Вже наприкінці жовтня на Вінниччині відбудуться вибори до дев’яти Об’єднаних територіальних громад (ОТГ) і передвиборча гонитва у самому розпалі: громадами вже подорожують народні депутати, а суди розглядають позови.
Сьогодні, 17 жовтня, представниці Громадської мережі “Опора” Наталія Величко та Галина Сегеда розповіли про проміжні результати спостереження за виборами до ОТГ Вінниччини.
У неділю, 29 жовтня, вибори голів та депутатів відбудуться у дев’яти ОТГ, з яких одна міська, а вісім – сільських:
- Шляхівська сільська об’єднана територіальна громада
- Іванівська сільська об’єднана територіальна громада
- Глуховецька селищна об’єднана територіальна громада
- Староприлуцька сільська об’єднана територіальна громада
- Брацлавська селищна об’єднана територіальна громада
- Лука-Мелешківська сільська об’єднана територіальна громада
- Краснопільська сільська об’єднана територіальна громада
- Росошанська сільська об’єднана територіальна громада
- Гніванська міська об’єднана територіальна громада
Загалом зареєстровано 31 кандидата, з яких 13 – представники політичних партій, а 18 – самовисуванці. Також помітно, що на посаду сільських голів претендують 22 чоловіки і лише 9 жінок.
Як повідомила Наталія Величко, зараз політичні партії звертають більшу увагу, ніж коли-небудь раніше, навіть на сільські вибори і сприймають це не просто як формальний процес децентралізації, а як загальнонаціональну політичну боротьбу. І протягом останніх тижнів на Вінниччину завітав “депутатський десант” від представників різних політичних партій.
- З початку вересня досить активно почали їздити народні депутати. Нещодавно у Калинівці відбувся партійний з’їзд “Батьківщини” з народною депутаткою Альоною Шкрум, у Краснопільській ОТГ Гайсинського райони були сходи громади і був присутнім нардеп від цього округу Микола Кучер. За декілька днів у Гнівані був присутній лідер “Свободи” Олег Тягнибок, який також висловслювався на підтримку кандидатів. І зовсім нещодавно на святі села Демидівка був присутнійнародний депутат від Радикальної партії Василь Амельченко. І хоча нардепи завітали до сільських громад не вперше, але тут вони приїжджають на схід тієї громади, де відбудуться вибори і це чітко прослідковується.
За словами представниць “ОПОРИ”, загалом на Вінниччині сформовано 49 дільничних виборчих комісій і з них 11 ще не провели свої перші засідання.
У депутати сільських та селищних рад загалом зареєстровано 565 осіб: 158 самовисуванців (84 чоловіки та 74 жінки) і 407 представників політичних партій (209 чоловіків та 198 жінок). Загалом різниця між кількістю чоловіків та жінок, які претендуватимуть на депутатські мандати у місцевих радах, невелика: чоловіків балотуватиметься 293, жінок – 272.
Щодо судових справ – стосуються вони ТВК Луки-Мелешківської, яка відмовила у реєстрації 18 кандидатам у депутати до сільської ради та на посаду сільського голови через неправильне оформлення декларацій.
- Існує закон, який трактується неоднозначно. У законі сказано, що кандидат реєструючись має подати декларацію про доходи і далі йде посилання на закон, який наразі вже не діє. Ситуація така, що раніше подавали декларацію у паперовому варіанті, а зараз – в електронному. І маємо таку ситуацію, що в Луці-Мелешківській не зареєстрували 16 кандидатів в депутати і ще двох кандидатів на посаду голови ОТГ. Тому на сьогодні у нас 11 судових справ і вже по одній є рішення, – продовжує Наталія Величко.
На сайті Громадської мережі “ОПОРА” сказано, що відповідно до частини 3 cтатті 45 Закону “Про запобігання корупції” особа, яка претендує на зайняття посади, в тому числі кандидати в депутати міських, сільських, селищних рад, кандидати на посади сільських, селищних, міських голів, до призначення або обрання на відповідну посаду, подають в установленому цим Законом порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за минулий рік. Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року затверджено форму такої декларації і визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб’єктом декларування на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Паперова копія декларації не подається.
Водночас статті 39 та 40 Закону “Про місцеві вибори” передбачають, що відповідна ТВК реєструє кандидата за умови подання до комісії документів, у тому числі і декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру. Таким чином, виникає колізія у законодавстві, тож ТВК у питаннях реєстрації кандидатів можуть по-різному трактувати вимоги законів, створюючи у такий спосіб перешкоди для реалізації громадянами пасивного виборчого права.
Станом на 14 жовтня є рішення по одній із таких справ. Відповідно до постанови, суд визнав протиправними дії ТВК щодо відмови в реєстрації кандидата й зобов’язав повторно розглянути документи. Ймовірно, таке ж рішення буде і по іншим аналогічним справам.
- Якщо ж говорити про агітацію, то певних яскравих прикладів немає, але ми бачимо, що в Гайсині з’явились намети окремих політичних партій, де роздають газети та буклети. В сільських громадах роздавали районні газети, в якій була інформація про ще не зареєстрованого кандидата, але це не можна вважати порушенням, адже на той момент ще не проводилась агітація, – зазначає Наталія Величко. – До речі, в селах більше голосують за окремих осіб, ніж за певні політичні партії.
Також в окремій ОТГ було зареєстровано “двійників” на одну і ту ж посаду.
5 жовтня Краснопільська сільська виборча комісія Гайсинського району Вінницької області зареєструвала кандидатами на посаду Краснопільського сільського голови 6 кандидатів, при чому двоє із них мають однакові імена та прізвища:
- Мартинюк Анатолій Васильович – безпартійний, самовисуванець (за даними, які кандидат надав до Краснопільської міської територіальної виборчої комісії, має зареєстроване місце проживання в місті Ладижині);
- Мартинюк Анатолій Петрович – безпартійний, самовисуванець (чинний голова села Краснопілка).
Як зазначає “ОПОРА”, хоча правових методів протидії участі “двійників” немає і ТВК зобов’язана зареєструвати всіх, хто відповідає вимогам та надав повний пакет необхідних документів, однак це перешкоджає реалізації принципу вільних виборів. Іноді така технологія реєстрації кандидатами таких “двійників” зазвичай використовується, щоб заплутати виборців під час голосування, відібравши таким чином у іншого кандидата частину голосів.
До вирішення усіх колізій та питань залишилось не так багато часу, адже вже наприкінці наступного тижня мають відбутися вибори.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.