Три доби, тридцять людей, поділених на п’ять груп у вінницькому “Архіклубі” намагалися вирішити, як відродити головну міську річку, аби міська набережна знову стала однією з найбільш улюблених і сучасних локацій у Вінниці.
Триденний воркшоп “Набережна – активація”, що був організований Інститутом розвитку міст та вінницькими студентами урбан-школи CANactions вирішили організувати в рамках Дня Європи. Звісно, захід відбувався не в той час, коли тисячі вінничан святкували одне з головних міських свят, а розпочався ще із середи, 17-го травня.
Протягом перших двох днів воркшопу три десятки активних вінничан – урбаністів, архітекторів та громадських активістів намагалися зрозуміти та оформити власні ідеї щодо того, якою має стати набережна Південного Бугу у Вінниці, аби вона приваблювала до себе містян і туристів.
Для того, аби врахувати потреби різних груп мешканців, учасників “Активації” розподілили на п’ять груп, кожна з яких мала запропонувати свої пропозиції по п’яти важливим напрямкам розвитку локації:
- Сімейні активності
- Спортивні активності (зокрема велосипедні)
- Доступність набережної для всіх
- Молодіжні активності
- Громадські активності
Тож щойно всі оргмоменти були завершені, в “Архіклубі” розпочалося “свято креативу”: усі ідеї, що так довго виношувалися, дивлячись на Буг та його набережну, нарешті були озвучені і нанесені на карту частини набережної, з якої невдовзі мають зробити “Вітрину Південного Бугу”.
- Цього разу ми обрали ділянку набережної між Київським, Центральним та Староміським мостом – саме ця локація має стати “домівкою” цих активностей, які запропонували учасники воркшопу. Перед цим учасники школи CANactions – її вінницькі учасники – продемонстрували презентацію про цю частину Вінниці: її статистичні показники щодо відвідуваності мешканцями, її можливий потенціал, тощо. А головне – те, що обовязково має бути враховано в оновленій набережній: питання безпеки, доступності для всіх груп населення і цікавих атракцій для вінничан і туристів, – розповідає один з ініціаторів та натхненників проекту, директор “Інституту розвитку міст” Аліна Дяченко
День другий: власне workshop
Після тривалих і не дуже, обговорень в межах кожної групи, на стенді з роздрукованою мапою набережної почали з’являтися стікери з ідеями активістів.
Хтось хотів реально ефективні та досконалі велодоріжки, котрі будуть на дещо підвищеному рівні, ніж доріжки пішоходні, хтось – мотузковий парк та “зелений” лекторій для молоді, важливим завданням визначили створення серії вказівників, які би допомагали людям знайти найцікавіші та найбільш мальовничі місця набережної, зокрема з найкращим виглядом на Буг.
Окремою та однією з найцікавіших ідея стала пропозиція створити поблизу набережної заповідника для качок з робочою назвою Kachka Resort Palace.
Зрештою, у кінці дня кожна з п’яти груп презентувала власне бачення розвитку набережної та проектів конкретних локацій на них.
Хартія Спільного Берега
Наступного дня кона група намагалась випрацювати та досягти компромісу щодо спільних цінностей, на яких має базуватися подальша робота над перетворенням набережної, як то збереження зелених зон, універсальний дизайн, безпека, доступність, гармонія з природою, тощо.
На основі вже спільних принципів кожна груп підготувала свою “заяву” по кожній цінності, які потім були обєднані в “Хартію Спільного Берега” – концептуального документу, з огляду на який має відбуватися подальша робота на поетапною реалізацію кожного проекту. Окрім того учасники воркшопу об’єдналися в одноіменну групу на Фейсбуці “Спільний берег”, де відтепер триватиме офлайн-комунікація усіх учасників.
- Коли ми визначили, що є спільного між усіма нами, тоді й було запропоновано визначитися з кількома ідеями проектів, серед купи згенерованих у перший день воркшопу. Таким чином ми визначили вісім найцікавіших ідей, і щодо деяких з них вже розплановані перші кроки щодо їхньої реалізації, – продовжує Аліна Дяченко.
Обрані проекти
№1. Спільна дорога та простір
№2. Kachka Resort Palace
№3. Щотижневий флешмоб
№4. Зелений лекторій
№5. Активна Бригантина
№6. Мережа причалів для човнів
№7. Намисто активностей
Активуй це місце: встановлення показників та інфобоксів
Вже серед цих проектів буде обраний один або декілька, котрі учасники спільноти презентують на першому вінницькому пітчінгу. Чи стане ним Kachka Resort Palace, а чи зелений лекторій – чи може щось зовсім інше – дізнаємося вже незабаром. Стежте за оновленнями на Vежі!
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.