У Вінниці презентують новий чоловічий хор «Астерій»

14:23
Автор: Марина Однорог
Become a Patron!

Вже відомий у місті та поза його межами жіночий хор «Соломія», місцеві солістки, гурт «Pа́goda» та новий чоловічий колектив Назарія Давидовського продемонструють вінничанм яким може бути хорове мистецтво. 

Цілий тиждень у Вінниці триватиме культурно-мистецька резиденція, а заключним її етапом стане проект Назарія Давидовського «Choir genesis», який розпочнеться 30 листопада о 18.30 в галереї «ХХІ». «Choir genesis» – це культурно-мистецький та просвітницький захід, головною метою якого є популяризація хорової справи у сучасному суспільстві.

  • Раніше хор був чи не в кожному селі, а бо ж підприємстві. Дуже часто це був не просто творчий колектив, але й один із інструментів формування громадської думки. Часи змінюються, з’являються нові музичні жанри, технології і те класичне мистецтво у чистому виді, яким воно було до прикладу років 30, або 100 назад не може залишатись на місці. Потрібно реформувати цю галузь, робити її ближчою до народу. Спочатку ми повинні заговорити з публікою близькою її мовою, а потім показати усю глибину і суть такого глибокого пласту хорової справи, – говорить засновник проекту Назарій Давидовський.

«Choir genesis» у перекладі звучить, як походження хору, або ж історія. Впродовж концерту його учасники намагатимуться розкрити окремі сторінки історії хорового мистецтва саме в Україні і показати сучасні тенденції та перспективи подальшого його розвитку.

Вже не вперше одними із основних «зірок» концерту буде народна жіноча хорова капела «Соломія». Дівчата співатимуть різнопланові твори і почнуть з того періоду історії, коли хорове мистецтво розвивалося здебільшого у церковному середовищі і покажуть якими були цілі тодішнього використання хору.

  • Далі поступово перейдемо до того моменту, коли хор став розвиватись і виходити за рамки храму, коли його функції почали збільшуватись, коли він почав ставати активним учасником не лише церковного, але й громадського життя нашої країни. Після цього ми хочемо віддати хвалу нашому подільському генію М.Леонтовичу, 140-річчя якого цьогоріч ми відзначатимемо, – говорить Назарій.

Свою творчість Леонтович присвятив здебільшого обробкам народних пісень. Проте в його житті було й місце авторським композиціям. Одним із таких унікальних творів є опера “На русалчин Великдень”.

  • Ми хочемо продемонструвати кілька номерів з цього шедевру. Далі ми продемонструємо сучасні обробки українських народних пісень та яких засобів та фарб вони набирають сьогодні. І завершимо це все кавером на сучасну естрадну пісню, – інтригує організатор.

Назарія Давидовського всі звикли бачити в оточенні співочих жінок та дівчат, але готує вінницький священник та викладач і особливий сюрприз, адже зовсім недавно у нього зявився новий колектив «Астерій», що в перекладі означає «зоряний».

  • Працюючи вже кілька років з жіночим колективом, у мене виникло бажання спробувати себе у якості вокаліста чоловічого ансамблю. Це дуже добре, коли ти не засиджуєшся на місці, а робиш якісь творчі пошуки. Я люблю кидати собі виклик і старатись його досягнути. Дякувати Богу, у нас в коледжі, де я працюю, склалась творча атмосфера, розповідає Назарій, який викладає у Вінницькому державному гуманітарно-педагогічному коледжі.

Як виявилося, спочатку на роботу в коледж прийшов прекрасний баритон Йосип Машталяр і Назарій відразу з ним потоваришував.

  • І у нас зав’язались відносини, коли ми не конкуруємо один з одним, а навпаки – підтримуємо та допомагаємо. Пізніше в наш колектив влився іще один талановитий вокаліст – Владислав Хом’ячук. А як говориться: “там де є троє чоловіків – назріває творча атмосфера”. Також до нас в той час долучився мій студент Тарас Семенов і наші спільні думки та творчі прагнення збільшились і ми почали шукати до свого ансамблю іще хорошого баса, і знайшли у якості учасника камерного хору “Вінниця” Михайла Ридванюка. Але було бажання, щоб наш гурт розпочав свою кар’єру одразу ж з власних аранжувань. Тут і звернулись ми до мого друга – київського композитора та піаніста Андрія Бондаренка, – розповідає історію створення колективу Назарій.

Окрім двох колективів, на концерті можна буде почути солісток Христину Бедзір, Злату Давидовську, Анну Циганкову, а також гурт «Pа́goda». Концертмейстер хору «Соломія» Наталія Бахчеван, хормейстер – Ірина Годна.

Вхід на подію вільний.