Ще декілька років тому у вінницьких урбаністів та архітекторів виникла ідея створити прогулянкову алею над Бугом від водоканалу до Сабарова. Нещодавно «Агенція просторового розвитку» розпочала перші кроки до реалізації проекту «Алея 12,7 км».
Вони опублікували тендер на передпроектні дослідження для розробки концепції розвитку прибережної території «Алея 12,7 км» – від водоканалу до Сабарова. На ці роботи виділяють щонайбільше 465 тисяч гривень.
Як йдеться у документації, «Розробка концепції розвитку прибережних територій «Алея 12,7 км» – це стратегічний проект Концепції інтегрованого розвитку міста Вінниці – 2030. Оскільки розробка концепції розвитку прибережних територій повинна проводитись з урахуванням інтересів усіх зацікавлених сторін, зв’язків та ландшафтних особливостей території, необхідно виконати етап передпроектних досліджень.
На даний момент потенціал річки Південний Буг не використовується повною мірою, в тому числі її прибережні зони. Берег річки переважно недоступний, закинутий та не призначений для відпочинку населення. Як показує закордонний досвід, річка з прибережними зонами – це невід’ємний рекреаційний ресурс міста. Пропонується створення неперервної рекреаційної зони «Алея 12,7 км» на лівому березі р. Південний Буг, яка слугуватиме якісним прогулянковим простором, – вказано у Плані реалізації та каталозі стратегічних проектів «Концепції інтегрованого розвитку м. Вінниці 2030».
Проект у 2017 році
Мета дослідження – в створенні цілісного підґрунтя для подальшої розробки концепції розвитку прибережної території «Алея 12,7 км».
Необхідно буде розкрити в деталях бачення проекту, створити на місці команду зацікавлених людей (10-12 осіб), розкрити просторовий потенціал алеї в контексті зацікавлених сторін й запропонувати етапність розробки проекту та ключові точки для перших кроків (10 точкових пілотних проектів).
Перед дослідниками поставили декілька задач. Зокрема:
- Дослідити існуючі зв’язки та активності. Виявити ініціативи та фізичні проекти в просторі, які уже існують;
- Дослідити режим користування територією;
- Розкрити потенціал території як для щоденного використання містянами, так і для “унікальних активностей” в масштабі регіону;
- Запропонувати сценарії розвитку території на основі пропозицій зацікавлених сторін;
- Запропонувати рішення для розвитку зв’язків вздовж алеї й підсилення зв’язків з містом;
- Визначити характерні просторові зони;
- Визначити ключові точки й запропонувати пілотні проекти для реалізації;
- Виявити ментальне розуміння алеї. Створити ментальну мапу з просторовим поділом відповідного сприйняття алеї.
Як прокоментували Vежі в Агенції просторового розвитку, ментальне розуміння Алеї – це ставлення самих містян, які розкривають унікальність території.
Насправді, ще у 2017 році Агенцією просторового розвитку були розроблені напрацювання щодо ідеї Алеї 12,7. Це дало змогу включити проект в Концепцію інтегрованого розвитку міста Вінниці 2030. Нині оголошений тендер запускає важливу дослідницьку частину проекту.
Проект розвитку прибережних територій річки Південний Буг, «Алея 12,7 км»
У тендерній документації казано, що триватимуть дослідження протягом чотирьох місяців з дня підписання договору і завершити їх потрібно до кінця серпня 2020 року. Наразі ще триває подання тендерних пропозицій. Відкритий аукціон з визначення виконавця робіт розпочнеться 21 квітня.
У Плані реалізації та каталозі стратегічних проектів «Концепції інтегрованого розвитку м. Вінниці 2030» вказано, що реалізація проекту розрахована на декілька років.
Зокрема, цьогоріч заплановано розробити концепцію розвитку прибережних територій, у 2021-му – виготовлення проектно-кошторисної документації щодо реконструкції. Створення неперервної рекреаційної зони «Алея 12,7 км» на лівому березі Південного Бугу (від водоканалу до Сабарова) триватиме у період з 2021 до 2030 року.
Водночас Агенція просторового розвитку не має інформації щодо термінів реалізації проекту.
Про вартість проекту також зарано говорити. Вона буде визначена по мірі реалізації проекту та розробки проектно-кошторисної документації.
Детальніше із Концепцією інтегрованого розвитку міста Вінниці 2030 можна ознайомитись за ЦИМ посиланням.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.