КриптоМісто: чи приймають у Вінниці біткоін? ОГЛЯД

20:23
Автор: admin
Become a Patron!

Вінниця вже звикла називати себе одним з інноваційних центрів країни, вже в повний голос сперечаючись з Києвом, Львовом, Одесою та Харковом. Конкурси стартапів для нашого міста стають все більш звичними, а вінницькі айтішники здобувають все більше визнання в країні та за кордоном.

Що вже казати, якщо коворкінгів та вільних просторів у Вінниці, де працюють фахівці з IT-галузі, у нашому місті вже мало не найбільше з розрахунку на душу населення, якщо порівнювати з рештою країни.

Де приймають криптовалюти вже сьогодні

З огляду на такий інноваційний статус міста, природньо очікувати, що Вінниця має йти крок-в-крок з найбільш передовими технологічними досягненнями планети. Зокрема, що стосується фінансів, на яких так чи інакше зав’язано все. Тож VежА вирішила дослідити, чи є у Вінниці бодай один заклад зі сфери послуг, який приймає в якості оплати… криптовалюту. Саме так – той самий міфологізований Bitcoin, Litecoin, Dash або Waves.

Випереджаючи іронічні посмішки наших читачів, зазначимо, що віртуальну валюту вже приймають найпотужніші компанії світу. Криптовалютою можна розрахуватися за товари чи послуги Microsoft, Dell, Amazon, Victoria’s Secret, Tesla, Apple’s App Store та багато інших.

Поступово до цієї когорти долучаються і українські бренди: біткоінами вже можна платити у ПриватБанк (попри заяви Нацбанку про “сурогатну валюту”), Ukrainian iPhone Service, кав’ярнях Kava Like, «Еко-лавці», Pesto Cafe, тощо. Що вже казати, якщо на сайті безкоштовних оголошень OLX можна знайти в продажу… нафтопереробний завод, який також можна придбати за криптовалюту!

А столичні журналісти вже знайшли у Києві навіть супермаркети, де можна розрахуватися біткоіном.

ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ:

1. Офіціант чи касир уточнює у відвідувача, якою криптовалютою він збирається розраховуватися, формує чек з QR-кодом.

2. Сума перераховується за курсом криптовалюти, комісію ресторан бере на себе.

3. Клієнт розраховується на смартфоні.

Оплата проходить за посередництва компанії CryptoGroup, яка отримує криптовалюту і переказує на банківський рахунок ресторану у формі звичайної валюти.

Не надто вірячи в успіх цієї затії, VежА все ж спробувала знайти у Вінниці бодай один заклад, який приймає в якості оплати біткоіни або будь-яку іншу валюту. Що з цього вийшло – читайте нижче:

Чи готова Вінниця до нової фінансової реальності? 

Ресторани/кафе/бари

Ми не мали наміру обдзвонити абсолютно всі ресторани та кафе міста, а звернули увагу на найбільш сучасні, просунуті та, якщо хочете, пафосні. Зокрема звертали увагу і на цінову політику: якщо ресторан позиціонує себе як “елітний”, відповідно, має надавати своїм клієнтам максимально широкий спектр послуг. Як виявилося – ми дуже помилялися.

Наприклад, ресторан AURA, який обіцяв здивувати всіх “київським сервісом” та навіть вимагає гроші за фотозйомку в закладі, взагалі спершу не зрозумів, що таке криптовалюта. Почувши подібне запитання, дівчина адміністратор передала слухавку, вочевидь, “старшому адміністратору”, однак і той не відразу зрозумів, про що йдеться. Зрештою, в ресторані відповіли, що криптовалюту не приймають і поки не збираються.

Схожа ситуація повторилася і в ресторанах Mont Blanc, Tamero, Marmaris (колишній “Гранатовий сад”), Grill & Pub, “Велюр”, “Тифліс” та кафе “Бібліотека”. У більшості випадків адміністратори не розуміли з першого разу, що ми маємо на увазі, стверджували, що “іноземну валюту вони не приймають”, і жоден із закладів не сказав, що готуються до прийому оплати криптовалютою.

 

Кінотеатри

У Вінниці, на жаль, лише три кінотеатри, тож зясувати, чи приймають вони криптовалюту, виявилося не надто складно. Так, в кінотеатрі Smart Cinema, що в ТЦ “Скай Парк”, повідомили, що криптовалюту вони не приймають і найближчим часом не планують. Менеджер нещодавного відкритого кінотеатру “Мир” взагалі не зрозумів нашого запитання, як ми не намагалися пояснити: відбповідь була “ми приймаємо тільки гривні”. Кінотеатр Коцюбинського взагалі відповідає голосом робота і поспілкуватися з живою людиною тут не вдалося. Однак з огляду на технічне оснащення цієї кінозали, навряд чи можна передбачати наявність тут можливості розрахуватися біткоінами.

