Жадан, Курков, митці з Ізраїлю, США та Канади: організатори “Острів Європа” оголосили перших учасників фестивалю

16:07
Автор: Марина Однорог
Become a Patron!

Оновлено: 25 Травня 2018, в 12:35

Острів Європа починає відкривати свої секрети. Особливістю фестивалю є залучення унікальних урбаністичних «острівців» у різних точках Вінниці, прив’язаних до атмосфери літературності.

На відкритих майданчиках відбудуться літературні читання, презентації, дискусії інтелектуалів, перформанси та концерти, виставки й квести, наповнюючи простір міста новими сенсами та видобуваючи з нього його органічні контексти.

15-17 червня 2018 року у Вінниці на 10 open-air локаціях міста відбудеться масштабний міжнародний фестиваль «Острів Європа», присвячений «камерним» літературам, малим мовам та локальним текстам. Фестиваль збере письменників, діячів мистецтва та інтелектуалів з України, Білорусі, Польщі, Чехії, Вірменії, Ізраїлю, Швейцарії, Канади та США на спільну розмову про Європу як острів, де можна відчути присутність Іншого на єдиній території – географічній та психологічній.

Сім локацій і день на Кемпі: чим здивує новий вінницький фестиваль «Острів Європа»

Особливістю фестивалю є залучення унікальних урбаністичних «острівців» у різних точках Вінниці, прив’язаних до атмосфери літературності. На цих відкритих майданчиках відбуватимуться літературні читання, презентації, дискусії інтелектуалів, перформанси та концерти, виставки й квести, наповнюючи простір міста новими сенсами та видобуваючи з нього його органічні контексти.

– Локації охоплять найважливіші точки “європейської Вінниці” – від Замостя до Калічі (фактично за маршрутом першого трамваю). Це 10 локацій з різною присутністю річки, природи і будівель – і всі вони творять неповторну атмосферу для мистецьких подій, – розповів Veжі директор фестивалю Олександр Вешелені.

Відвідувачі фестивалю зможуть відчути атмосферу «літературного безвізу», який органічно поєднуватиме європейських митців з їхніми українськими колегами – доводячи понад столітню традицію інтегрованості української культури в континентальні й світові тенденції.

– Ідея літературного безвізу виникла в контексті відчуття “психологічної Європи” через мистецтво, і зокрема літературу. Ми сповідуємо ідею, що значна частина українців – зокрема творчих – давно були частиною єдиного культурного простору Європи і не потребували перепусток чи визнань туди. Щоб дати це відчуття аудиторії, ми поєднуємо міжнародну програму з потужним пулом цікавих українських авторів, – додає Олександр.

Міжнародну програму фестивалю представлять автори, знані далеко за межами своїх країн, але досі не видані в Україні: живий класик білоруської літератури Альгерд Бахаревіч, володарка престижної польської премії Вітольда Ґомбровича Вероніка Мурек, чеська літераторка Дора Капралова, ізраїльська письменниця родом з Чернівців Белла Шаєр, співзасновниця літературного салону у Цюриху Дана Ґріґорчеа.

Щодня на Майдані Незалежності проходитимуть дискусії та події міжнародної програми, сходи колишньої переправи через річку перетворяться на простір поетичних читань, а сад Музею Коцюбинського радуватиме вечірніми літературно-музичними перформансами Мар’яни Савки, Олени Гусейнової, Катерини Калитко та концертом нового проекту Сергія Жадана, Олега Каданова і Євгена Турчинова «Лінія Маннергейма». Найбільш інтригуючими та експериментальними стануть читання на острові Кемпа, який майже десятиліття не був включений у суспільне життя містян.

Через «тихе» мистецтво – літературу – організатори спробують зафіксувати унікальність цього простору з огляду на його недоторканість і природну екосистему, керуючись гаслом «364 дні Кемпа – 1 день Фестивальний».

У Вінниці вперше виступить новий гурт Сергія Жадана «Лінія Маннергейма»

Учасниками «о.Є.» будуть знакові українські літератори Андрій Курков, Артем Чех, Микола Рябчук, Ірина Цілик, Олена Стяжкіна, Остап Сливинський, Сергій Татчин, молоді прозаїки та поети, а також закордонні україністи, письменники і перекладачі Оксана Луцишина (США), Марко Роберт Стех (Канада), Ігор Померанцев (Чехія-Великобританія), Аня Хромова (Ізраїль), Оля Гнатюк, Ядвіґа Сковронь (Польща).

Спеціальною подією фестивалю стане виставка «На горі», присвячена постаті найбільш європейського за духом митця-вінничанина – Ігоря Костецького. Проект уже встиг отримати захопливі відгуки відвідувачів столичного Музею книги і друкарства України і відкриється у Вінниці 14 червня в Музеї Коцюбинського.

Автор «мистецького безвізу» для українців: у Вінниці презентують унікальну виставку про Ігоря Костецького

У форматі нічного кінотеатру відвідувачі фестивалю зможуть побачити класичну екранізацію повісті Михайла Коцюбинського «Дорогою ціною» (реж. Марк Донськой) та ретроспективу трьох кінематографічних шедеврів вінничанина Ігоря Савченка.

Не залишаться без уваги і наймолодші читачі, для яких пройдуть захопливі дитячі заходи від «Видавництва Старого Лева».

Детальну програму організатори обіцяють повідомити 24 травня.