#ПринесиЛяльку: вінницькі священики УПЦ МП лишаються вірними російському протекторату попри всеукраїнський скандал

21:36
Автор: Vежа
Become a Patron!

Загальноукраїнські протести проти церкви Московського патріархату дійшли й до Вінниці: місцеві активісти принесли іграшки до приміщення Вінницької єпархії і присвятили акцію трагічним подіям у Запоріжжі, коли священник Московського патріархату відмовився відспівати дитину під час поховання.

Нагадаємо, що у Запоріжжі священник УПЦ МП відмовився відспівати дворічного хлопчика, який загинув 31 грудня: з вікна багатоповерхівки на дитину впав самогубця, хлопчик загинув в кареті “швидкої”. Про те, що дитина була хрещена у Київському патріархаті стало відомо вже на цвинтарі і священник, посилаючись на заборону церкви та не визнання УПЦ КП, відмовився відспівати дитину. Батьки одразу звернулися до іншої найближчої церкви, також Московського патріархату, та знову почули відмову. Після цього відспівати дитину приїхав священник Київського патріархату.

У відповідь в багатьох містах країни розпочалася загальнонаціональна кампанія проти присутності Московського патріархату на території України. Поштовх їй дав запорізький журналіст Юрій Гудименко: на своїй сторінці у Facebооk він закликав усіх небайдужих приносити іграшки до церков Московського патріархату.

Реакція Вінниці: ляльки принесли, але не до церкви, бо не наважилися “псувати свято”

Попри головну суть флешмобу – приносити ляльки як символ не відспіваної дитини проросійськими священниками саме до церков УПЦ МП – саме її вінницькі активісти проігнорували. З їхніх слів, вони не наважилися прийти до церкви, аби “не псувати вірянам свято”. На прохання журналістів Vежі пояснити таке рішення, одна з організаторок “оптимізованого флешмобу” – Таїсія Гайда – відмовилася від коментарів, посилаючись на… побоювання переслідувань з боку СБУ.

 

 – Вибачте, але коментарів не буде: Ваш головний редактор написав на члена нашої організації заяву в СБУ, тому я не впевнена, що мої коментарі не будуть викручені чи використані проти нашої організації”, – сказала п. Гайда, не уточнивши, про яку заяву та з якого приводу йдеться.

Водночас у коментарі газеті “33 канал”, активістка зазначила наступне:

 – Ми не пішли із ляльками сьогодні до церкви, бо там вінничани святкують другий день Різдва і може й не знають про цю ситуацію. Ми прийшли під церковний офіс, бо саме тут приймаються рішення кому служити, кого любити і кого відспівувати.

Позиція Вінницької єпархії УПЦ МП: вчинок засуджуємо, з єпархії виходити не будемо

Водночас у Вінницькій єпархії стверджують, що вчинку своїх запорізьких «колег», які відмовилися відспівувати загиблу дитину, не поділяють, але всю ситуацію пояснюють здебільшого церковним розколом.

Vежа звернулась за коментарем до протодиякона та секретаря Вінницької єпархії Владислава Демченка, та отримала доволі розлогу відповідь. Владислав Демченко розповів, що подібні до запорізького випадки –  не рідкість:

  • Останній набув резонансу через трагічні обставини, які, спричинили загибель дитини, і ще у більшій мірі через те, що відмовлено було саме у похованні дитини. Але такі випадки непоодинокі і це проблема, яка стосується не лише Запорізької єпархії. Її головна причина в тому, що в Україні впродовж 25 років існує церковний розкол. Його потрібно якнайшвидше лікувати, адже люди у переважній більшості не розуміють суті канонічних суперечок, але мимоволі стають заручниками обставин.

На думку Владислава Демченка, священики Київського патріархату мають пояснювати людям, котрі до них звертаються, що наразі УПЦ КП офіційно не визнана жодною Православною церквою світу: “І поки такого визнання або усунення розколу не відбудеться, люди, охрещені у Київському патріархаті, можуть потрапляти у подібні ситуації і не лише в Україні, а й у в будь-якій країні, де є Православна Церква. Їм можуть відмовити, наприклад, у звершенні Таїнства Шлюбу чи іншого Таїнства або обряду.”

