-
26 Травня/ 11:54
Vinnytsia
Публікація26.05.1811:54
Музей Вінниці: де він може з’явитися та яким бути?
Окрім будівлі на Соборній, 89 яку сьогодні розглядають як потенційний варіант розташування Музею Вінниці, для створення експозицій про місто можуть підійти й інші міські споруди.
Про них та про те, як саме їх можна перетворити, 25 травня говорили на Музейному форумі у ХабВінниція. Організатор форуму – директор Центру історії Олександр Федоришен, назвав принаймні ще три споруди, які можуть бути або ж музеєм, або його частинами чи доповненнями.
Соборна, 89
Однак розпочнемо з тієї будівлі, за яку сьогодні проголосували депутати на сесії. Як пояснив Олександр Федоришен, ця споруда створена ще наприкінці 19-го століття і за тим неабияк постраждала під час Другої світової в роки, коли Вінниця перебувала під німецькою окупацією.
У післявоєнні роки її перебудували, однак судячи з усього – роботи виконали не зовсім якісно та не з якісних матеріалів, тому сьогодні стан споруди залишає бажати кращого. Водночас урбаністи з Агенції просторового розвитку вже розробили проектну ідею, як саме можна покращити споруду візуально та зробити її більш помітною у міському просторі.
Зокрема, тут пропонується акцентувати наразі невиразний вхід, збільшити площу вікон до рівня тротуару, задіяти дворик за будівлею для проведення заходів, можливо – створити невелике кафе “для перекусу”. Окрім того урбаністи пропонують локації всередині приміщення, де саме можна облаштувати галереї, бібліотеку та залу для заходів.
Вежа Єзуїтів
Окрім цього приміщення, як потенційну домівку для Музею міста історики розглядають Вежу Єзуїтів. Це унікальна будівля в самому центрі Вінниці, яка досі лишається малопомітною для містян, не кажучи вже про туристів.
Насправді ж саме в цій вежі раніше хрестили дітей. Як розповідає Олександр Федоришен, це не надто велика, але сильно видовжена вгору, висока споруда. З огляду на наявність вікон на висоті, всередині вежі створюється містичне та “середньовічне”, освітлення. В приміщенні зберіглося все оздоблення та ніші, де раніше стояли фігури святих. “Виглядає все дуже вражаюче”, – запевняє Федоришен.
Згідно із задумом істориків, тут варто було би зробити спочатку громадську толоку, здійснити розкопки території навколо. А ось всередині облаштувати інтерактивну експозицію, як виглядало місто у 18-му столітті, а поруч з вежею – створити творчий майданчик просто неба.
Однак головною “фішкою” цієї споруди є те, що вона дозволяє створити відкритий майданчик з оглядовою зоною: турист чи містянин, який підніметься на такий майданчик, побачить прекрасну панораму Бугу та світломузичного фонтану. Дотепер цей потенціал єзуїтської вежі не використовувався.
– Зараз там ділянка неробочої вентиляції та склад. У той час як це ротонда, це храм! Це дуже камерний та особливий простір.
Будівля обласного радіо
Цікава споруда на вулиці Петлюри, біля якої минулого року встановили перший в Україні повнорозмірний пам’ятник Головному Отаману УНР, давно приваблювала погляди істориків. Саме звідси стартували масові “паради” історичних реконструкторів, тут знімалися історичні стрічки про Петлюру, зрештою саме в цьому приміщенні свого часу була канцелярія Петлюри, а раніше вона належала “сталевому королю Вінниці” Боруху Львовичу.
Наразі будівля розділена між Вінницьким обласним радіо та тим самим “Укртелекомом”. І хоч частина споруди відреставрована, інша – перебуває в жалюгідному стані. Зараз тут триває відновлення паркану навколо, однак все одно ця яскрава будівля зазвичай лишається поза туристичними маршрутами Вінниці.
Тут історики хотіли би облаштувати окрему експозицію, присвячену періоду УНР та Тимчасової столиці, якою була Вінниця. Зокрема саме на цьому місці було би доречно виставити панцерним “Петлюра” та гірську розбірну гармату, яка зараз експонується в краєзнавчому музеї.
– Ми зіткнулися із ситуацією, коли більшість містян переконані, що саме в цьому будинку буде розташовано Музей історії Вінниці, хоча жодної подібної інформації ми ніколи не давали, – переконує Федоришен.
Водонапірна Вежа
– У той день, коли ми презентували Центр історії Вінниці, телевізійники проводили бліц-опитування містян. Вони ставили єдине запитання: “Де ви бачите музей Вінниці?”. І люди безпомильно називали саме водонапірну Вежу на Європейські площі, – говорить Федоришен.
Вінницька Вежа Артинова – справді символічна споруда, котра серед вінничан вважається головним символом міста. Водночас для Музею Вінниці в традиційному його розумінні вона точно не підходить. “Там 100 з хвостиком квадратів, приміщення дуже специфічне і не зручне для експозицій. Зрештою, там немає жодної великої зали, де можна було би робити експозиції”, – каже історик.
Читайте також: Дві сторони однієї Вежі: що всередині головного символу Вінниці?
Окрім того в цій Вежі і зараз є музей, в якому згадуються події вторгнення армії СРСР в Афганістан. “З досвіду нашого спілкування з тамтешніми музейниками, ця вежа їм також не підходить, позаяк вона не доступна для людей з інвалідністю, наприклад та й людям похилого віку важко пересуватися крутими гвинтовими сходами, які є там”, – пояснює Федоришен.
Те, що у Вежу Артинова потрібно вдихнути нове життя – погоджуються багато істориків та міських урбаністів. Однак що саме тут має постати – лишається відкритим питанням.
Читайте також:
Концерт "Курган & Agregat" у Вінниці відбудеться на іншій локації, ніж анонсувалося раніше
Дякуємо!
Тепер редактори знають.