”

Звичайно, перша локація – це площа Європейська. Певний час її називали по-різному «Грушевського», «Козицького», «біля Вежі». З 29 листопада вона отримала офіційну назву «Європейська».

Поруч Європейської площі розташовується і «Європейський сад». Це місце можна назвати улюбленим місцем вінницької малечі, яка любить гуляти в центрі. Окрім цього, вихованці центру підліткових клубів «Vin Smart» вже декілька років мають у Європейському саду свій город і клумби з квітами.

У центрі міста також можна знайти «Єврочас». Відповідно у магазині-салоні можна придбати годинники відомих європейських брендів.

В Центральному парку є своя  «Європа» – ресторан, який з’явився у місті ще задовго до того, як всюди почали використовуватися приставки «євро». Слоганом ресторану є «Європа – насправді ближче, ніж ти думаєш». Наскільки ця Європа ближче – кожен вирішує сам.

Останніми роками у місті активно будуються нові житлові квартали – один із них носить солідну назву «Європейський». Першу чергу було побудовано у 2015 році, а зараз у кварталі вже з’явилися «європейські» супермаркети, але не з’явилися європейські дороги. Загалом навколо ЖК «Європейський» все виглядає не досить позитивно, адже на фоні старих будинків і закинутих ділянок землі, комплекс виглядає досить дивно. Можливо, причина в тому, що будівництво ще триває.

Найбільше у Вінниці «секонд-хендівської» Європи. «Euro style», «Євро секонд-хенд» або ж просто та лаконічно «Одяг з Європи» 100% є у кожному мікрорайоні міста і навіть не один. Скільки «Європи» на тілах вінничан – можна лише догадуватися.

Укрпошта, Нова пошта – також є в кожному мікрорайоні міста, а от «Європошта» – ні. Схоже, концентрація всього європейського найбільша в центрі міста.

 Франція

Багато у Вінниці і французького. Чого вартує лише те, що вінничани до цього часу продовжують називати площу Небесної сотні «Париж». Так цей майдан почали називати у 1970-х роках, аргументуючи це тим, що тут активно вирувало культурне життя.

Якщо площу офіційно перейменували, то у приміщенні «Вінтери» досі залишається «Фото на Парижі» та «Бістро на Парижі», тому вінничани запросто можуть як і сфотографуватися в «Парижі», так і поїсти. Страви у бістро, звичайно, не французькі, але як звучить!..

А ще гості міста та вінничани можуть сміливо говорити «Я жив/жила у Франції» або «Я біля Франції», адже у самому центрі міста знаходиться готель «Франція». Цей готель вже давно став місцем, яке приймає іноземні делегації та поважних гостей. Атмосфера у самому приміщенні відповідна – вишукана, аристократична та багата.

Відчути себе на «білій горі» на кордоні між Францією та Італією можна і у Вінниці. Потрібно просто зробити декілька кроків від «Франції» до ресторану «Mont Blanc». У ресторані, звичайно, не справжні Альпи, але власники обіцяють інші вершини. Які вони – в якісті чи цінах – кожен вирішує сам.

Частинка Франції потрапила і до мікрорайону «Вишенька». Там на 600-річчя розташувався ресторан «Ile De France». Тут панує легка, романтична та світла атмосфера, а кухарі пропонують традиційні французькі страви.

«Портова Франція» є у місті на вулиці Пирогова. Тут більше 22 років успішно існує ресторан «Марсель». Ресторан із такою поетичною назвою запросто міг би стати тематичним, та тут віддали перевагу просто європейській та українській кухні.  Із морського – вивіска при вході та декілька картин всередині. Судячи з того, що часто біля ресторану можна побачити великі компанії,  тут часто святкують дні народження, корпоративи та весілля.

Польща

Окрім французького, доволі багато у Вінниці і польського. Наприклад, цілий мікрорайон – Варшава.  У 1887 році у Вінниці був споруджений цілий ансамбль великих стандартних казарм на сучасних вулицях Стрілецькій і 50-річчя Перемоги. Фасади усіх будинків мали цегляне оздоблення, а самі казарми називалися кримськими.