Окрім цього він також згадав про посередництво між людьми і священиком похоронних фірм. В цьому, на думку Демченка, винні і священики, які погоджуються стати “частиною прейскуранту послуг”:

  • Підсумовуючи, скажу, що Вінницька єпархія може бути згідною із Запорізькою єпархією у тому, що в Україні між православними не повинно бути розділення і розколу, який спричиняє багато бід в духовному житті українців. Думаю, що з цим погодяться не лише в усіх єпархіях УПЦ, але й у Київському патріархаті. Розкол потрібно лікувати, а керівникам і вірним обох конфесій слід якнайшвидше робити дієві кроки назустріч один одному у шукати миру, а в чомусь й компромісу. До речі, якщо розколу не буде, то й питання визнання хрещення відпаде само собою. Ніхто нікого перехрещувати не буде. Але для цього потрібно, щоби Церква була єдиною, – додав Владислав Демченко.

Ми також поцікавились, як би діяли вінницькі священники у подібній ситуації і отримали відповідь, що хтось йде шляхом «акрівії» – слідуванню букві канону, або «ікономії» – тобто це певна поступка, яка на думку священика послужить на благо людині.

  • У тому ж конкретному випадку, який стався у Запоріжжі, на мою особисту думку, слід було би вчинити інакше. Ви запитаєте, а як інакше? Я не священик і сам похорони не відправляю, але знаю священиків нашої єпархії, які б відправили такий похорон хоча б з тієї причини, що дитина сама не обирала Київський патріархат, а її батьки, скоріше за все, теж робили це, не усвідомлюючи різниці між церквами., – зауважив Владислав Демченко. – Але слід було б запитати у них. Інший варіант – допомогти батькам знайти служителя з Київського патріархату, а поки той не прибуде на місце, бути поруч і читати хоча б про себе ті молитви, якими можна молитися за будь-якого християнина келійно (тобто вдома). При цьому я не можу засуджувати священика, який так не зробив, адже не знаю усіх обставин тієї події і можу робити певні висновки, як і більшість українців, лише на основі повідомлень у ЗМІ, які іноді бувають неточними або неповними.

Попри резонанс та розголос, вінницькі священнослужителі УПЦ МП залишаються вірними своїй єпархії та не збираються виходити з церкви Московського патріархату. До речі, варто зауважити, що на численних акціях активісти неодноразово нагадували про те, що УПЦ МП не визнає агресію Росії на Сході України та не вважає Російську Федерацію державою-агресором. У своїй відповіді Владислав Демченко послався на відеоінтерв’ю митрополита Вінницького і Барського Симеона про події на Донбасі 2014-го року.

 – Дозволю собі процитувати владику Симеона, котрий ще тоді, у 2014 році, сказав: «Я хотів би наголосити, що наші воїни не прийшли на чужу землю, вони знаходяться на землі України і захищають свій народ. Вони воюють проти тих, хто прийшов на нашу землю, хто приніс з чужої землі зброю і гроші, через які на українській землі тепер ллється кров українців. Ці люди використовують всю міць пропагандистської машини, щоби примусити українців на сході повірити, що їхні брати і сестри на заході, в центрі, на півночі і півдні України являються їхніми злішими ворогами».

Як і тоді, так і тепер наша єпархія надає допомогу як мирним жителям, так і військовим на сході України. Лише у 2017 році священики і віряни Вінницької єпархії зібрали та  передали у Донецьку і Луганську області понад 100 тон допомоги. Велику частину цього вантажу священики-волонтери Вінницької єпархії доставили на схід за сприяння командування ВПС Збройних Сил України та за допомогою підрозділів Цивільно-військового співробітництва СІМІС, з якими у нашої єпархії постійний зв’язок, гарні стосунки і взаємодопомога, – пояснили в єпархії.

Водночас зазначимо, що під час блокування Києво-Печерської Лаври у зв’язку з вищеописаними подіями активісти вказували на підтримку священниками УПЦ МП проросійських сепаратистів в Україні, зокрема на те, що священники УПЦ МП освячують зброю бойовикам “ДНР”, а керівник УПЦ МП в Україні Онуфрій називає терористів “ополченцями”. 

Окрім того, УПЦ МП закидають зневагу до полеглих українських воїнів: так, Онуфрій публічно не підтримує вшанування пам’яті бійців АТО: 9 травня він відмовився вставати разом з іншими присутніми у ВРУ, щоб згадати загиблих українських бійців хвилиною мовчання. Сам священик пояснив це «бажанням підкреслити необхідність якомога скоріше припинити вогонь». Ще раніше Онуфрій заявив, що Голодомор український народ “заслужив сам”. 

Також одну з церков УПЦ МП в Полтаві було «прикрашено» гербом Російської імперії, двоголовим орлом, і зображенням Петра I, а учасники хресної ходи УПЦ МП в Києві брали участь з імперськими прапорами і георгіївськими стрічками. Окрім того, УПЦ МП закидають перманентну спрівпрацю з проросійськими політиками з “Партії регіонів. 

Фото – 20хвилин