Ніяка техніка не вічна, як і інвалідний візок, який для людей з інвалідністю є набагато важливішим, ніж телефон чи ноутбук. Але що робити, коли якась деталь ламається, куди звертатися у Вінниці та наскільки довго чекати ремонту?
Нещодавно на сайті «Голос України» з‘явився матеріал про те, що людям, котрі пересуваються на інвалідних візках ніде їх зремонтувати, особливо, якщо він електро. Так, Юрій Цвіркун вже рік не може зремонтувати свій візок і пропонує зробити центр з ремонту інвалідних візків у центрі реабілітації «Гармонія», наголошуючи на тому, що у них є потрібна база.
Ми вирішили поцікавитися у самому центрі, де можуть ремонтувати візки люди з інвалідністю та що робити, якщо візок не від держави, а подарований чи куплений за власні кошти. Адже Юрій Цвіркун сам придбав свій візок, а не отримав його від держави, як і ще декілька осіб, про яких йде мова у матеріалі.
Представниця центру реабілітації «Гармонія» Сюзанна Жуковська розповіла Vежі, що у їх центрі немає можливості ремонтувати електронні інвалідні візки. Майстри з «Гармонії» можуть поремонтувати звичайні візки, дати в користування інший на час ремонту, але електронними не займаються.
- Якщо людина отримує візок від держави, від якогось там підприємства, це підприємство надає обслуговування по ремонту. Фішка в тому, що візок потрібно відправити до них, а на цей час у людини тоді немає візка. Якщо стосовно електровізків, то у Вінниці цим займається протезний завод, але якщо візок подарований чи куплений, то вони не можуть його ремонтувати. Ми у Гармонії ремонтуємо візки всі, окрім електро. У нас немає обладнання і спеціалістів, які б могли цим займатися, – розповідає Сюзанна.
Дівчина говорить, що у Вінниці приблизно 70% людей з інвалідністю використовує саме звичайні візки, адже для того, щоб отримати електровізок потрібно пройти багато комісій.
- У нас в Україні їх цікаво приписують. Дехто з лікарів на власний розсуд їх приписує, у вас немає руки, то можна електровізок, а якщо в тебе дві руки, але погано працюють, то можуть і не дати. Просто він в залежності від можливостей людей має підбиратися. Може бути так, що у людини працюють руки, але в силу інших своїх фізичних можливостей, наприклад, коли м’язи ослаблені і вона не може на довгій дистанції рухатися, в такому випадку електровізок може допомогти. Це все має дуже індивідуально підбиратися лікарем відповідно до того, що може людина, – говорить Сюзанна.
Ще одним нюансом проходження комісії на отримання електровізка є те, що цей процес є досить тривалим і деякі люди просто не витримують і продовжують користуватися звичайними візками або ж, за можливості, купують його самі. Проте, якщо візок куплений чи подарований, а не наданий державою, то вся відповідальність за його обслуговування «лягає на плечі» власника.
- У Вінниці немає сервісних центрів, які би цим займалися в незалежності від того як отримали візок. Зазвичай, візки надані державою відправляють на завод, де вони збиралися. У Вінниці можуть допомогти частково на протезному заводі.
Ми вирішили поцікавитися у вінничан та вінничанок, які використовують інвалідні візки, що вони роблять у випадку їх несправності.
- У мене звичайний візок вітчизняного виробництва і коли він ламається, то прошу у друзів, знайомих, колег, бо якщо відправлю його на завод, то фактично залишаюся без засобу пересування, – говорить представниця центру реабілітації «Гармонія» Людмила Нецкіна.
Ще один вінничанин Гоша Архиповський користується електровізком італійського виробництва, який отримав від держави на термін 6-8 років. Хлопець говорить, що при несправності звертається до центру соціального забезпечення, а далі він направляється до сервісних центрів.
- Специфіка роботи сервісних центрів така, що вони, в переважній більшості, не ремонтують, а відправляють потенційно несправну деталь виробнику, що дуже сильно уповільнює процес. Знаю випадок, коли людині близько півроку мали поремонтувати деталь, поки йому не набридло і він не взяв і сам не поміняв запобіжник, що зайняло у нього менше 5 хвилин, – розповідає Гоша.
Варто зазначити, що у Вінниці минулого року вінницька науково-дослідна лабораторія «Українські Кібернетичні Розробки» продемонструвала інвалідний візок, обладнаний новітнім контролером. Тоді, під час Форуму безбар’єрності пообіцяли удосконалити візок: навчити його виявляти нерівності на дорогах і самостійно їх об’їжджати, автоматично маневрувати у вузьких проїздах та дверних проходах, самостійно приїжджати до зарядної станції, коли акумулятори візка почнуть “сідати”. Можливо саме цей унікальний пристрій, аналогів якому в Україні немає, допоможе людям з інвалідністю, котрим потрібен електровізок.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.