В області жителі сортують пластик в окремі сміттєві баки, яке потім на місцевому підприємстві пресують і продають, а за виручені кошти купують саджанці квітів, які вирощують у власній теплиці як для свого міста, так і на продаж.
Іллінці – центр об’єднаної територіальної громади в складі якої ще 12 навколишніх сіл. Після об’єднання в місті прослідковується чітка господарницька позиція: заробляти з того, що маємо.
VежА побувала в Іллінцях на початку літа, коли в місті та кількох селах було встановлено 80 контейнерів для пластикового сміття, а виручені кошти за ПЕТ-пляшки вкладали у будівництво однієї із двох запланованих теплиць для вирощування квітів. У планах громади повністю забезпечувати себе рослинністю і не купувати в інших містах, а згодом навіть продавати.
Читайте також: «Ніколи не було такого розвитку»: міста і села Вінниччини задоволені об’єднанням і «тягнуть» до себе інших
А вже нині, як пише «Українська правда. Життя», в громаді близько 150 спеціальних, решітчатих, призначених для збору пластику, контейнерів. Наприклад, у липні місто виручило в закупівельника ПЕТ-пляшки 17,7 тисяч гривень.
Як розповів колишній керівник комунального підприємства «Добробут» (що займається збром та пресуванням пластику), а нині заступник міського голови Іллінців Олексій Сігнаєвський, впровадження сміттєвого проекту обійшлося місту в 200 тисяч гривень при бюджеті об’єднаної громади у 68,9 мільйонів гривень (до об’єднання – 18 мільйонів гривень).
Цікаво, що при цьому прес для сміття, який коштує близько 20 тисяч гривень, місто не купувало за власні кошти, а отримало в оренду всього за 1 гривню на місяць від підприємства, що закуповує вторсировину – ТОВ «Гарна пляшка».
Додатковим стимулом для сортування сміття також став проект теплиці для вирощування саджанців квітів, що фінансувався від реалізації вторинної сировини.
- Якщо раніше місто закуповувало саджанці у постачальників за ринковою ціною, то після запуску власної теплиці вартість квіткового саджанця вдалося знизити для міста у кілька разів, – говорить завідувачка тепличного господарства пані Валентина.
За її словами, тут вирощують понад п’ятдесят видів квітів. А згодом буде ще більше – коли завершать будівництво ще однієї теплиці на даху гаражного комплексу КП.
Крім того, що квіти використовують для озеленення міста, ще будуть налагоджувати систему виробництва і реалізації квіткового насіння, що має приносити додатковий дохід господарству.
А ще Іллінці розробили проектно-кошторисну документацію на будівництво великої сміттєсортувальної лінії. Загальна вартість будівництва, яке фінансуватиметься з обласного бюджету – 10 мільйонів гривень.
Знову ж таки створення такого підприємства – це додаткові 20 робочих місць та податкові надходження до міського бюджету.
Розрахунковий обсяг сортування становитиме 120 кубічних метрів твердих побутових відходів на добу. Це в кілька разів більше, ніж потреба Іллінецької ОТГ. Тому місцева влада планує приймати на сортування сміття ще і з сусідніх ОТГ. Тут будуть відсортовувати більше 20 видів вторинних матеріалів – різні сорти пластику, скла, паперу, картону та металу.
Фото life.pravda.com.ua та автора
Дякуємо!
Тепер редактори знають.