Сьогодні, 8 жовтня, у Вінницькому національному технічному університеті стартувала акція «Україна моя вишивана». Її суть полягає у вишиванні зображення карти України хрестиком усіма обласними центрами, що є символом єднання країни.
Мапа розміром 3х1,5 метри мандрує країною, місцеві волонтери координуються із громадами та організовують акцію у своєму населеному пункті.
Акція, що стартувала стартувала 22 червня на Тернопільщині, вже відбулася у Львівській, Волинській, Хмельницькій, Чернівецькій, Івано-Франківській, Рівненькській та Житомирській областях. Її вишило вже близько 5 тисяч людей.
До Вінниці карта потрапила з Бердичева, а потім вирушить (із усіма нитками, голками та супутніми матеріалами) до Одеси. До речі, усі бажаючі можуть не тільки повишивати, а й підтримати проект, для чого в рамках акції організовані спеціальні скриньки.
Вишити хрестик у Вінниці прийшли студенти Вінницького державного педагогічного університету та ВНТУ, де акція й була влаштована. Перед власне вишиванням відбулись урочистості: винесення державного прапору, виконання студентами ВНТУ та ВДПУ українських патріотичних пісень, Гімн України та вітальні слова від представників закладу та координатора акції у Вінниці.
Координатором у Вінниці є Донат Мельник, котрий розповів Vежі про акцію. Вінничанин також є головою інформаційного департаменту студентського самоврядування ВНТУ.
- Я взагалі дізнався про неї минулої п’ятниці: мені подзвонили автори ідеї та попросили оповістити про те, що карта вирушає до Вінниці – навчальні заклади та засоби масової інформації. Та врешті так вийшло, що я почав координувати цю акцію.
- Ця карта – привід подумати. Тут суть навіть не у самій мапі, а у заклику об’єднуватись. Прийти та вишити хрестик може кожен.
Кожен студент по черзі, реєструючись у спеціальній книзі, вишивав по одному хрестику. Дівчата впевнено брали до рук голку та загалом були вправними.
- Я вмію вишивати і така задумка мені дуже подобається, – каже вишивальниця Анастасія. – Адже це заклик до українців та не українців – об’єднуватися та вірити, що війна завершиться та в Україні буде мир.
Натомість хлопці, що чекали своєї черги, щоб зробити на полотні хрестик, почувалися трохи ніяково. На запитання, чи вміють вони вишивати, вони, очікувано, відповіли, що ні.
- Це буде наш перший раз, взагалі нульовий, – кажуть студенти. – Задумка класна, вишиванка – символ України.
Анатолій Теклюк, директор головного центру виховної роботи ВНТУ, зазначив, що ця акція – справжній прояв любові до своєї країни. Втім він зауважив і негативні моменти.
- В понеділок на ректораті я сказав, що має відбутися така акція. Подивіться, чи багато навколо викладачів, представників адміністрації. Ми часто кажемо, що любимо України, та дуже рідко робимо конкретні кроки, які підтверджують цю любов. Якщо я люблю якусь людину, то я приділяю їй увагу, піклуюсь про неї, кажу їй приємні та добрі слова, переймаюся її турботами. Так і з любов’ю до свої країни. Якщо ми так ігноруємо українські значимі заходи, то це вияв нашої «справжньої» любові, до країни, міста чи маленького села, університету, групи чи людина. Сьогодні, коли ми збираємося навколо цієї карти, ми створюємо культурне середовище, українське, а не безлике чи чуже. Це – один із невеличких кроків, щоб перетворити світ на краще.
«Подорож» карти у Вінниці:
8 листопада – Вінницький національний технічний університет (вулиця Хмельницьке шосе, 95)
9 листопада – Вінницький навчально-науковий інститут економіки Тернопільського національного економічного унівеситету (вулиця Гонти, 37)
10 листопада – Вінницький торгівельно-економічний інститут (вулиця Соборна, 87)
11-12 листопада – Вінницький обласний художній музей (вулиця Соборна, 21)
13 листопада – Вінницький державний педагогічний університет (вулиця Острозького, 32).
Ввечері 13 листопада волонтери відправлять мапу до Одеси. Організатори акції, народні майстрині Ірина Харатін та Тетяна Дяківнич, планують завершити акцію у липні 2018 року. Потім вишиту мапу передадуть музею Тернопільщини.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.