Частину колишніх Кримських казарм у мікрорайоні вулиці 50-річчя Перемоги вінничани називають Варшавою. Звідки пішла назва, існує дві версії. Перша пов’язана з архітектурою будівель і оздобленням деяких цегляних фасадів, яка на думку вінничан була схожа на західну. Друга версія – скорочено-перекручена від назви колишньої вулиці – Ворошилова, але зазвичай назву “Варшава” пов’язують Варшавською угодою та відповідними військовими заводами.

Та вінничани можуть спокійно ходити у «Варшаву» «на закупи», адже у місті існує мережа супермаркетів з однойменною назвою. Жаль, що колись у цій «Варшаві» «Ревізор» знайшов тарганів та зіпсовані продукти. «Варшава» є в центрі, на Хмельницькому шосе та на Замостянській.

Дуже довго можна побути у Вінниці в Кельце. На честь міста-побратима названа ціла вулиця, на якій колись існував ресторан «Кельце».

Англія

Славетна британська четвірка досі залишається одним із символів Ліверпуля. Можливо саме тому на вінницькому «Ліверпулі» минулого року також оселилися The Beatles. Це місце насправді дуже полюбляє вінницька молодь та дітлахи. Чи притягують їх «Бітли» чи «Макдональдс» поруч відомо лише їм, але майже завжди гамірна та активна.

Дехто пов’язує назву цієї площі з тим, що колись тут продавалися вініли з піснями “Бітлз”, інші – що колись тут торгували пиріжками з лівером.

Ще один із головних символів Англії шість років тому «поселився»  на території Вінницького державного педагогічного університету.  П’ятиметровий Біг Бен, за словами його розробників, є точною копією лондонського та навіть «грає» аналогічні мелодії.

Австрія

Гастрономічна частина Відня знаходиться майже у центрі міста. Наприклад, у кав’ярні «Віденська кава» роблять випічку за австрійськими рецептами. Кава, звичайно, не питомо віденська, але атмосфера у приміщенні подекуди прослідковується.

 

Нідерланди

Не помітити Амстердам у Вінниці, якщо ти гуляєш центром міста просто нереально. Уточнення – «Старий Амстердам». Саме так називається мурал на увесь будинок, який розташований на вулиці Соборна, 22. Коли над ним лише працювали художники Олександр Марченко та Володимир Ходаков багато вінничан вже скептично висловлювалися на рахунок такої «яскравої плями» в центрі міста. Амстердам у Вінниці облущується і знову майорить яскравими кольорами. Тепер вінничани вже й ніби не помічають його яскравості, а мешканці будинку радіють.

Німеччина

Традиційна Баварія із німецькими сосисками, рульками, свинячими вухами та пивом розташувалася неподалік Центрального парку. Тут можна і матчі подивитися і просто з компанією відпочити. Пиво, їжа, футбол – ніби назва паб «Баварія» говорить сама за себе і не обманює.

Чехія

У Вінниці швидше за все є великі фанати Праги, адже там можна і поїсти, і «навести красу».

Наприклад, на Тяжилові «Прага» розташувалася поруч «Іскрою» та «Бджілкою». Тут гостям пропонують європейську та українську кухню.

Інша «ПRАГА» вирішила виділитися та поєднати кирилицю і латиницю у назві. Салон краси із такою карколомною назвою знаходиться в ЖК «Європейський квартал». Варто відзначити, що коли наша фотокореспондентка знімала фасад, із салону вибігли дівчата та відразу уточнили, що це вона фотографує. Напевно, ця «ПRАГА» – дуже особливе місце.

Швейцарія

За це Вінниці заздрять інші міста, цим захоплюються гості міста, а вінничани просто можуть щодня відчувати частину Швейцарії у своєму місті. І все це завдяки швейцарським трамваям, які без перебільшення стали однією із візитівок і козирів міста.

Звичайно, це не повний перелік всього європейського у місті – ми не згадали про Європейський університет, Євротаксі та ще багато місць і закладів із приставкою «євро» або ж із згадками європейських міст, символів чи локацій. Але це легка спроба показати скільки Європи у Вінниці та яка вона: красива, смішна, недосконала та надихаюча.

Фото Андрія Завертаного та Ольги Мірошниченко