-
05 Квітня/ 14:22
Vinnytsia
Публікація05.04.1814:22
«Я малюю магію»: у Вінниці старовинними символами розмалювали гігантську писанку. ФОТОРЕПОРТАЖ
Майже півтораметрова гіпсо-полімерна писанка в самому центрі Вінниці стала результатом спільних старань митців, учнів художніх шкіл, закордонних гостей та звичайних вінничан.
Сьогодні на Майдані Незалежності було облаштовано справжній творчий майданчик – у місті триває арт-проект «Пасхальні візерунки» у рамках фестивалю «Великоднє диво».
Перед Великоднем вінницькі майстри розмалювали кілька велетенських писанок, а честь прикрасити ще одну – випала усім бажаючим.
– Основою нашою традиційної подільської писанки є чорний колір – символ чорнозему, багатства, родючості землі та добробуту, – розповідає Юлія Васюк, майстриня організації «Етномайстерня Коло». – Нанесені знаки – старовинні та архаїчні, які дійшли до нас ще з прадавніх часів і тепер часто застосовуються наприклад в килимарстві, вишивці.
Також за словами Юлії Власюк, велике значення мають форми та лінії. Наприклад, ромбовидні фігури значать землю та родючість. Окремої уваги вартує символ, схожий на зірку – подільська рожа.
– Цей знак окрім того, що є дуже красивим, він несе позитивну енергію та сприяє. Але у принципі, точне значення важко назвати, бо деякі символи ще є недостатньо дослідженими. Відтак, ми опиралися наприклад на розповіді бабусь, дослідження писанкарок подільських і з усієї України.
Голова громадської організації «Етномайстерня Коло» Наталія Сентемон також розповіла, що орнамент було взято з книги писанкарки з Вінниччини Марини Верхової, а отже орнамент є автентичним.
Одними з перших розписувати велетенську писанку прийшли іноземні гості. Щоправда, з ними поспілкуватись не вдалося.
Натомість говіркими були діти. Вони щосили намагалися дістатися до верху писанки, стаючи навшпиньки.
7-річний Артем завзято розмальовує та каже, що вважає себе справжнім художником.
– Я вдома малюю, дуже. Ну а писанки чи малюватиму? Ну може, – каже хлопчик. – Взагалі я – справжній художник, бо мама від моїх картин ледь не втрачає свідомість.
– А що ж ти малюєш?
– Магію, – серйозно каже Артемко і продовжує малювати.
Натомість дівчата кажуть, що вдома разом із батьками розмальовуватимуть писанки – справжні та дерев’яні.
– Мама купила писанки, а моя задача – їх прикрасити, – каже 7-річна Полінка.
Діти зосереджено виводять лінії та стараються не відволікатися на жодні сторонні речі. Відтак, майстрині тільки іноді виправляють деякі «промахи» малечі. «Діти мають змалку знати і любити те, що є рідним» – сказала одна з матусь.
Зазначимо, що на Майдані Незалежності писанки експонуватимуться до 11 квітня.
Читайте також: “100+6 писанок”: вінницькі пластуни навчатимуть писанкарству напередодні Великодня
Коли у Вінниці освячуватимуть паски: розклад блогослужінь у храмах міста
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.