 

Готелі

Обираючи готелі для огляду, ми орієнтувалися передусім на рейтинг сайту TripAdvisor. Так, зателефонувавши в Park Hotel, що на вулиці Грушевського, з нас перший раз від душі посміялися та уточнили, чи готові ми заплатити цілий біткоін за ніч перебування (сьогоднішня вартість однієї монети – 14 тисяч доларів).  Зрештою повідомили, що приймати ці “віртуальні гроші” навіть не збираються. Так само відповіли і в готелі “Оптіма” на Київській, а також в готелі “Феріде” на Пирогова.

Натомість в готелі “Франція”, що на Соборній, уважно вислухали наше прохання, уточнили, чи справді ми маємо на увазі саме криптовалюту і, трохи невпевнено, але відповіли, що розглядають можливість почати приймати оплату біткоінами. Схожа відповідь була і в готельно-ресторанному комплексі “Аристократ”.

Коворкінги

Цього разу ми обрали три найбільш відомих та популярних коворкінги Вінниці: “Артинов”, iHUB та нововідкритий Cherdak. З Cherdak’a нам однозначно повідомили, що криптовалюту в себе приймати не збираються. В iHUB’i очікувано здивувалися нашому питанню, уточнили, чи ми роуміємо, про який заклад йдеться, потім запропонували розрахуватися безготівково і зрештою – запросили на екскурсію, аби “поговорити про це детальніше”. Ми за запрошення, звісно, подякували.

А ось в “Артинові” нам відповіли з філософським акцентом: “Ні, ми поки не приймаємо криптовалюту. Але розуміємо, що всіх, можливо, це чекає, тож ми спостерігаємо за розвитком ситуації” – майже аналогічно як, приміром, готель “Аристократ”.

Відверто кажучи, такі відповіді навіть в коворкінгах – прихистку айтішників та найбільш просунутих людей – нас досить розчарували. Стало зрозуміло, що Вінниця ще зовсім не готова впустити до себе криптовалюту. Про всяк випадок ми ще “точково” обдзвонили кілька закладів, як, за логікою, мали би бути першими в цій царині.

Інші “просунуті” заклади

Так, наприклад, у Музеї науки нам чесно зізналися, що ми перші звертаємося з таким проханням і зазначили, що у випадку багатьох подібних звернень вони, звісно, будуть реагувати. В мережі сервісних центрів для продукції Apple  iPeople коротко відповіли, що криптовалюту не приймають і не планують, а у вінницьких відділеннях “Нової пошти” так і не зрозуміли, що ми маємо на увазі: натомість настирливо пропонували… скористатися POS-терміналом для оплати їхніх послуг валютою… І лише в нещодавно відкритому “Цитрусі” сказали річ, яка нас здивувала: раніше мережа цих магазинів давала можливість розрахуватися біткоінами, однак поки вони призупинили таку опцію. Чому саме – менеджер не уточнив.

 

Що думають з приводу криптовалют Вінницькій міській раді

В надії знайти бодай одне (!) підприємство у Вінниці, яке приймає біткоіни чи іншу криптовалюту, ми звернулися до директора Департаменту економіки та інвестиції Віталія Погосяна. Вже хто-хто, а він має знати, чи є у місті подібні компанії.

“Мені не відомо, чи є в нашому місті подібні компанії”, – відразу руйнує наші сподівання Віталій Погосян. А заразом, ділиться своїм баченням ситуації:

  • Одні говорять, що це дуже крута фінансова піраміда, інші – що це вже та нова світова фінансова реальність, яка прийшла і до нас. Проте на мою думку, ми в будь-якому разі маємо дуже уважно спостерігати за тим, як змінюється ситуація, які тенденції панують у глобальному світі. Для України це особливо важливо: коли в громадян немає довіри до банківської системи, до традиційних валют, коли не зрозуміло, як завтра поведе себе гривня або той же долар – криптовалюта можуть бути тією ознакою, котра сильно змінить фінансовий ринок. Треба уважно спостерігати за попитом – він і сформує пропозицію, в тому числі й у Вінниці, – вважає директор департаменту.

В сухому залишку поки можемо констатувати наступне: вінницький бізнес наразі перебуває лише в статусі спостерігача за глобальними процесами і не поспішає “осідлати” світові фінансові тренди. І хоч днями біткоін продемонстрував рекордне падіння після ще більш рекордного зростання, мільярдери брати Уінклвосси вважають, що біткоін – який вже обігнав російський рубль за капіталізацією – стане руйнівником золота і прогнозують його зростання в 10-20 разів у найближчому майбутньому.